Moerasplanten verwijderen ook medicijnresten Helofyten*filter krijgt eindelijk erkenning. De werking van helofytenfïlters is al geruime tijd bekend, maar helaas nog niet bij iedereen. Sietz Leeflang ver woordt enige zorgen en schetst de nieuwste ontwikkelingen. Aanleidingen Het begon in Zeeland. 'Water Natuurlijk', één van de waterschapspartijen, vroeg het waterschap Scheldestromen ervoor te zorgen dat er zo min mogelijk medicijnres ten in het oppervlaktewater konden komen (PZC 22 december jl). Toen kwam er het nieuws van de miljoenentekorten bij het ziekenhuis van "Zorgsaam" in Terneuzen dat als tweede in het land sinds kort met een eigen afvalwaterzuivering medicijnresten verwijdert: kosten tenminste 3 miljoen. Ook lazen we het antwoord van Scheldestromen (PZC van 29 december), betrokken bij de zuivering in het ziekenhuis, dat luidde: "de aanpak van dit probleem wordt belemmerd door het ontbreken van regels en normen voor de hoeveelheden medicijnresten die in het op pervlaktewater mogen zitten en door het feit dat zuiveringsapparatuur erg duur is." Die laatste mededeling van het Waterschap bleek betrekking te hebben op een circa 3 miljoen kostende installatie van het Amster damse bedrijf Pharmafilter, die verrezen is bij het ziekenhuis in Terneuzen, het tweede Nederlandse ziekenhuis waar deze techniek wordt getest en waar jaarlijks een kleine 100.000 m3 afvalwater met medicijnresten wordt gezuiverd. Door deze 'zelfzuivering' (met vermaling van plastic wegwerpmate- riaal) bespaart het ziekenhuis op jaarbasis 40.000 euro aan lozingskosten. Een tegenvaller is dat de uitgaven voor de filterinstallatie samenvallen met de lopende bezuinigingsoperatie van Zorgsaam, af gedwongen door een tekort van mogelijk meer dan 17 miljoen, leidend tot het ont slag van tientallen, merendeels ervaren en moeilijk misbare verpleegkundigen. De eerste vraag die dan opkomt luidt: is de proefplaatsing van een dergelijk duur sys teem wel verantwoord bij een ziekenhuis dat met zulke enorme tekorten worstelt. En ligt de zuiveringstaak niet bij het Water schap of rioolbedrijf in plaats van bij de zorgsector? En eigenlijk de belangrijkste vraag: moet het zuiveren van afvalwater met medicijnresten wel miljoenen kosten? Zelfs drinkwater niet meer veilig Naast reeksen persistente gifstoffen uit de landbouw worden in steeds meer landen tegenwoordig ook medicijnresten en hor monen aangetroffen in oppervlaktewater met een verontrustende toeneming van sporen ervan in ons drinkwater: een nieuwe bedreiging voor de volksgezondheid waar tegen het huidige rioolzuiveringstelsel ons geen bescherming biedt. Het antwoord van waterschap Scheldestro men maakt duidelijk dat ook onze over heid nog geen passende actie ontplooit en zelfs toestemming geeft voor de dure ziekenhuisinstallaties. Nieuwe en helaas zeer kostbare zuiveringstechnieken worden hier nu als voorbeelden van innovatie op losgelaten en dat gebeurt bij ziekenhui zen, die bepaald niet de enige bron van deze vervuiling zijn. Aanleg van installaties bij ziekenhuizen zal de zorg alleen maar duurder maken. De automatische keuze voor 'high tech', kenmerkend voor het Ne derlandse beleid, maakt dat een natuurlijk en goedkoop filtersysteem op basis van moerasplanten, het helofytenfïlter, bij onze overheid praktisch buiten beschouwing blijft. Toepassingsgebied Deze onbekendheid wringt te meer omdat het helofytenfïlter de hoogste kwalificatie '3b' kent die een individueel filtersysteem toegekend kan worden, terwijl bewezen is dat dit filter in staat blijkt naast organische gifstoffen uit huishoudelijk afvalwater ook medicijnresten, hormonen en chemokuur- stoffen kan verwijderen. Het bewijs wordt sinds 1997 geleverd door Nederlands grootste pretpark de Efteling. Onderdeel van dit park is een helofytenfïlter van 0,8 hectare waarmee jaarlijks 400.000 m3 voorgezuiverd afvalwater uit een op 5 kilometer afstand gelegen rioolzuiverings installatie wordt gezuiverd. Dit water dat bij de Efteling bestemd is voor fonteinen, vijvers, waterlopen en attracties voldoet aan de hoogste norm voor zwembadwa ter. Dus ook voor een van hun populairste attracties: de wildwaterbaan. Hierin staan de deelnemers in hun "kano's" voortdurend bloot aan opspattend water dat men daar kan binnenkrijgen. In 1997 werd het filter in gebruik genomen. Voor die tijd was het park afhankelijk van opgepompt grondwater waardoor een groot deel van de streek een veel te laag grondwaterniveau kreeg en waarvoor de pomprechten onbetaalbaar werden. Het Efteling helofytenfïlter is het grootste verticaal doorstroomde plantenfilter in ons land. Al jaren daarvoor bestonden bij de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders in Groningen in polders aangelegde moeras achtige rietvelden (nu noemen we dit 'wet- lands') waar afvalwater via de wortelstelsels van de moerasplanten wordt gezuiverd. Dat ook deze 'wetlands' over enorme zuive ringscapaciteiten beschikken, werd wel vermoed, maar nog nooit bewezen en zeker niet voor de moderne medicijnresidu's. helofyten: moerasplanten 'J -tuttin* MIN. 120 CM W \J. FOLIELAGEN OP ZACHTE ONDERGROND STROBAAL ONDER VLONDER AANZUIGING WATER VOOR HERGEBRUIK WATER UIT PLANTEN FILTER (OOK REGEN WATER)

't Duumpje | 2015 | | pagina 6