t 11 komen, moeten we ons de vraag stellen of het natuurleven dat in symbiose leeft met 'onze Hollandse iep' eenzelfde symbiose aangaat met de geïmporteerde soort. In ieder geval is duidelijk dat het landschap pelijk beeld waarmee wij groot geworden zijn, met het verdwijnen van de in Zeeland zo dominante iepen en essen in korte tijd totaal veranderd is. Hoeveel exoten er in onze streken zijn, is onbekend. Het zijn er zeker 1000, maar het kunnen er ook 5000 zijn die in flora, fauna, aan schimmels en micro-organismen, in de grond of in het watermilieu voorkomen. Van dit grote aantal zijn er 50 soorten die bij HZL veel aandacht vergen. Invasie van nieuwe soorten betekent verdringing van andere soorten, waardoor de (bio)diversiteit terugloopt. Er komt meer van hetzelfde: alles gaat op elkaar lijken. Hoe ga je met exoten om? Bestrijden van een exoot kan flink in de papieren lopen. Het doeltreffend bestrijden binnen Engeland van de alles overwoeke rende Japanse duizendknoop schat men op 1 miljard euro. Omdat zulke kosten niet op te brengen zijn, maken veel Europese landen (waaronder ons land) onderscheid in exoten die door hun te ver gevorderde verspreiding niet meer te bestrijden zijn en soorten die nog betaalbaar bestreden kun nen worden. Om te voorkomen dat ieder land zelf het wiel moet uitvinden, maar ook omdat boven-regionale bestrijding effectiever en goedkoper is, heeft het Europees parlement in november 2014 een lijst samengesteld met 37 "invasieve exoten van EU-belang." Voor deze soorten geldt een import-, han dels- en bezitsverbod. Het voorkomt bijv. dat via tuincentra allerlei planten aange voerd worden die er wel leuk uitzien, maar waarvan onbekend is welke repercussies ze hebben binnen het biotoop ter plaatse. Op deze lijst staan soorten als Reuzenbe- renklauw, Grote waternavel, Chinese wol- handkrab en zo meer. leder land is nu bezig de lijst 'te implementeren', want wetgeving moet ook uitgevoerd worden. De lijst zal regelmatig aangepast worden. Het Zeeuwse Landschap Ook het Zeeuwse Landschap zal aan de slag moeten met de lijst en beoordeelt welk van genoemde soorten in hun gebieden voor komt, in welke omvang, hoe bestreden kan worden en voor zover al bestreden wordt, monitort men welke resultaten de aanpak afgeworpen heeft. Een extra complicatie in het Zeeuwse is dat veel waterwegen met elkaar in open verbinding staan, overal ballastwater geloosd wordt en ten behoeve van de sterk toegenomen recreatie veel exotische boom- en struiksoorten aange plant werden. Eén van de ergste "lastpakken" voor HZL is de Amerikaanse vogelkers die bos en duin volledig kan overwoekeren. Bestrijding komt ieder jaar terug en is kostbaar. Men zoekt nog naar de juiste aanpak, die kan verschillen tussen machinaal verwijderen met een kraan, afplaggen en, na het afzet ten, behoort begrazing tot de mogelijkhe den. In Oranjezon op Walcheren heeft men 25 ha afgeplagd en dit leverde 500 kuub hout op die moesten worden afgevoerd. De doelstelling is tot 2019 jaarlijks jaar 20 ha af te plaggen, resulterend in 300 a 400 kuub af te voeren hout. De kosten worden begroot op 100.000 per jaar, die gelukkig groten deels verhaald kunnen worden via de PAS (Wet Programmatische Aanpak Stikstof). In natuurgebied 'De Wildelanden' vergen bestrijding van Watercrassula en Zon- nebaars veel inspanning. Watercrassula is een plant die voortwoekert totdat het wateroppervlak helemaal bedekt is en alle waterleven eronder doodgaat; de Zonne- baars vreet zowat alles wat rondzwemt, dus ook eieren en broed van bv. rugstreeppad. En omdat de stichting afgerekend wordt op instandhoudingsdoelstellingen (de mate waarin de stichting het voortbestaan verzekert van beschermde soorten) moeten beide soorten bestreden worden. Enkele waterpartijen heeft men laten droogvallen om via plaggen de Watercrassula te bestrij den en de Zonnebaars te laten verdwijnen, maar beide zijn teruggekomen. Nu heeft men Snoek uitgezet en vooralsnog lijkt de Zonnebaars het 'op een lopen' te hebben gezet. De Watercrassula zal met periodiek plagwerk bestreden moeten worden. Overigens zijn dit soort oplossingen kost baar, komen regelmatig terug en hebben eigenlijk weinig te maken met doelstellin gen waartoe Het Zeeuwse Landschap ooit is opgericht. Nabij De Wildelanden beheert Het Zeeuwse Landschap bij 'De Schommeling' een aantal akkertjes, dat ingezet wordt om op traditio nele wijze oude inheemse graansoorten te telen. Men oogst niet alles, opdat voedsel op de akker blijft staan voor wintervogels en extensief beheer bevordert het voorko men van Rodelijstsoorten als Franse silene. Het gevoerde beheer liep op rolletjes totdat in 2013 de Knolcyperus de intrede deed. Tot nader order is een deel van de akkertjes uit produktie genomen, omgezet in weide en men ziet het even aan totdat zich een effectieve aanpak aandient. Op de lijst met te bestrijden planten staat

't Duumpje | 2016 | | pagina 11