Excursie nieuwe natuur - In een vorige uitgaaf kondigden we voor zaterdag 4 juli de excursie Nieuwe Natuur aan. Ruim 40 deelnemers genoten van natuur en landschap en een van hen, Michel van Adrichem, doet verslag van de enerverende dag. Het gebied van 't Duumpje, in de put van Europa, werd ontwikkeld door Romeinen, monniken uit Brugge en staatslieden uit Den Haag en de zeer vele handen die maar beschikbaar waren. Een langdurige men selijke strijd tegen het water dat een heel dynamische afwisseling van land en water opleverde. De natuur had lange tijd de vrije hand totdat in onze tijd perfectie in het sys- een kwaliteit, een belevenis, in plaats van een kracht die beteugeld moest worden. De oude waterstromen werden kerngebieden met natuurwaarden en er werd gezocht naar het verbinden van alle losse stukjes in een ecologische hoofdstructuur (EHS). Op 4 juli trokken we erop uit om 25-jaar EHS te vieren en te zien wat er van het teem van het buitenhouden van water be reikt werd. Het land was eindelijk veilig en de natuur overwonnen! Helaas was toen al duidelijk dat de landbouw alleen niet meer in staat zou zijn om de boel draaiende te houden en kwam er toerisme om de eindjes aan elkaar te knopen. Een industrie die weer een heel nieuwe dynamiek met zich mee brengt. Natuur bleek voor toeristen juist oorspronkelijke plan was gerealiseerd. Terwijl Waterdunen nog aangelegd wordt, een natuurgebied waar zelfs zeewater weer een bepalende rol gaat krijgen, bezoeken wij een zestal voorbeeldige natuurontwik kelingen. leder met een eigen verhaal dat ter plekke verteld werd door een van de betrokkenen. Op deze zaterdag, die een van de heetste zou gaan worden uit mensen heugenis, vertrokken we in de airco-bus vanuit Retranchement naar het Voorland van Nummer Een. Buitendijks brandde de zon op de vroege ochtend inderdaad al alsof er die dag slachtoffers zouden gaan vallen. Gelukkig hield Anne-Marie de Kok haar hoofd koel en vertelde over wat bin nen het Waterschap Scheldestromen aan natuurontwikkeling haalbaar is. In 1994 is de ontwikkeling van natuur hier opgestart met het graven van rechthoekige bakken in een immense vlakte vol Zee- kweek. Hoewel de herkenbare vorm van de bakken achteraf betreurd werd zijn er wel plekken ontstaan vanwaaruit de opmars van plantjes zoals de Gerande schijnspurrie plaatsvindt. Heel geleidelijk aan ontstaat er door invloed van de Westerschelde en begrazing door runderen een kwelderge- bied. Vanaf hier heb je een prachtig zicht op nieuwe landvorming van de Hooge Platen en De Bol en twee Zeehondengroepen en vele vogels die zich hier gevestigd hebben of op doorreis zijn. Jaap Poortvliet was er om ons te vertellen over alle soorten die met verrekijker gezien konden worden en zich ook op het in het gebied aangelegde vogeleiland bevonden. Helaas is de Strand- plevier niet meer onder hen en wordt de Dwergstern ernstig bedreigd. Hoewel dit uitzonderingen zijn op een succesverhaal schiet natuurbescherming hier blijkbaar toch tekort. We reden door naar de Inlaag Hoofdplaat waar Awie de Zwart vol enthousiasme vertelde over de twee afgravingen waar Het Zeeuwse Landschap in 2009 mee startte en die tot een bevredigend resultaat hebben geleid. In eerste instantie was er te weinig afgegraven en werd het gebied gedomi neerd door Zeegroene rus. Toen er echter nog eens 20 cm. werd verwijderd, stuitte men op kalkrijke zandgrond en was er een habitat ontstaan voor o.a. Kattendoorn, Moeraswespenorchis, Kleverige ogentroost en zelfs de iconische Parnassia! Ook hier begrazing door runderen. v Sasput Generale Prins Willempolder 14 Jt

't Duumpje | 2015 | | pagina 15