atff 'V 3 ^2-w.v?': Vinken - Ons Zeeuws Belang: door onze ligging vlakbij zee en door de stijgende zeespie gel zullen we in onze regio steeds meer last krijgen van verzilting. Met dat voor uitzicht is het alleszins verstandig na te gaan of Sorghum zo veredeld kan worden dat de plant niet alleen onder tropische zon gedijt, maar ook bij ons als productie gewas kan fungeren. Onderzoek Walter de Milliano heeft in zijn loopbaan vele jaren gewerkt in landen als Afrika en Amerika. Uit hoofde van zijn werkzaamhe den daar is hij op de hoogte met sorghum. En nu, terug in het Zeeuwse, doet hij on derzoek naar een mogelijke introductie van Sorghum in minder warme streken als de onze. Zijn onderzoek vindt deels plaats in Zuid-Afrika waar proefvelden gelegen zijn. Tijdens onze winter is het daar zomer. Het komt de voortgang van het onderzoek ten goede door hiervan te profiteren. Vogels In sorghum-producerende gebieden vor men vogels vaak een plaag die het graan bijna volledig kan opeten. Bij een onder zoek naar toepasbaarheid van Sorghum in onze Zeeuwse omgeving hoort dan ook aandacht voor dit aspect en wie kan hieraan beter bijdragen dan onze vogelwerkgroep. Piet en John du Burck doen hun woord op de inzet op deze pagina. Aanleiding Zaterdag13 december 2014 kreeg ik een telefoontje van ons bestuurslid Walter de Milliano. Walter heeft naast zijn boerde rij aan de Bakkerstraat in Oostburg een proefveld waarop hij experimenteert met een voor noordwest-Europa nieuw gewas, nl. Sorghum. Dit gewas is een belangrijke graansoort voor een groot deel van de we reldbevolking, maar in Nederland minder bekend. Onderzoek Hoewel de oogst van dit gewas veelal in september/oktober plaatsvindt, stond er bij hem in december nog een groot deel op het land (alleen selecties worden geoogst). Omdat de nog aanwezige zaadpluimen erg veel vogels aantrokken die Walter niet direct kon herkennen, heeft hij contact gezocht met de vogelwerkgroep, met het verzoek eens te komen kijken om welke soorten het hier zoal ging. Zijn eerste gedachte hierbij was dat dit relatief nieuwe gewas ook wel eens voor ons bijzondere vogelsoorten zou kunnen aantrekken. Bovendien is het interessant te leren welke vogelsoorten dit nieuw gewas zullen gebruiken voor voeding of om in te leven. Maandagmiddag 15 december hebben Jaap Poortvliet, John du Burck en Piet du Burck dan ook gehoor gegeven aan zijn verzoek en een bezoek aan de boerderij gebracht. Gewapend met verrekijkers, te lescoop en fotocamera's hadden we vanuit een voormalige stal in de boerderij een prima uitzicht op het betreffende gewas. Het was er inderdaad een drukte van af en aan vliegende kleine vogeltjes, die zich tegoed deden aan de nog rijkelijk aanwe zige zaden. Erg veel kans om ze goed te observeren kregen we echter niet, want zodra er een auto of ander voertuig passeerde, vlogen ze weer op en verschansten zich tijdelijk in de windsingel van de naastgelegen boom gaard. We hadden ook last van wat tegen licht, dus de condities voor echt scherpe foto's waren niet optimaal. Toch heeft het een aantal leuke plaatjes opgeleverd. Het was voor ons al snel duidelijk dat het op dat moment enkel maar om vinken ging. Ca. 80 stuks, 's Winters vormen vinken vaak grote zwermen die graag foerageren op zaden op akkerland. Hoewel het geen spec taculaire soorten heeft opgeleverd, was het toch een leuke ervaring om dit te doen. Vink op Sorghum (Johnnydu Burck).

't Duumpje | 2015 | | pagina 9