Sleepnetvissen en strandjutten n Zo rond half juli is het meestal mooi strandweer en ieder rechtgeaard Visdiefje zoekt dan de zee op. Begeleidende gids Dilia Timmers zorgt ervoor dat ook u kunt meegenieten. De foto's zijn gemaakt door Nathalie van Poecke. 10 juli was een uitgelezen dag om met het sleepnet te gaan vissen: prachtig zonnig weer en ook het getij zat mee. Sleepnetvis sen doe je namelijk het best twee uur voor laag water tot twee uur na laag water. Op de parkeerplaats bij de radartoren in de Herdijkte Zwarte Polder hadden zich 22 kinderen en 4 begeleiders (Reggy, Johnny, Gerrit en Dilia) verzameld, ledereen had er zin in, vooral door wat er in de uitnodiging had gestaan: we gingen sleepnetvissen, strandjutten en ook op zoek naar haaien- tanden. Op het strand aangekomen werd eerst het sleepnet bekeken en uitgelegd op welke manier de garnalen hierin terechtkomen. Garnalen verstoppen zich overdag in de bovenste laag van de zandige zeebodem. Door de ketting met rollers wordt de zeebo dem enigszins omgewoeld en de garnalen verdwijnen in het openstaande net tot achter in de fuik. Een paar stoere kinderen wilden wel als eerste het water in om "een trek" te doen. Dat was op zich al spannend, want het wa ter was best koud en je krijgt ook nog eens natte broekspijpen. Meteen met de eerste sleep hadden we al een goede vangst. Grote en kleine garnalen, maar ook krab betjes, kleine kwallen, platvisjes, mosseltjes van maar 2 millimeter groot en ook nog een heremietkreeft. Deze laatste soort gebruikt een slakkenhuis om in te wonen. Alles werd in een grote plastic bak gedaan om het nog eens goed te kunnen bekijken. Om alles op naam te kunnen brengen, hadden we zoekkaarten meegenomen voor schelpen en voor zeevissen. Ook waren er handige informatiewaaiers om alle andere strandvondsten in op te zoeken. Nadat we een paar keer een gezamenlijke trek gedaan hadden, werden de kinderen in 4 groepjes verdeeld, met voor elk groepje een eigen bak om de vangst in te doen. Om beurten konden de groepjes met het grote sleepnet aan de slag, maar er waren ook kleine garnalennetjes, haaientandenzeven, gewone keukenzeven en schepjes. Som mige kinderen vonden het leuk om tussen de stenen van het paalhoofd op zoek te gaan naar krabben, pokken, alikruiken, wieren enz. De tijd vloog om en nadat we eikaars vangst hadden bekeken en de diertjes uit de bakken bevrijd waren, werd het tijd om onze boterhammen te nuttigen. Gezellig keuvelend zaten de kinderen op een rijtje op de palen. Na de picknick wou één groepje graag verdergaan met het zoeken naar haaientan- den en de andere groepjes zochten op het strand naar mooie schelpen, zoals nonne tjes, zaagjes, kokkels, mesheften of andere bijzondere dingen, zoals zeeboontjes. Dat is het skelet van een heel klein zeeëgeltje. Natuurlijk was er ook nog gelegenheid om gewoon te spelen op het strand. Veel te snel was het tijd om naar de parkeer plaats terug te gaan, waar de ouders al op hun kind stonden te wachten. De ouders zullen er op de terugweg 'geen kind meer aan gehad hebben', zo moe waren ze van drie intensieve uren op het strand.

't Duumpje | 2016 | | pagina 14