MM MM M January 2016 L-OTI(C) Anomaly vs 1951-1980 7 Tabel I: opwarming 6 versus geografische breedte. -90 -75 -60 -45 -30 -15 0 15 30 45 60 75 90 Zuidpool Evenaar Noordpool Vogels Wat vogels betreft, richtte men de aandacht op o.a. Drieteenmeeuw (Rissa tridactyla), de Eidereend (Somateria mollissima) en de Dik- of Kortbekzeekoet (Uria lomvia). Naar blijkt reageren deze soorten nogal verschillend op temperatuurwisselingen. Zo blijft in de onderzochte periode van 2001 - 2014 de Eider qua aantallen constant, is de Dikbek- zeekoet gehalveerd en de Drieteenmeeuw in aantal verdubbeld. Het laat zien dat er bij alle veranderingen winnaars en verliezers zijn. De Drieteen meeuw paste zich aan door zo gauw de Lodde zich bij Spitsbergen liet zien, deze in zijn menu op te nemen, hiermee zijn eigen voortbestaan verzekerend. De Dikbekzee- koet is minder flexibel wat voedsel betreft en gaat hard achteruit. Kortom: bepaalde ontwikkelingen, zoals de zeespiegelrijzing, zijn niet te stoppen, maar (mede)bepalend is hoe ermee omgegaan wordt. Brandganzen en mismatch Het eigenlijke onderzoeksobject van dhr. Loonen in de periode 1990 - heden, betreft o.a. de Brandgans (Branta leucopsis). En ook de Brandgans blijkt zich aan te pas sen. De soort overwintert in onze streken, Denemarken en Noorwegen, maar broedt rond de poolcirkel en op Spitsbergen. De aanwezigheid van voedsel op Spitsbergen is daarmee bepalend voor het voortbestaan van de soort. Als de gans daar aankomt, terwijl het voedsel nog bevroren is, verhin dert dit de voortplanting. Vogeltrek is een kwestie van instinct, dus zo'n mismatch zou het einde van de soort kunnen betekenen. En dan sta je soms voor verrassingen. De klimaatsystemen van Denemarken en Noorwegen kennen geen correlatie met dat van Spitsbergen. Een brandgans in Noor wegen kan dus niet 'aanvoelen' wanneer hij richting Spitsbergen moet vertrekken om daar in het juiste broedweer terecht te komen. In 2006 was het in Spitsbergen ineens veel warmer dan voorgaande jaren, waardoor de bodem eerder ontdooide en voedsel eerder beschikbaar kwam. En sinds 2006 heeft de brandgans zich hieraan aangepast, vertrekt eerder naar broedgebied Spitsbergen en worden een week eerder eieren gelegd. Naar bleek leidden geringe temperatuurwij- zigingen in Spitsbergen niet tot enige wijzi ging in hettrekgedrag van de Brandgans. De fors hogere temperatuur in 2006 echter bewerkstelligde dat de soort sindsdien ieder jaar eerder vertrekt naar de broedge bieden. Interessant is verder dat niet alleen jonge(re) brandganzen hun trekgedrag aanpasten, maar uit afgelezen ringen bleek dat een en dezelfde gans 2 weken eerder richting Spitsbergen koerst. ledereen moet zich aanpassen Niet alleen flora en fauna dienen zich aan te passen, ook de eigen bevolking wordt geconfronteerd met hogere temperaturen. Waar men vroeger 's winters over het ijs naar de andere kant van de fjord kon wan delen, is dat sinds 2007 niet meer voorge komen. Een ander gevolg van de hogere tempe raturen is dat de ijslaag soms volledig ont dooit en als naderhand regen op de koude ondergrond valt, bevriest dit, te vergelijken met onze ijzel. Alleen ontstaat op Spitsber gen een ondoordringbaar ijspakket van soms wel 30 cm dik. Rendieren Voor de rendieren is dat funest, want die overwinteren, teren normaliter op hun vet, eten wat rendiermos, eventueel met hun hoeven wat sneeuw verwijderend. Met zo'n allesbedekkend en keihard ijspakket kunnen ze niet overweg en veel rendieren sterven. In de jaren dat veel rendieren doodgaan, overleven aanmerkelijk meer poolvosjes, want rendierkadavers leveren veel voedsel. De sterk toegenomen poolvosjes moeten ook in de zomer eten en hun menu bestaat dan voornamelijk uit ganzenkuikens. Zo zijn er jaren dat bijna geen enkel kuiken over leeft (tabel 2). Dus mocht je denken dat het dikke ijspakket in de winter geen gevolgen heeft voor de gans, die 's winters elders verblijft, dan blijkt dat de samenhang in de natuur onverwacht veel verder strekt. S<jmers«t North pole yv Norit'sl Greenland Murmansk Arthangel'sk Finland^ Reykjavik' ,C?- Helsinki Sankt-Peterfeurg Rton ia «roe Islands jben.) 5 Sweden^ Nortoay Oslo ~"r 'jL Moskva (Moscow)

't Duumpje | 2016 | | pagina 5