Sterns en Hooge Platen Reizen langs de waterkant 7 16 23 april 2015 organiseerde Stichting Duurzaam Groede in de Grote Kerk een avond over Sterns waarin Maarten Loonen (Rijksuniversiteit Groningen) onder zoeksresultaten presenteerde over veranderende trekroutes van de Noordse stern en René Beijersbergen (Het Zeeuwse Landschap) vertelde over de Grote stern die op de Hooge Platen bivakkeert. Ook de Dwergstern broedt hier en een publicatie over deze soort is aanstaande, waarover meer in bijgaand artikel. Kennismaking met de streek Rene Beijersbergen (1952) kijkt al naar vogels sinds z'n Haagse tienertijd. Nadien studeerde hij biologie in Utrecht en in de studie ging zijn aandacht uit naar estuariene ecologie met als hoofdonderwerp de vocale communicatie van de Dwergstern. Dat leer je niet uit alleen een boekje en het vergt terreinbezoeken die in eerste instantie leidden tot kennismaking met De Hompel voet in De Grevelingen waar hij in 1973 als vogelwachter optrad. Interessanter in die tijd was natuurlijk Zeeland dat in de ban van de Deltawerken was en zo werd het vizier gericht op de Westerschelde: het enige estuarium dat niet met een dam van de zee zou worden afgesloten. In 1974 vond de eerste kennismaking met de Hooge Platen plaats. Bovendien was het een kennismaking met de meest bedreigde zeevogel van Europa: de Dwergstern. In 1978 kon hij nog een andere rol spelen toen de Hooge Platen in beheer kwamen bij Stich ting Het Zeeuwse Landschap. 6 jaar fungeerde hij als vrijwilliger, vanaf 1984 als vaste medewerker en in 1985 begon hij met het doen van waarnemingen vanuit een schuilhut. De betrokkenheid met het wel en wee van deze zeevogel is sindsdien alleen maar toegenomen. Enkele jaren geleden, na 40 jaar gegevens opgetekend te hebben, werd het tijd deze dataverzameling uit te werken en te presen teren in het nu voorliggende boekwerk. De Dwergstern De Dwergstern (Sterna albifrons) is de klein ste sternsoort. De kleine zeevogel met de grijze vleugels, zwarte pet, wit voorhoofd en een gele snavel bewoont de kusten van alle continenten en in Europa van het noorden van Zweden tot aan de Middellandse Zee. In Nederland broedt de Dwergstern op stille zandstranden op onze Waddeneilanden en in de Zeeuwse Delta, met name de Hooge Platen in de monding van de Westerschelde. Ze voeden zich in hoofdzaak met kleine vis. De soort is gevoelig voor verstoring en door afname van het leefgebied heeft deze soort het overal moeilijk. De Dwergstern staat in de meeste Europese landen op de Rode lijst. Over het vogelleven op de Hooge Platen is al veel gepubliceerd, maar het is voor de eerste maal dat een publicatie zo uitgebreid op de Dwergstern ingaat. Westerschelde De Westerschelde is door het menselijk handelen van de laatste decennia een voort durend veranderend ecosysteem geworden met gevolgen voor de opgroeikansen van kleine vis en de stabiliteit van de broedstran- den. Al deze veranderingen en verstoringen beïnvloeden het leven van de Dwergstern, welke soort al sinds 1972 een vaste kolonie vormt op de Hooge Platen. Sinds de eeuwwisseling is er op de Hooge Platen een afname van alle sternstoorten ge constateerd en de auteur probeert te achter halen welke factoren hier een rol spelen. Aan bod komen nesttellingen, het broedsucces, de voedselecologie en de migratie, maar ook de veranderingen van de broedvogelsamen- stelling als gevolg van de veranderingen in de landschappelijke ontwikkeling ter plekke en de veranderingen van het voedselgebied de Westerschelde. Ter ondersteuning van het onderzoek op de Hooge Platen zijn ook in Engeland, Frankrijk en het Waddengebied vergelijkende waar nemingen verricht aan de voedselbeschik- baarheid. Dit onderzoek werd beschreven in een artikel in de vorige uitgave van dit blad. Naast het duiden van onderzoeksresultaten doet de auteur ook een aantal voorstel len om aan de dalende trend het hoofd te bieden. Hoe te verkrijgen? De studie wordt eind februari verwacht en voor leden van 't Duumpje is de afhaalprijs 11,90. Bij toezending moet u rekening hou den met verpakkings- en portokosten die ±€4,40 belopen. Tijdens de Algemene Ledenvergadering zijn exemplaren aanwezig die u kunt aanschaf fen tegen contante betaling. Mocht u dan niet in de gelegenheid zijn uw exemplaar te bemachtigen, is het aan te bevelen de auteur te mailen. Hij is op vakantie tot 27 maart en zal nadien met u een nadere afspraak maken om het boek op te halen. Zijn email-adres luidt: renegroede@ zeelandnet.nl René Beijersbergen 9 78946 010177

't Duumpje | 2016 | | pagina 16