Percentage fledged goslings 100% 90 92 94 96 98 00 02 04 06 08 10 12 1980 1985 1990 1995 2000 2005 2010 Tabel 2: percentage uitgekomen ganzeneieren 1990 -2012 □tutu Ecosysteem Spitsbergen Over bepaalde soorten bestaat veel geïso leerde wetenschappelijke kennis, maar het grote voordeel van Spitsbergen is, dat het ecosysteem tamelijk overzichtelijk is en on verwachte samenhangen sneller opvallen. De inzichten die in Spitsbergen opgedaan zijn, komen weer goed van pas in situaties waar ecosystemen veel ingewikkelder in elkaar zitten. zit er voor een ijsbeer niets anders op dan ook op land zijn kostje bijeen te scharrelen. Hij eet nu nesten van ganzen en eidereen- den. Voor hun constitutie is dat vette vlees eigenlijk ongezond. Het is juist de zeehond die gespecialiseerd is in dit vette vlees, dat nu nogal eens aan zijn neus voorbij gaat. En ijsberen wagen zich nu, bij gebrek aan beter, zelfs op kliffen om eieren te eten. Nordenskiöldkysten (team Jouke Prop) Tabel 3: 'herstel' ijsberenstand. Ijsbeer Ook een voor de poolcirkel zo kenmer kende soort als de ijsbeer lijdt onder de klimaatwijzigingen. Toch zit het anders in elkaar dan een bekend plaatje van een ronduit zieke ijsbeer op een enkele ijsschots doet vermoeden. Zo rond jaren '70 werd de laatste ijsbeer op Spitsbergen afgeschoten en in 1978 werd een jachtverbod ingesteld. Sinds 2000 neemt het aantal ijsberen weer wat toe, maar door afname van het ijsoppervlak Een nieuwe exoot: de Grote jager Zo zijn er meer verschuivingen in het eco systeem: een nieuwe exoot in Spitsbergen is de Grote Jager. Tot 1990 kwam deze roofmeeuw, zo groot dat hij een volwassen gans kan nuttigen, niet noordelijker dan de Shetlands, maar hij is nu ook vaste gast op Spitsbergen. Een nieuwe predator voor eidereenden en brandganzen. De veronder stelling is dat hij zijn seizoen begint met het eten van de eieren van de eidereend, ver volgens kuikens en afsluit met de volwas sen eider. Hierna stapt hij over, in dezelfde volgorde, op de veel grotere brandgans. De onderzoekers hebben afgelopen jaar alle vogelkarkassen verzameld om zekerheid te krijgen aangaande hun veronderstelling. Wordt vervolgd. Kleine exoten En er zijn ook heel kleine exoten op Spits bergen, zoals de Nestvlo, die van het war mere klimaat lijkt te profiteren. Het viel af gelopen jaar op dat sommige ganzennesten er veel viezer uitzagen dan tevoren. In deze nesten bleken veel nestvlooien te over winteren die genieten van de nestwarmte en die zich voeden met bloed van de gans. Ook hun larven gedijen uitstekend in deze omgeving. Uit opnames afgelopen jaar met een wildcamera bleek dat een vrouwtjes gans een half uur lang niet broedde, maar rechtop stond te poetsen, waarschijnlijk om zich te ontdoen van de nestvlooien. Waarschijnlijk zal hierdoor bij ganzen met veel vlooien het broedsucces een stuk lager liggen. Nader onderzoek volgt. Voorgaande expedities Rondom Spitsbergen kent men flinke tem peratuurverschillen. Zo is het aan de west kust van Spitsbergen door de invloed van de Warme Golfstroom 5 graden warmer dan op andere tot de archipel behorende eilanden. Op zo'n kouder eiland was in 1968 een Nederlandse onderzoeksgroep neer gestreken die zich had gericht op rendieren en ijsberen. In 1977 brachten ze opnieuw bezoek aan dit eiland. In 1968 richtte het onderzoek zich vooral op de ijsbeer en hoofdzakelijk op de jachtdruk op deze soort. Men telde en merkte toen 12 ijsberen, maar een jaar later waren 4 ervan afgeschoten, terwijl een ijsbeer gemakkelijk 30 a 40 jaar moet kunnen worden. Niet ge heel zonder reden dat men het bejagen van ijsberen enkele jaren later verbood. Het onderzoek in de zomer van 1977 spitste men toe op rendieren. Deze soort kende op dit eiland geen predatoren, dus ze konden alleen omgekomen zijn door ziekte of ouderdom. De bereikte leeftijd was af te leiden uit de slijtage aan het gebit. Het zou een gemiste kans zijn bij de expeditie van 2015 niet aan te haken bij de expedities uit 1968 en 1977. Temeer omdat bij die eerdere expedities klimaatsverande ring nog niet aan de orde was. Uitdijende onderzoekswensen gaan natuurlijk gepaard met hogere kosten, maar voor de reis kreeg men medewerking van enkele BN- ers van het K.N.M.I., van RTL 4, van de NOS die een cameraman meestuurde en ook publicaties in NRC - Next zorgden ervoor dat meer geld

't Duumpje | 2016 | | pagina 6