Aanleg paardenbak Aardenburg 28 april geleden meldde een Aardenburgs lid dat temidden van de beschermde wallen een hoop zand gereed lag om een paarden bak aan te leggen. We hebben de afdeling handhaving erop ge wezen en 29 juli kregen we een verslag van gemeente Sluis. We lazen dat "door een deel van het perceel af te graven en te voorzien van een zandlaag, handelde de eigenaar in strijd met art. 3.1 van het bestemmingsplan." Een paardenbak vergunnen hier kan niet, en de eigenaar werd verzocht het geheel in oude toestand terug te brengen. Het gestorte en verwerkte zand mocht gewoon blijven liggen, de omheining moest verwij derd worden en de zandbak moest met gras ingezaaid worden. Heeft u wel eens gras zien groeien in een zandbak? Maaibeheer Regelmatig hebben we overleg met het waterschap en maaien is een regelmatig terugkomend item. Als jaren vragen we ons af waarom overal 2 meter breed gemaaid moet worden. Maar maaibalken zijn niet korter en met wat stuurmanskunst is dit blijkbaar niet te compenseren. Begin september 2014 hebben we eens gevraagd of men niet een onderzoek naar ecologisch bermbeheer kon doen met enkele bermen die qua natuurwaarden veel potentie hebben. Dat is toen in oktober voorgelegd aan het bestuur van het water schap en in februari dit jaar bleek dat er mogelijkheden waren, nadat bleek dat men hiervoor subsidie kon krijgen. Naar blijkt moet dan eerst een nulsituatie vastgelegd worden, want anders kun je niet zien of de nieuwe aanpak wel effectief is. Simpele duumpjesgeesten denken te weten dat 3 maal 's jaars alles klepelen en laten liggen leidt tot natuurwaarde nul, maar zo werkt het niet. Voor het vastleggen van de nulsituatie is het nu te laat, dus dat geschiedt in 2016. En dan kan men in 2017 starten met project smaller maaien en afvoeren. Gedurende de uitvoeringsperiode 2017-2021 monitort men jaarlijks biodiversiteit, aantal klachten en kosten. Eind 2021 worden alle verzamelde gegevens verwerkt in een evalu atie. Spijtig dat het allemaal zo lang moet duren, maar we zullen het maar benoemen als 'een goed begin.' Ook de provincie maakt flink werk van het maaien. Daar kent men stroken van 1,5 me ter i.p.v. 2 meter en in het najaar wordt alles gemaaid, ook zijkanten van sloten en taluds. In een recente PZC lazen we dat de provincie het gepresteerd heeft een strook van een kilometer met beschermde orchideeën te maaien ten behoeve van een viswedstrijd. Dus ook hier heeft men nog enkele 'verbe terpuntjes.' Wildschrikkers Als men maait, moet de maaimachine voor zien zijn van een wildschrikker: meestal een soort simpele stang met rammelende ket tingen iets voor de maaibalk. De eventueel nestelende vogels krijgen dan de kans op te vliegen en te vluchten om niet onthoofd te worden. Een Bresjaander noteerde dat sinds begin dit jaar gemeente Sluis voor het eerst bij het maaien van het braakliggende ter rein aan de Deltahoek zo'n wildschrikker in gebruik had genomen. Goede zaak. Meer positieve geluiden Zoals eerder aangegeven worden overal beleidsplannen gemaakt en het waterschap is bezig met hun 'Beleidsplan Groen 2016- 2025". We werden, evenals meer direct betrok kenen, uitgenodigd vooreen bijeenkomst waarin het concept besproken werd en voorzien kon worden van commentaar. In de wetenschap dat het waterschap zo'n 125.000 bomen en ruim 400 km singelbeplanting in eigendom heeft, een onderwerp om eens goed voor te gaan zitten. Niet in het minst omdat in West Zeeuws-Vlaanderen veruit de meeste bomen van heel de provincie staan: 28.837. In 't Oosten 25.195 stuks, Walcheren 15.083 en Noord- en Zuid-Beveland 13.901. En dat is niet alles. In Zeeuws-Vlaanderen komt veruit de meeste singelbeplanting voor die grotendeels bestaat uit populieren, geplant in de jaren '70 die nu dus last krijgen van afvallende takken. Goed boomonder- houd kan de levensduur van een boom sterk verlengen, maar in het verleden was hier weinig aandacht voor. Om die reden worden veel populieren vervangen door andere boomsoorten. Men tracht deze omvorming uit te voeren zonder onze bewoners het idee van kaalslag te geven. Verder zijn in het kustgebied tot aan de lijn Oostburg/Sluis veel knotbomen ge plant. Ze hebben een hoge landschappelijke, ecologische en belevingswaarde, maar een nadeel is dat knotten arbeidsintensief en dus kostbaar is. Voor nieuwe aanplant kiest men dus liever andere soorten. Voor het bomenbestand werkt het water schap met een soort 'vitaliteitsschaal' en als je dat op de Westzeeuwsvlaamse bomen toepast, lijden 37 van onze bomen onder 'afwijkingen.' Men had dan ook voor om 1129 bomen te kappen in West Zeeuws- Vlaanderen. In deze beoordeling speelt ook de leeftijd van de boom mee, want men streeft naar een efficiënt beheer. Je ziet dan ook weinig oude bomen in Nederland. En al helemaal niet in de provincie Zeeland. Ecolo gie speelt een ondergeschikte rol, terwijl een oudere boom ecologisch en landschappelijk waardevoller is dan een recent aangeplant exemplaar. Ook over het onderhoud hadden we enige bedenkingen. Men laat veel aan de markt over, want "De markt weet hoe beplanting geplant en onderhouden moet worden." In de praktijk blijkt de goedkoopste niet altijd de meest zorgzame te zijn. Zo zien we erg veel maaischades die het einde van een boom inluiden. En als dan 3 's jaars gemaaid wordt Onze bedenkingen tegen de voorgeno men kap van 1129 bomen, brachten het waterschap ertoe ons uit te nodigen de kaplocaties nader te bekijken. Tijdens het terreinbezoek werden vrijelijk voors en te- gens gedeeld en het ziet ernaar uit dat onze argumenten zo hier en daar vruchten zullen afwerpen. Waar voorheen altijd een hele rij in zijn geheel gekapt werd, worden nu de slechte exemplaren verwijderd en de ge zonde bomen worden gehandhaafd. En deze nieuwe ontwikkeling stemt ons hoopvol. Nationale Natuurwerkdag Ook dit jaar vindt weereen Nationale Natuurwerkdag plaats en wel op zater dag 7 november. De landelijke dag wordt georganiseerd door LandschappenNL, een koepelorganisatie die de belangen van de provinciale Landschappen en de provinciale stichtingen Landschapsbeheer behartigt. Vorig jaar stelde Staatsbosbeheer hun terrein en gebouwen op De Braakman beschikbaar als locatie voor deze dag. Bij het ter perse gaan van dit nummer was de locatie nog niet bekend. Kijk dus even op de website www.natuurwerkdag.nl Mocht u denken dat op de dag alleen onze jeugdleden en erkende knotters welkom zijn, dan heeft u het mis. Het adagium van de dag is: "Hoe meer zielen, hoe meer vreugd in de natuur.Dus komt allen. Wel tevoren even aanmelden. Dan is er namelijk ook voor u een zaag beschikbaar om u in de natuur uit te leven.

't Duumpje | 2015 | | pagina 19