«JE' Daarin is dit jaar verandering gekomen door een in maart jl. verschenen rapport van de vooraanstaande Amerikaanse Yale Universiteit in New Haven, Connecticut. Het opvallende rapport krijgt in Amerika veel aandacht, omdat het de sleutel bevat voor oplossing van het in april jl. voorspelde catastrofale tekort aan drinkwater dat de staat Californië binnen enkele jaren dreigt te treffen. Geslaagde proef in VS met 172 hec tare wetland De Santa Ana rivier die ontspringt in de San Bernardino Mountains in Zuid-Californië stroomt in westelijke richting over een traject van 96 mijl langs een reeks steden en dorpen met een bevolking van circa 5 miljoen. In het droge zomerseizoen bestaat het water van de rivier aan het eind van zijn loop voor 90 procent uit het effluent van tientallen zuiveringsinstallaties die op de rivier lozen. Zoals bij praktisch alle rioolin stallaties waar ook ter wereld gaat het ook hier om slechts zeer ten dele gezuiverd afvalwater met een zodanig restgehalte landbouwgifstoffen, toxische stoffen uit de chemische industrie en als hedendaagse toevoeging: medicijnresten. Met dit de gezondheid bedreigende water mondt de Santa Ana rivier uit in de Prado Wetlands, een in compartimenten verdeeld kunst matig aangelegd moerasgebied van 172 hectare waar tientallen inheemse soorten helofyten (moerasplanten) gedijen. Het vuile water stroomt door de wetlands en gedurende ongeveer een week zoekt het water rustig zijn weg door duizenden vierkante meters zuurstofrijk wortelstelsel en legers bacteriën. Hierna komt het water terecht in drie aaneengesloten vijvers (elk ter grootte van een olympisch zwembad) waar zonlicht het laatste zuiverende werk doet en waar het rivierwater vrij uitstroomt, bevrijd van de residuen van antibiotica, ontstekingsremmers, geslachtshormonen, medicijnresten en landbouwchemicaliën. Zo bereikt het water van de Santa Ana via een 20 mijl lange bedding de lager gelegen stad Anaheim waar het glashelder beschik baar komt als veilig drinkwater voor de 2,5 miljoen tellende bevolking van noordelijk Orange County. Het uitgebreide rapport noemt talloze schadelijke stoffen die momenteel op steeds meer dichtbevolkte plaatsen in de wereld een direct gevaar vormen voor onze gezondheid. Hiernaast geeft het veel voorbeelden van bestaande wetlands in de VS, Europa en elders die dienst zouden kun nen doen als zuiveringssysteem zoals dat in zuidelijk Californië. Het is te hopen dat men ook ons land bre der beseft dat rioolwaterfiltering door he lofyten, zowel in de vorm van wetland als in de vorm van klein doorstroomsysteem onze volle aandacht verdient. Zo zou het filter in het Terneuzense ziekenhuis op grond van het debiet van 100.000 m3 rioolwater naast een vergistingstank (een vergrote versie van de aloude septictank) kunnen volstaan met een met rietplanten begroeid helofytenfil- ter van een kwart van dat van de Efteling (0,88 hectare voor een debiet van 400.000 m3) ofwel 0,2 hectare, de omvang van een voetbalveld. Zo'n filter kost misschien enige tonnen, maar zeker géén miljoenen. Helofytenfilter Het door de Stichting De Twaalf Ambach ten in 1989 in ons land geïntroduceerde helofytenfilter met verticale doorstroming, een Franse uitvinding, bestaat uit moeras- planten -in ons klimaat meestal rietplan ten- die geworteld zijn in leemhoudend zand. Het te zuiveren afvalwater vloeit tussen de wortels door naar beneden waar het na passage door een laag schelpen- grit (waar fosfaatbinding plaatsvindt), het filter verlaat. In 1992 kende de overheid de hoogste kwalificatie toe aan dit indivi dueel systeem voor afvalwaterzuivering: klasse 3b. Het helofytenfilter is voor de zuivering van praktisch alle soorten riool water superieur aan bestaande systemen voor rioolwaterzuivering. Inmiddels staat het ook bij de meeste waterschappen vast dat het helofytenfilter in staat is ook medicijnresten, hormonen en chemokuur- stoffen te verwijderen. Er zijn twee soorten helofytenfilters: de horizontaal doorstroomde 'wetlands' van vele hectaren, zoals die in de jaren tachtig al in noord-Nederland in gebruik waren bij de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders en het veel kleinere verticaal doorstroomde (en daardoor effectiever) helofytenfilter. In 1989 gaf Stichting De Twaalf Ambachten in Boxtel de eerste cursus aan toekomstige filterbouwers. Eén van deze cursisten bereidt momenteel de eerste aanleg voor van helofytenfilters in Brazilië. In 1993 maakte de stichting het basisplan voor het 0,8 hectare metende helofyten filter van de Efteling en sedert 1997 wordt jaarlijks 400.000 m3 afvalwater van een naburige rioolzuiveringsinstallatie tot veilig water gezuiverd. Met dit filtersys teem verkreeg het pretpark ook voor een attractie als de wildwaterbaan een vergun ning: het water voldeed ruimschoots aan zwembadeisen. Zoals bij veel alternatieve technologie heeft het jaren geduurd voordat dit plan- tenfilter erkenning kreeg van waterschap pen de Groningse stadswijk Waterland kreeg omstreeks 2005 als eerste een verti caal doorstroomd helofytenfilter voor de zuivering van het huishoudelijk afvalwater. Dat een helofytenfilter ook medicijnresten verwijdert, begint helaas nu pas in vak kringen door te dringen. Nadere info op: www.de12ambachten.nl www.lowtechmagazine.be

't Duumpje | 2015 | | pagina 7