Slanke wikke, pop-upplant bij uitstek - v- i v k V u l-i Jr1 B 7 Awie de Zwart doet verslag. Het pop-upfenomeen is een vrij nieuw verschijnsel. Winkeltjes, bedrijfjes en zelfs musea die schijnbaar uit het niets in het straatbeeld verschijnen, maar na verloop van tijd even plotseling weer zijn verdwe nen. Ook in de plantenwereld vinden we planten die zich bedienen van een dergelijk pop-upgedrag. De zeer zeldzame Slanke wikke behoort tot deze groep van onvoor- spelbaren, planten waarvan je nooit vooraf weet waar en wanneer ze opduiken. Rode Lijst Afgelopen juni rijd ik met een collega vanuit richting Zuidzande, Cadzand binnen. Vlak voor de molen meen ik in een sloot iets lichtpaars te zien waarvan ik het sterke vermoeden heb dat het Slanke wikke be treft. Ik vraag mijn collega even te parkeren zodat ik mijn vermoeden kan controleren. Ik stap uit en loop naar het betreffende sloottalud. Daar zie ik al snel dat mijn ogen me niet bedriegen. Over een lengte van ongeveer 20 meter staan vele tiental len planten die zonder enige twijfel tot Slanke wikke gerekend kunnen worden. De vondst is bijzonder, de soort is in Nederland buitengewoon zeldzaam. Niet voor niets staat de plant op de Rode Lijst van be dreigde planten. Slanke wikke is een plant die thuis hoort in zuidelijk Europa en die in Zeeland of beter Zeeuws-Vlaanderen zijn noordgrens bereikt. Hier is het zeker geen zitten hem in de details. Het meest in het oog springend is de iets grotere bloem, al valt dat pas goed op als je beide soorten naast elkaar ziet. Een veel tastbaarder verschil is de lengte van de bloemsteel ten opzichte van het schutblad (blad dat aan de basis van de bloemsteel ontspringt). Bij Slanke wikke is de bloemsteel ruim langer dan het schutblad terwijl het schutblad bij zijn dubbelganger ongeveer even lang v' 1 mm Slanke wikke (Awie de Zwart). jaarlijkse verschijning. Er gapen grote gaten tussen de afzonderlijke waarnemingen uit de afgelopen decennia. Dubbelganger Slanke wikke is een vlinderbloemige (zoals bijvoorbeeld klavers) en behoort tot het geslacht wikkes. Tot dit vrij uitgebreide ge slacht behoren een aantal algemene soor ten zoals Vogelwikke, Vergeten wikke (zo genoemd omdat de soort jarenlang over het hoofd is gezien) en Vierzadige wikke. Aan deze laatste soort is Slanke wikke nauw verwant. Zowel wat betreft de kleur van de bloem als de vorm van het blad zijn er duidelijke overeenkomsten. De verschillen ■Si- I 0 is als de bloemsteel. Na de bloei is het gemiddeld aantal zaadjes in de peultjes een bruikbaar kenmerk. Vierzadige wikke heeft er, hoe verrassend, gemiddeld vier in een peul, terwijl de Slanke wikke dat overtreft met meestal zes zaadjes. Beide soorten voltooien hun levenscyclus binnen één groeiseizoen en sterven na het vallen van de zaadjes. Geen schijn van kans Met de vondst van deze groeiplaats komt een einde aan een periode van 13 jaar waarin Slanke wikke zich niet liet zien. De laatste waarneming dateert alweer uit 2002 toen, eveneens in een sloottalud, diverse groeiplaatsen werden ontdekt op minder dan een kilometer afstand van de huidige locatie. Uit een oud naslagwerk met verspreidingsgegevens blijkt dat de plant in Nederland voor het eerst in 1853 bij Hoek is aangetroffen. Uit de omgeving van Cadzand is één oude waarneming bekend van voor 1950. Verder maakt het boek (uit 1980) melding van de meest recente vondst bij Nieuwvliet in 1965. Uit de begeleidende tekst blijkt dat Slanke wikke in die tijd nog veelal als onkruid op akkers groeide. Tegenwoordig maakt Slanke wikke als ak keronkruid geen schijn van kans meer. De moderne intensieve landbouw is de soort, en vele andere, te machtig geworden. Een vers gegraven sloottalud biedt Slanke wikke nu een tijdelijk toevluchtsoord, maar wie weet waar en wanneer Slanke wikke zich opnieuw zal laten zien?

't Duumpje | 2015 | | pagina 7