>heel one Lichtgroen - ALN-gebied (www.rufflelijkeplannerhtill Indpunt foto's blz. 10. Golfbaan Burgse Vaart. Pas 2000 jaar later, in de Romeinse tijd, vallen er gaten in deze brede duinenstrook waardoor het zoete veen overstroomd raakt door de zee, die geulen snijdt in de veen- bodem en deze ter plaatse opruimt. Deze geulen met hun vele zijkreekjes vormen de aanvoerroute voor het sediment dat spoe dig het veenpakket bedekt. De klei-afzetting na de Romeinse tijd is kalkarm, wat een combinatie zou kunnen zijn van drie factoren: - de aanvoer van kalkarme kleideeltjes af komstig van de afbraak van de Romeinse duinen; - de invloed van het zure veen op de eerst- gevormde kleilagen, die zwaar zijn (zeer fijne kleideeltjes) en zeer compact; - 1000 jaar zure regen heeft de kleilaag uitgeloogd. De kalkarme toestand van de grond veroorzaakt slemp. Een slempige bodem zakt in elkaar en laat geen water meer door. Voor weidevogels een ideale biotoop, voor landbouw minder geschikt. Kreekrug Een heel ander beeld geeft de kreekrug die diagonaal door de Veerhoek loopt. Deze oorspronkelijke kreken zorgden in eerste instantie voor aanvoer van sediment doch rond de 7e eeuw n. Chr. vulden deze kreken zich in eerste instantie met kalkrijkzand en later met kalkrijke zavel. Deze opgevulde kreken komen al spoedig als ruggen in het landschap te liggen, doordat de omlig gende veenpakketten inklinken en dus een bodemdaling veroorzaken. In de 8e eeuw n. Chr. vestigen de eerste schapenboerderijen zich op deze kreekruggen die zeer geschikt waren voor de teelt van granen en erwten. Rond Oostburg hebben we thans 12 van dergelijke schapenboerderijen kunnen lokaliseren: twee daarvan op de kreekrug in de Veerhoekpolder. In de 11e eeuw neemt de bevolking toe en dus ook de verste delijking. De arme zandgronden zijn niet meer toereikend in de voedselvoorziening. Overal langs de Vlaamse schorrekust begint men grootschalig schorren te bedijken. Hiermee komt een einde aan de groot schalige schapenteelt op de schorre, mede door de aanvoer van goedkopere wol uit Engeland. Ontwikkeling Haven van Oostburg De haven van Oostburg is ontstaan uit een ontwateringsgeultje van een gebied tussen de reeds genoemde kreekrug in de Veerhoekpolder en een kreekrug vanaf de westkust naar Oostburg. Beide kreekruggen liepen in elkaar over in de stad Oostburg. Ten noorden van de haven lag net zo'n

't Duumpje | 2016 | | pagina 11