jMpMMqe* vu* fr'.m |ia<®ü t: - 16 polder ioeve Marolleput t Joris En daar gingen we weer verder naar Het Vienkenist, de ultieme natuurontwikkeling volgens Sjaak Herman met aansluitend een stukje van Het Zeeuwse Landschap. Dit gebied dat hij in 1992 heeft afgegraven wordt nu het gehele jaar begraasd door Bel- ted Galloways. Met de 30 cm. zand die Sjaak verwijderde maakte hij winst, net zoals zijn voorgangers in 1960. Awie leidde ons vervolgens rond over zijn Goedland Marolleput, een gebied van 5 ha. in samenhang met de naastgelegen 5 ha. van zijn zus, ontstaan in 2007 onder de Landgoedregeling. Via deze oude regeling is er fiscaal voordeel met als tegenprestatie dat het gebied deels openbaar toeganke lijk moet zijn. Om kosten te beperken is de bovenlaag niet afgegraven en omdat er niet begraasd wordt, vindt verschra ling plaats door middel van hooien. Op zijn stuk experimenteert Awie met diverse hooilandjes. De plaatsing van Essenhakhout was niet echt succesvol toen onder deze soort, die aanvankelijk onaantastbaar leek, een essentaksterfteziekte opdook. Dode bomen worden nu vervangen door andere soorten maar alle aanplant is steeds wel van inheemse oorsprong. Langzamerhand ont staat er ook plek voor bijzondere planten zoals bijvoorbeeld de parasitaire Klavervre ter die is aan komen waaien. deze zwaluwen gesignaleerd en dit jaar kan het aantal zelfs uitkomen op 350! Helaas kunnen Oeverzwaluwen alleen iets met een kale wand en moet de begroeiing ieder seizoen mechanisch afgeschraapt worden en dit betekent dat hun talud ieder jaar in omvang afneemt. Maar zolang ze er zijn, is het een lust voor het oog om te zien hoe ze in- en uitvliegen. Het gebied wordt beheerd door middel van extensieve begrazing door Piëmontesen: Italiaanse vleeskoeien die in de naburige boerderij van Mabesoone in delen gekocht kunnen worden. In een ander deel van het gebied zagen we vogel eilanden die als een extra kwaliteitsimpuls werden aangelegd, nadat er al immens veel grond was verwijderd ten gunste van water. Vogels zoals de Kleine zwaan, Regenwulp en de Geoorde fuut willen zich graag veilig weten voor sluwe vossen. Na de lunch met verkwikkende soep en ver koelende wolken in de aangrenzende B B 'In de Morelleput' vertrok de bus naar de Sophiapolder waar we door Herman van de Voorde rondgeleid werden langs dit grote vogelgebied dat vanaf 2006 is ontstaan. Vogels zijn, in contrast met planten, mobiel en zij verbinden allerlei geïsoleerde (na tuurgebieden met elkaar en zijn daarmee EHS-ers van de eerste orde. Hermans trots is de oeverzwaluwwand die op zijn initiatief hier gemaakt is; in 2014 waren er 335 van Overzwaluwwand in de Sophiapolder JCuc Nijenhuis). polde Sophia -CT polde Goodsvliet

't Duumpje | 2015 | | pagina 16