Nick Sinke (Biosfeer Groede) testsituatie 5 mm kleine plantjes uit tot 2 m lange keipen. Het kan geoogst worden vanaf september tot maart. Het wier kan o.a. als basis dienen voor de stof mannitol, een natuurlijke zoetstof. Vingerwier (Laminaria digitata) Vingerwier is eetbaar, maar er kan ook de stof Laminarine aan onttrokken worden. Dit is een zeer voedselrijk poeder. Vingerwier kan geoogst worden vanaf september tot mei. Wakame (Undaria pinnatifida) Undaria p. is eveneens een zeewier dat tot wel 2 m kan uitgroeien en kan worden ge oogst van in het vroege voorjaar tot aan de zomer. Wakame kan op veel verschillende manieren gebruikt worden in de keuken, gaande van ingrediënt in een soep tot het gebruiken als wrap. Het heeft een delicate en zoete smaak met een zuiver aroma; je proeft de zee, net als bij oesters. Het is niet alleen bijzonder rijk aan calcium, maar ook aan vitamines, eiwitten en mineralen. Toekomstvisie Brandenburg ziet een grootschaliger productie van 'deze groenten' als oplossing voor het toenemende wereldvoedseltekort. Zeekool en zeewier kunnen op grote schaal geteeld worden zonder ten koste te gaan van onze biodiversiteit en een oppervlakte van 4 Portugal is voldoende om heel de wereld van voedsel te voorzien. Het voedsel van de toekomst kent volgens hem veel smaak, een hoge voedingswaarde en een minimale ecologische footprint. Hij sluit af door zijn publiek erop te wijzen dat de omstandigheden in Zeeland opti maal zijn om een voortrekkersrol te vervul len bij de onvermijdelijke aanpassingen in onze voedselproduktie. Literatuur: http://www.ztrdg.nl/mensen/ztrdg-held/ willem-brandenburg http://www.zeewierwijzer.nl Na de berichten uit de wetenschappelijke wereld komt Nick Sinke aan het woord, ondernemer/eigenaar van Biosfeer Groede en man van de praktijk. "Onze producten bevorderen in de breed ste zin het welzijn van de mens. Zij bieden een natuurlijke balans voor lichaam en geest." Biosfeer brengt deze visie in de praktijk door verkoop van powerjuices en superfoods zoals tarwegrassap, dat men afzet o.a. via 25 vestigingen van Albert Heijn. Met hun HealT ontwikkelde het bedrijf een exclusieve biologische thee, die in enkele Zeeuwsvlaamse toprestaurants wordt geserveerd. En dat zijn maar enkele voorbeelden. Biosfeer biedt ook mogelijkheden voor een ondernemer om onder de vlag van Biosfeer Groede op duurzame wijze producten te ontwikkelen. De markt is dus leidend. Sinke poneert de stelling dat de mens steeds minder in zijn natuurlijke omgeving verblijft, waardoor er in 's mensen minera- lenboekhouding tekorten ontstaan. Om die tekorten op te vangen, kunnen producten van bv. Biosfeer dienst doen. Hij benoemt enkele situaties als verre van duurzaam, terwijl we hier amper bij stilstaan. - Zo vraagt hij zich af waaraan een 'optimaal rendabele' koe die nooit de stal verlaten heeft, de gezondheid ontleent. - Èen flesje Spa-water kost 3000 maal meer dan veilig kraanwater. - Een hamlap bij een grootgrutter kost 5,90 en biologisch 14,45. - Hoe is het mogelijk dat een diepvriespizza voor€ 1,00 in het schap ligt. Kortom: voeding is iets om veel meer bij stil te staan dan nu gebeurt. www.biosfeergroede.nl West Zeeuws-Vlaanderen naar een duurzame kustontwikkeling Dat was de titel van het door Duurzaam Groede op woensdagmiddag 3 juni georganiseerde symposium. In deze uitgaaf was te weinig ruimte beschikbaar om de interessante presen taties de aandacht te geven waarop ze recht hadden. U houdt het in petto voor het decembernummer. Sinds 3 juni hebben de media ons regel matig op artikelen getrakteerd die ons weinig optimistisch hebben gestemd over het beleid in gemeente Sluis op dit punt. Zo vertelde Cees Slager, directeur van Molecaten, over de duurzame woningen die ze graag in Waterdunen zouden willen bouwen, maar waarin men weinig medewerking krijgt van gemeente Sluis die vasthoudt aan regelgeving die niet echt met de tijd meegaat. En dat terwijl onze vereniging soms het idee krijgt dat regeltjes in Sluis geen enkele belem mering vormen. Men leze onze Korte berichten inz. Kruisschans op blz. 18. Zeer lovend was B W van Sluis in de PZC over nieuwe strandslaaphuisjes. Volgens de wethouder is er zelfs een wachtlijst voor. Daar is nota bene het bestemmingsplan speciaal voor aange past. Regels Welke dan Enkele raadsfracties wilden een discussie aanzwengelen over het bebouwen van de kustgebied, mede gezien de forse bouwplannen die binnenkort van start gaan en die het oude Cadzand-Bad in het niet zullen doen verzinken. Maar die discussie stelt het Sluisse bestuur voorlopig nog maar even uit. Totdat men zelf ook het idee krijgt aan de Belgische kust te wonen?

't Duumpje | 2015 | | pagina 6