Korte berichten Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Verzameld door Jaap de Hulster Elderschans De hotelaccommodatie nabij De Elder schans, het voormalige Van Eeghenhuis, is recent verkocht en de nieuwe eigenaar is volop bezig alles gereed te maken om zijn hotelgasten binnenkort een plezierig verblijf te kunnen bieden. Gemeente Sluis kan evenmin achterblijven aangezien zij samen met het waterschap eigenaar is van het parkbos, waar enig achterstallig onderhoud gepleegd moest worden; zo moet het wat dichtgegroeide watertje nodig geschoond worden. Hierbij zijn natuurwaarden in het geding en om die in kaart te brengen heeft de gemeen te een Flora- en Faunatoets laten uitvoeren en een concept-rooiplan laten maken. Om dat dit soort situaties nogal eens aanleiding geeft tot 'gedoe' met 't Duumpje, kregen we het verzoek eens te komen praten. Vooruit lopend op het gesprek ontvingen we de F F - toets en het concept-rooiplan. Met het concept in de hand heeft een viertal leden van 't Duumpje het traject belopen en van opmerkingen voorzien. Ook het waterschap is bij het geheel betrokken en zij maken gebruik van groot materieel, waardoor er nogal wat schade kan ontstaan, niet in het minst omdat de uitkomende bag gerspecie direct ter plaatse wordt gedumpt. En soms wordt zelfs extra gerooid om de specie te kunnen dumpen. In dit geval heeft het gesprek ons geleerd dat tijden kunnen veranderen. We houden u op de hoogte. Kruisschans In onze vorige uitgaaf beschreven we hoe naast de Kruisschans een nieuw kasteel zou verrijzen. Binnen de gemeente bleek de gemeenteraad te zijn gepasseerd op een manier die de Raad van State bij een andere gemeente had afgewezen. De hele proce dure moet dus opnieuw. Dat bleek in het gesprek dat wethouder Ploegaert op verzoek van de gemeenteraad moest voeren met inti- atiefnemer en bezwaarmakers, waaronder 't Duumpje. In dat gesprek vielen ons de schel len van de ogen. Het lijkt erop neer te komen dat niet de gemeente regels stelt en uitvoert die in het bestemmingsplan staan, maar het overlaat aan initiatiefnemer en bezwaarma kers om tot een vergelijk te komen. Initia tiefnemer gaf in het verleden niet altijd blijk zich veel van regels aan te trekken (illegaal doodspuiten etc.) hierin gesteund dooreen gemeente die het bestemmingsplan aanpast aan de wensen van initiatiefnemer. We zijn benieuwd wat binnenkort uit de hoed ge toverd zal worden. In ieder geval is duidelijk dat B W van Sluis zich weinig aantrekt van in het bestemmingsplan vastgelegde regels. Het is te hopen dat de leden van de Ge meenteraad opkomen voor een fatsoenlijke rechtsgang. In ieder geval zijn alle raadsleden nu op de hoogte van deze 'casus.' Gierzwaluwen Luthersekerk Groede 2015 In de Luthersekerk zijn sinds de renova tie eind vorige eeuw nestgelegenheden gemaakt voor gierzwaluwen; dat zijn 31 dakpannen met een nestkastje aan de bin nenzijde van de kerken 12 nestgelegenhe den in de muur. Bij het bezoek op 7 mei was er reeds een kast bezet, waarschijnlijk een verkenner,want ze moeten eerst aansterken na hun lange reis uit het zuiden van Afrika. Op 4 juni zijn er 14 bezette nestkasten waar van er zeker 2 met eieren en op 11 juni zijn er reeds drie kasten met totaal 8 jonge vogels. Tijdens het bezoek op 2 juli er zijn nog 10 kasten bezet waarvan een kast met 2 eieren en 9 kasten met totaal 25 jongen. Op 9 juli blijken nog 10 kasten bezet met 24 jongen, 30 juli nog 3 kasten bezet met nog 5 jongen, 6 augustus nog een nest met 2 jongen. Gierzwaluw (Thomas Luiten). Van de 12 nestgelegenheden in de muur waren er tot enkele jaren terug 7 tot 9 bezet, maar sindsdien hebben de kauwen er enkele gekraakt. Dientengevolge was hier vorig jaar nog één nest bezet en dit jaar geen enkel meer. De nestingangen zijn waarschijnlijk iets te ruim: de muurnesten worden nu al leen door kauwen bewoond. Het totaal resultaat is dit jaar 10 succesvolle nesten met 26 uitgevlogen jongen.. Mussen De huismus gaat hard achteruit, maar de soort is zo gewoon dat we het bijna niet in de gaten hebben. Zo af en toe is toch iets positiefs te melden. Zo ontving de redactie bijgaande mail: Beste redactie, Hierbij een voor mij toch wel bijzondere waar neming: Hedenmorgen rond 10.45 uur voor mijn huis Kloosterstraat 16 een troep van ca. 30 huismussen, fouragerend op door de buren gestrooide broodkruimels. Een beeld uit mijn jeugdjaren. Sjaak.

't Duumpje | 2015 | | pagina 18