Vergroening? er geld is gevloeid via de rekening van 't Duumpje naar Stichting d'Achterste Dune. De kascommissie vraagt hoe het met de financiële verantwoording van deze stichting geregeld is. De voorzitter geeft aan dat het hier gelden betreft die we uit schikkingen met een projectontwikkelaar in Cadzand- Bad ontvingen. Deze gelden dienen uitsluitend ter aankoop van grond of inrichting van natuurterrein in of bij de Tienhonderdpolder. Gezien deze met andere partijen overeengekomen speci fieke bestemming vond het bestuur het gewenst ze afzonderlijk te beheren; mede op advies van de notaris werd een aparte stichting opgericht. In de statuten van deze stichting wordt gestipuleerd dat het bestuur van deze stichting uitsluitend kan bestaan uit bestuursleden van 't Duum- pje. Op dit moment zijn we betrokken bij nadere planvorming in en nabij de Tien honderdpolder. Zodra we financieel bijge dragen hebben in de grondverwerving of terreininrichting, zal de Stichting worden opgeheven. Het is uitdrukkelijk niet de bedoeling de gronden zelf in eigendom te nemen. - Gehoord de opmerkingen zal het bestuur zich beraden hoe te komen tot een ade quate verantwoording van deze financiële middelen. - Uit de zaal komt nog de vraag of de visie die onze vereniging heeft op de ontwik keling van de Tienhonderdpolder strookt met de visie van Gemeente Sluis. De voorzitter geeft aan dat we nu juist rond de tafel zitten om de plannen van alle actoren in dit gebied zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen, inclusief die van de gemeente Sluis. - Ten aanzien van de balans merkt Luciën Boerjan op dat er nog steeds een PM - post 'Grond Masjeskreek' opgenomen is. Is deze grond dan nog steeds niet overge dragen? De voorzitter legt in het kort uit hoe e.e.a. in elkaar steekt. Hij hoopt dat de post volgend jaar afgehandeld is. Agendapunt 6: Verkiezing nieuw lid kascommissie - Kascommissielid Han Risseeuw treedt onder dankzegging door de voorzitter af. Lid Bram de Keuninck zal samen met Sjaak Herman in 2016 de financiën controleren. - Er dient een reserve-lid voor de kascom missie gekozen te worden en de vergade ring is verheugd hiervoor mevr. Ada van den Broeke bereid te vinden. Agendapunt 7: bestuursverkiezing - Statutair zijn in een oneven jaar voorzitter en secretaris aftredend. Bij ontstentenis van een secretaris nu dus alleen de voor zitter. Voorzitter Jo Timmers is herkiesbaar en wordt bij acclamatie en na applaus herko zen voor een nieuwe periode. Agendapunt 8:Rondvraag - Niemand maakt gebruik van de rond vraag, waarna de voorzitter het huishou delijk gedeelte van de vergadering afsluit. Op de vergadering waren 19 leden met 3 huisgenoten aanwezig en 5 genodigden van onze zustervereniging uit Knokke. Na een korte pauze geeft Melina Kyametis, medewerkster van Natuurpunt Antwerpen, in 'schoon Vlaams' een uitgebreide en boei ende presentatie over biodiversiteit. In haar betoog heeft ze de meest recente inzichten en publicaties verwerkt en ondanks de flinke hoeveelheid nieuwe informatie heeft niemand spijt deze avond in Nieuwvliet bijgewoond te hebben. Na afloop van de vergadering blijven velen nog geruime tijd napraten. In voorgaande uitgaven van 't Duumpje schreef bestuurs- en redactielid Walter de Milliano een serie artikelen over zijn ervaringen met bloeiende akkerranden en op welke wijze deze ertoe leidden dat hij minder gebruik hoefde te maken van traditionele gewasbeschermingsmidde len (lees: spuiten). Afsluiting demonstratieproject Op 10 februari vond het afsluitend sympo sium plaats met als titel "Vergroening als kans; de oogst van Bloeiend Bedrijf." 570 Akkerbouwers uit heel Nederland troffen elkaar in Werkendam om hun project te evalueren. Gezamenlijk hadden ze 1200 km. akkerrand aangelegd en ervaring op gedaan met nuttige insecten ten behoeve van natuurlijke plaagbeheersing. Onder de deelnemers had zo'n 75 niet alleen de akkerrand aangelegd, maar ook de stap genomen minder of geen insecti- cides te gebruiken op de nabijgelegen teeltvelden. Hoe nu verder? Met de afsluiting van het project is ook een eind gekomen aan de subsidie. Daar mee verdwijnt ook de financiële stimulans ermee door te gaan. De kosten van aan leg, beheer en extra gewasinspecties voor het monitoren van plaaginsecten, blijken vaak niet op te wegen tegen de baten van verminderd insecticidengebruik. En de maatschappelijke voordelen van een lager insecticidengebruik, leidend tot betere waterkwaliteiten hogere biodiversiteit, hoeven niet alleen door de akkerbouwer betaald te worden, is de communis opinio in de sector. Toch zijn er groepen en individuele akker bouwers die akkerranden blijven inzaaien omdat ze een groter belang hechten aan het bevorderen van een biodiverse om geving dan aan de financieel gunstigste bedrijfsvoering. Wat betreft die akkerranden, is er ook een heroriëntatie aan de gang. Waar voordien overal gesubsidieerde akkerranden aan gelegd konden worden, moet aanleg nu passen binnen het G(emeenschappelijk) L(andbouw) B(eleid). Dat stelt nieuwe eisen aan de ligging van de akkerranden. Vanaf 2015 moet een akkerrand, om in aanmerking te komen voor subsidie, te midden van kansrijke (natuur)gebieden liggen. Hiernaast namen veel landbou wers deel aan agrarisch natuurbeheer om de opgedane ervaring te kunnen inpassen in genoemde Europese vergroeningsre- gelgeving die vanaf 2015 zou gelden. Die regels blijken nu echter ingewikkelder uit te pakken dan eerder verondersteld. Daar zal dus nog wel wat aan gesleuteld moeten worden om tot een eenvoudig werkbare situatie te komen. We houden u op de hoogte.

't Duumpje | 2015 | | pagina 5