Korte berichten 17 Regelmatig zagen we dat ze net gevangen muizen verstopten in graspolletjes, ver moedelijk om ze te bewaren voor perioden met minder geschikt vliegweer. De uilen leken op den duur zo goed aan ons gewend te zijn, dat ze vaak tot op 5 meter bij ons kwamen zitten, wat erg mooie plaatjes opleverde. Uiteraard omdat we hen niet verstoorden en steeds een veilige afstand bewaarden, zodat ze zich niet bedreigd voelden door onze aanwezigheid. Aangezien deze uilen half mei in het hoge Noorden beginnen met eieren leggen en broeden, waren wij er ons van bewust dat ze hoogstwaarschijnlijk eind april zouden vertrekken naar de broedgebieden. Dit vertrek verliep geleidelijk: ze leken steeds verder van de roestplaats te gaan jagen en om er te slapen kwamen ze ook niet iedere dag meer terug. Toen rond 15 april alle uilen uiteindelijk vertrokken waren, vonden we het pas verantwoord de akkerrand in te lopen om braakballen te verzamelen. Na het uitpluizen van 75 braakballen kwamen we tot de verbazingwekkende conclusie dat ze enkel op veldmuizen had den geleefd. In sommige ballen vonden we resten van wel zes verschillende veldmuis jes Het werd een zeer mooie en erg leer rijke ervaring voor ons. Dankzij medewerking van instanties die instaan voor het Akkerrandbeheer (met Alex Wieland als contactpersoon) wer den de Velduilen niet verstoord op hun roestplaats. Daardoor werd hun winterrust gegarandeerd en hopelijk kunnen we ze dit jaar in Zeeland opnieuw verwelkomen, observeren en in alle rust van hun schoon heid genieten. Eveline en Johnny Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Verzameld door Jaap de Hulster. Symposium Duurzaam voedsel Zondagmiddag 18 september Stichting Grote Kerk Groede is zeer actief. Na de succesvolle en eerder in dit num mer beschreven presentaties over o.a. exoten, staat een volgende activiteit op het programma en wel op zondagmiddag 18 september aanstaande, over Duurzaam voedsel. Men heeft enkele interessante sprekers weten te strikken, die het onder werp op een geheel andere wijze belichten dan vorig jaar. Een constante blijft dat u moet kunnen proeven dat duurzaam voed sel ook lekker voedsel is. De lezingen worden verzorgd door dr. Jerke de Vries, over duurzaamheid, biodiversiteit en eten en door dr. Remco Kuipers over wel ke voeding we nodig hebben om gezond te blijven. Hekkesluiter dhr. Nick Sinke spreekt over zilte Zeeuwse kruiden en planten. Het symposium start om 14.30 uur; de spre kers krijgen de tijd tot half vier. Hierna kunt u bij een 20-tal kraampjes van alles proeven, geïnformeerd worden over oude appelrassen met bijbehorende sapjes, genieten van speciale bieren, van wilde eet bare planten en peulvruchten, van stoverij ganzenborst en meer wat uw zondagmid dag tot een waar feest kan maken. Er is ook aan de kinderen gedacht, want die kunnen aan de gang met een eigen kook- workshop en proeverij. Entree en recepten zijn gratis. Voor het laten strelen van uw tong, wordt een kleine vergoeding gevraagd. Info: Ruud Muusze; ruudgroe@zeelandnet.nl 0117-372363. Nationale Natuurwerkdag 2016 Zoals gebruikelijk ligt het knot- en ander beheerswerk stil in voorjaar en zomer. De aftrap voor het nieuwe beheerswerk geeft men altijd tijdens de Nationale Natuurwerk dag die dit jaar plaatsvindt op zaterdag 5 november. De dag wordt georganiseerd door de lande lijk operende Stichting Landschapsbeheer in overleg met de locale beheerswerkgroep (van Duumpje en Steltkluut). Bij het ter perse gaan van dit nummer is nog overleg gaande waar de dag in West Zeeuws- Vlaanderen zal plaatsvinden. Vorig jaar was dat in de centraal gelegen Braakman, maar sommigen hadden nu voorkeur voor een meer in het westen gelegen werkplek. Ons advies: blok zaterdag 5 november vast af in uw agenda. En kijk voor het instellen van uw Tom Tom begin oktober even op de webstek van 't Duumpje. Dan komt alles goed. 12e Nacht van de nacht De Nacht van de Nacht wordt ieder jaar ge organiseerd om ons erop te wijzen dat het licht ons leven kan veraangenamen maar al dat kunstlicht heeft ook minder aangename kanten. Gevolgen voor de mens Licht werkt verstorend. Sinds de komst van de elektrische lamp zijn mensen gemiddeld 1,5 uur korter gaan slapen. In verschillende onderzoeken zijn er relaties gelegd tussen lichtvervuiling en borstkanker, slaapstoor nissen en stress. Uit onderzoek blijkt ook vooral dat men zich hindert aan het over vloedige licht. Vogels, insecten en amfibieën Buitenverlichting beïnvloedt het gedrag van sommige dieren doordat hun oriënta tie wordt verstoord. Of ze worden uit hun winterslaap gehouden, waardoor de kans op uitputting en sterfte toeneemt. Voor vogels is licht de belangrijkste prikkel voor het timen van hun activiteit. Nachtelijk kunstlicht verandert de natuurlijke licht- donkercyclus. Daardoor kan de betrouw baarheid van licht als prikkel verzwakken. Nachtvlinders hebben last van nachtelijk licht dat hen aantrekt en beter zichtbaar maakt als prooi voor andere dieren. Boven dien raakt hun biologische klok in de war. Ook planten worden gestuurd door licht. Sommige planten kunnen niet tegen con tinue belichting of vertonen groei ontwij kend gedrag.

't Duumpje | 2016 | | pagina 17