Korte berichten Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Verzameld door Jaap de Hulster Symposium woensdag 3 juni "Naar een duurzame kustontwikke- ling" In samenhang met het verhogen van de veiligheid (Zwakke Schakels) is er de laatste jaren veel geïnvesteeerd om de West- Zeeuws-Vlaamse kust gedifferentieerder en aantrekkelijker te maken. Daarnaast is er geïnvesteerd in de toename van de verblijfs- recreatie. De vragen die o.a. tijdens dit symposium aan de orde zullen komen zijn: - Hoe nu verder? - Is het tijd voor nieuwe initiatieven? - Hoe kunnen we de kuststrook duurzaam in richten waarbij de belangen van bewoners, ondernemers, toeristen en landschap op elkaar afgestemd worden. - Vanaf 13.30 bent u welkom en om 14.00 start het programma met een tweetal inlei dingen. Martin Kruijt, landschapsarchitect, directeur bureau OKRA en ontwerper openbare ruimte Cadzand-Maritiem spreekt over "Verleden en toekomst van West-Zeeuws- Vlaanderen." De tweede inleider is Koos Seerden, direc teur bureau Rho, projectleider pilot imple mentatie omgevingswet "Samen werken aan de toekomst" Na deze inleidingen vindt een discussie plaats, gemodereerd door dhr. Joost Schrij nen (em. hoogleraar stedenbouw TU Delft). Aan deze discussie nemen deel vertegen woordigers van RECRON, ZMf, gemeente Sluis, provincie Zeeland, kenniscentrum kusttoerisme en bureau Impuls. De discus sie wordt geleid door Nico Out. - Na een pauze vangt rond 16.00 het tweede deel aan, waarin Waterdunen centraal staat. Mevr. Lies Dekker (provincie Zeeland) ver telt over de actuele vorderingen, dhr. Mar- ten Hemminga (directeur van Het Zeeuws Landschap) gaat in op de balans tussen economie en ecologie en dhr. Cees Slager (directeur van Molecaten en tevens ooit initiatiefnemer van Waterdunen) bespreekt de innovatieve ambities van zijn bedrijf. De middag zal rond 17.00 uur worden afge sloten door Joost Schrijnen en Nico Out. Het symposium vindt plaats in de Grote Kerk te Groede, het is niet nodig u aan te melden en de toegang is gratis. Busreis EHS In het vorig duumpje schreven we over de 'Busexcursie nieuwe natuur' die op de rol staat voor zaterdag 4 juli. Tijdens deze excursie bezoeken we met ons gezelschap een aantal natuurgebieden. In ieder gebied leidt een gids ons rond en de dag wordt afgesloten met een gezellige maaltijd in Retranchement. Er zijn nog 10 plaatsen in de bus vrij. Als u er snel bij bent, kunt ook u nog mee. Opge ven via secretariaat@duumpje.nl. Contributie en IBAN Zoals sommigen gemerkt hebben, stond op een aantal van die gele 'verzoeken tot overmaken contributie' een onvolledig IBAN-nummer. Er bleek een 5 weggevallen. Achterop ons blad stond het juiste nummer. NL15RABO 0369516338. Kijkt u nog even of uw contributie al betaald is Het draagt ook bij aan een vrolijke stemming bij onze pen ningmeester. Reparatieclub 't Duumpje is een voorstander van een duurzame samenleving en een aantal leden draait ook mee in de inmiddels bekende re paratieclub. Over deze club heeft u vorig jaar al kunnen lezen. De club is bij Sietz Leeflang in de Dorpsstraat te Breskens begonnen. Een "efficiënte bedrijfsvoering" heeft ertoe geleid dat we sinds vorige zomer bivakkeren in de spelletjesschuur van Jan de Zwart aan de Marolleput. Sint Bavodijk 56a, 4504 AB Nieuwvliet. U bent er iedere Ie dinsdag van de maand welkom vanaf 13.30 uur. Witgoed als wasma chines en koelkasten zijn een nummertje te groot voor ons, maar op veel andere fronten staan we ons mannetje. Er zijn de afgelopen jaren al zo'n 550 apparaten onze intake-tafel gepasseerd en in veel gevallen gerepareerd retour klant gegaan. Actuele informatie op: http://reparatieclubwzv.blogspot.nl email: reparatieclubwzv@gmail.com Kikketv maakte een leuk filmpje te zien op: https://www.youtube.com/ watch?v=MUneLoFhtJM Ecologisch bermbeheer Met onze biodiversiteit gaat het niet zo goed. Onze woonomgeving is geheel versteend, veel tuinen zijn betegeld en op akkerland staat uitsluitend productiegewas, een mono cultuur dus. Kleine biodiverse weitjes worden soms gescheurd, zoals vorige maand aan de Middenweg richting Biervliet. De geiten gingen de deur uit en het schitterende maar onbeschermde hollebollige weitje wordt nu gereedgemaakt voor akkerbouw. En als zo'n weitje wel beschermd is (zoals rondom de Louisahoeve, blz. 16) heb je zo een onthef fing binnen en kun je alsnog je gang gaan. En voordat alle nieuwe natuur even biodivers is als oude natuur zijn we heel wat jaren verder. Als je in ogenschouw neemt hoeveel wegen er in onze omgeving liggen, met bijbeho rende bermen, is duidelijk dat onze bermen terecht aandacht verdienen. Daar hebben planten en vlinders vrij spel. Totdat ze ge maaid worden. We zijn steeds in overleg met het waterschap om het maaien te beperken tot daar waar het echt niet anders kan. Dat bespaart het waterschap een hoop geld, en levert natuurrijke bermen op. Ondanks dat onze inspanningen weinig opleveren, blijven we argumenteren om de biodiversiteit te bevorderen. De provincie dient langs haar provinciale wegen ook te maaien, maar het maaisel werd hier verzameld en niet geklepeld. Als je klepelt, blijft het maaisel liggen en dient het als 'kunstmest.' Zo blijf je dus maaien. Als je afvoert, zoals de provincie netjes deed, krijgt de berm steeds minder 'voedsel' en moet steeds minder gemaaid worden. Snelgroei ende grassen verdwijnen en o.a. Knoopkruid en Margriet krijgen de ruimte om onze bermen te tooien. Recent kregen we echter bericht dat ook de provincie uit bezuinigingsoverwegingen tot hetzelfde weinig duurzame bermbeheer wil overgaan als we het waterschap verwijten. Veel partijen in Zeeland zijn nu in overleg om onze mooie (provinciale) bermen in stand te laten.

't Duumpje | 2015 | | pagina 18