Terho 17 Bewesten <<V 1-5/ Terhofstede Door alle verdieping is het een vochtig gebied geworden, zelfs in de zeer droge tijd dat we er waren was het zompig, een ideaal gebied voor Boomkikkers! Maar ook voor Rietorchis (1400 volgens Awie) en Moeras- wespenorchis (100 volgens Sjaak). En ook Zomerbitterling gedijt hier net als vele, vaak zeldzame, planten. Sjaak plantte wel bomen maar heeft niets ingezaaid en het is dan ook wonderbaarlijk om te beseffen hoe in de natuur alles op z'n plek komt. Het gebied dat hij ontwikkelde is een heel uniek stukje natuur vanwege de visie die hij hier realiseerde! Tot slot kwamen we terecht in de Willem- Leopoldpolder waar in de namiddag Awie zijn kennis van geschiedenis, natuur en filosofie met ons deelde. Dit veenmoeras dat pas laat ingepolderd is, is 6 a 7 jaar geleden ontwikkeld tot natuurgebied. Het wordt nu jaarrond begraasd door Aberdeen Angus runderen, in de zomer aangevuld met andere runderen. Hier wilde men vanwege de Boomkikker een verbinding tot stand brengen tussen de Kievittepolder en de Wallen van Retranchement en volgens Reggy van Poecke is dit ook gelukt. Hij vertelde het succesverhaal van een in de plaatselijke pers gedoodverfde zandvlakte die uiteindelijk alom gewaardeerde natuur werd met volop springende Boomkikkers. Via een Kruisdistel en Awies bijbehorende verhaal over strijd en bloei en de kale wand die runderen hier maken (Tip voor de Sop- hiapolder!) kwamen we aan het eind van de excursie en klommen we over het prikkel draad naar waar we de dag begonnen. In d' Ouwe Schoole wachtten ons welkome verfrissingen en een geweldig buffet met taarten toe. We genoten volop en waren voldaan na deze afsluiting van een bijzon der fijne dag! Het werd uiteindelijk niet de superhete dag zoals voorspeld en zo kon gelukkig iedereen de tocht volbrengen. Het was een prachtige excursie waarin we een goed overzicht kregen van de samenhang van de natuur in ons gebied, een natuur die het lokale overstijgt. Hoewel natuur geen bescherming behoeft omdat het een kracht is die het heelal beheerst, is het van groot belang in een groeiende agrarische woestijn een verband te maken tussen losse gebiedjes waar de mens nog kan besef fen hoe divers de natuur is, een oneindig verband. Heel veel dank aan het organiserend comité: Awie de Zwart, Luciën Boerjan en Walter de Milliano! Reggy geeft uitleg (Luc Nijenhuis). 'eringsinst. „0.9 Molinshoeve iWachtsluis [Öranjehoeve Versche Polder

't Duumpje | 2015 | | pagina 17