Kiekendieven zoeken prehistorie op lip MJêF g mm W - HL Veel Zeeuwsvlamingen zullen kennis genomen hebben van wat er enkele mil joenen jaren terug in de tijd gegaan gebeurd is. Onze Kiekendieven inmiddels wel, onder leiding van begeleidster Marjolein van Viegen, die ook tekende voor dit verslag en de foto's. f Hi, We hadden er wel van gehoord, van de het zand te beschadigen. Diep beneden Meester van der Heijdengroeve in Nieuw zagen we zand van verschillende kleuren Namen, maar waren er nog nooit geweest. in diverse lagen; we zagen ook mooie Een goede reden om er eens met de Kie- schelpen liggen. Zouden dat fossielen zijn? kendieven naar toe te gaan. Konden we die maar even vast houden! gekomen moest er nog gewerkt worden. De tenten moesten weer worden afgebro ken, jammer genoeg. En voordat de papa's en mama's er waren, was bijna iedereen klaar met opruimen en inpakken. Je zag bijna niet meer dat er gekampeerd was en zo hoort het ook. ledereen had weer genoten en dat is ook de bedoeling van het kamp, genieten en leren van de natuur met de kennis van de men sen die je dat bij kunnen brengen. Aan de kinderen lag het niet. Met heel veel plezier kijken wij als begeleiders dan ook terug op een zeer geslaagd kamp. Mede mogelijk gemaakt door Staatsbosbeheer omdat we gebruik mochten maken van het terrein in Braakman-Zuid. En ook Bas en de mannen van de vlinderwerkgroep die tekst en uitleg gaven over de nachtvlinders mogen we natuurlijk niet vergeten. Graag tot ziens op een volgende activiteit van de Visdiefjes De aankondiging dat we zo'n 3 miljoen jaar terug in de tijd zouden gaan, sprak onze jongeren wel aan" ze meldden zich allemaal aan. We hadden afgesproken met boswach ter Peter Maas, die een rondleiding zou geven. Nieuw Namen ligt op een zandrug, 5 meter hoger dan de omgeving. Dat zand bleek goed bruikbaar te zijn en men is het al in de 17e eeuw gaan uitgraven. Daardoor ontstond een groeve van wel 25 meter onder het maaiveld. We begonnen de rondleiding bij een bord met een tijdlijn, die miljoenen jaren terug in de tijd begon. Namen als Pleistoceen, Carboon en Pli- oceen zei de jongeren niet zo veel, maar gelukkig waren er afbeeldingen van dino sauriërs en mensapen waardoor we goed in de tijd konden plaatsen hoe oud het zand was dat we zouden zien. Over de groeve heen heeft Staatsbosbeheer, dat de groeve nu in eigendom heeft, een steiger gebouwd waardoor je erdoorheen kan lopen zonder Toen de groeve niet meer voor de zandwin ning werd gebruikt, werd er een vuilstort plaats van gemaakt. In de jaren '80 is alles opgeruimd en schoongemaakt. Enkele voorwerpen zijn nog te zien, tentoon gesteld in de steiger. Peter liet ons ook vuurstenen zien die gevonden waren in de groeve. Geweldig, dat ze daar vroeger pijlpunten en vuistbijlen van konden ma ken! We mochten zelf proberen of we een stuk eraf konden slaan. Dat lukte Julian wel, maar hij merkte gelijk hoe scherp een vuur steen kan zijn! Een flinke bloeding aan zijn vinger, maar als stoer prehistorisch mens liet hij zich niet kennen! Een diep deel van de groeve is onder water komen te staan, waardoor een interessante poel is ontstaan. Het water is vanuit de steiger, door een holle houten paal, vele meters omhoog te pompen. Een leuke activiteit voor de jon geren, lekker klooien met water. Peter had een schepnetje meegenomen waardoor we konden zien wat voor diertjes er in de poel leefden. Mooie libellen, larven en andere kriebelbeestjes. Meester van der Hèijdengroeve (Marjoreïnya'ri Viegen). \m ausch). 1

't Duumpje | 2015 | | pagina 9