Inhoud 3 4 8 8 9 Redactioneel Opwarming aarde en exoten Redactie Aziatisch Lieve(?)heersbeestje, een grote vergissing Anna Almekinders Het koolmotje Anna Almekinders Nachtvlindernacht in Groede Marleen en Huib van iwaarden Exoten in Zeeuws-Vlaanderen Redactie Kanoeten Redactie De Flora Zeelandica en de jacht op magere hokken Awie de Zwart Sleepnetvissen en strandjutten Dilia Timmers Nachtdierenkamp in De Braakman Sabine Rausch Overwinterende Velduilen Johnny du Burck Korte berichten - Symposium Duurzaam voedsel - Nationale Natuurwerkdag 2016 - 12e Nacht van de Nacht - Bent u wel "belanghebbend?" - Louisahoeve/Heilleweg 16 - Voorontwerp bestemmingsplan 'Kom Cadzand' - Kustvisie provincie Zeeland - Euro Birdwatch 2016 (blz. 21) Veldwaarnemingen Reggy van Poecke Activiteiten Adressen Foto voorpagina: De Velduii (zie het artikel op blz. 16) (Johnny du Burck) In dit herfstnummer vindt u bijdragen over onderwerpen van ver over de grenzen van ons landje van Cadzand. Mis schien vindt u ze buiten het bestek van ons kwartaalblad liggen. Ga maar na: teksten over Poolgebieden, klimaat verandering of exoten. is dat wel iets voor een natuurbe schermingsvereniging in West Zeeuws-Vlaanderen? Totdat je natuurlijk de klimaatverandering aan den lijve ondervindt en de verschillen hier ook gaan opvallen. Haal je dan je schouders op of doe je het af met een wijsheid van de oude Grieken, zoals "Panta Rhei"-alles stroomt, alles wijkt, alles is voortdurend in beweging, niets blijft, geen tegenhouden aan? Wat de exoten betreft zijn we al sinds Columbus'ontdek king van Amerika bekend met gewassen van elders. Topscorers zijn misschien wel aardappels en tomaten. Die zijn hier niet meer weg te denken. Laat staan ongewenst! En de tulp is zelfs onze meest iconische exoot en beste handelsmerk geworden. We verdienen eraan. Dus waar trek je de grens? Welke exoten (planten en dieren) zijn wel gewenst en welke niet? Verder nemen we toch al jarenlang allerlei maatregelen? We pakken de 'zwakke schakels' in de zeedijken aan om dat ze bestand moeten zijn tegen het stijgende zeeniveau door smeltende poolkappen, door opwarming van de aarde, door de Cfk's in onze spuitbusjes, door de C02- uitstoot van onze onmisbare auto. We doen er wat aan. Ook mevrouw Margaret Thatcher (eerst scheikundige) begreep hoe de aantasting van de ozonlaag kon worden teruggebracht door drijf gas sen in spuitbussen uit te bannen. Inmiddels zijn daar verbeteringen gemeten. De impopulaire George W. Bush kreeg te horen dat de overstromingen in New Orleans na Hurricane Katrina in 2005 in verband staan met klimaat veranderingen: warmer oceaanwater op de plekken waar de stormen ontstaan. We doen er dus wat aan! De benzineauto's worden uit- gefaseerd. En kolencentrales, ajuu! Nog bedankt! Alles op zijn tijd natuurlijk, en misschien wel te traag. De toekomst zal uitwijzen of we bijtijds het roer hebben omgegooid. Als onze 'timing' mondiaal verkeerd uitpakt, is de ellende niet te overzien - voor het nageslacht! Je leest dat de opwarming zomaar uit de hand zou kunnen lopen zodra de permafrost van Siberië door 1 °C extra gaat ontdooien, waardoor 'de klimaatketel' ineens kan overkoken. Hopelijk is het ook een doemverhaal dat de Golfstroom zich bij een smeltende Noordpool zou kunnen verleg gen. De Golfstroom die ons zeeklimaat hier zo leefbaar en geschikt maakt. Je moet er niet aan denken dat ijzige winters nog deze eeuw een emigrantenstroom uit Zeeuws-Vlaanderen in gang zetten. Waar moet het dan met 't Duumpje heen? 10 12 13 14 15 16 17 19 22 24

't Duumpje | 2016 | | pagina 3