7 Foto 3: Poolvosje met ganzenkuiken als prooi. loskwam om "De grootste Nederlandse Poolexpeditie ooit" mogelijk te maken. En met 50 wetenschappers aan boord was dat niks teveel gezegd. Het derde bezoek in augustus 2015 aan dit eiland was een unieke ervaring, zeker voor die 3 wetenschappers die eerder deelna men aan de expedities uit 1968 en 1977 en nu hun onderzoeksgebied opnieuw konden betreden. ming. Ontdooide tot voor kort alleen het bovenste laagje, nu dringt de dooi dieper door, heeft de bovengrond minder houvast en glijdt veel sneller naar beneden. Onderzoek uit 1957 wees uit dat de bodem tot op 56 cm diep ontdooid was, terwijl in 2015 de bodem nog 20 cm verder ontdooid was. Opvallend was dat de achterblijvende ondergrond geheel kaal en onbegroeid bleef. Conclusie: waar men tot voor kort Vegetatieopnames Op een van die onderzoeksplaatsen waren in 1977 113 vegetatieopnames gemaakt. Op dezelfde plek bracht men in 2015 tijdens deze expeditie 3 dagen door, waarbij het opviel dat sommige plekken amper veranderd waren, maar er was ook een locatie, in 1977 voor 70% bedekt met allerlei planten, maar in 2015 helemaal kaal. Zulke zaken vragen om duiding, maar welke? Van de ijsbeer die hen 3 dagen lang van enige afstand in het oog hield, was weinig hulp te verwachten. Opvallend was hier een aantal "landslides", oftewel hellingen die 'de berg afgezakt' zijn. De oorzaak ligt in de opwar- aannam dat alleen de gletsjer bewoog, de ondergrond onaangetast achterlatend, blijkt nu dat het hele landschap beweegt. Breed scala deelnemers De brede bekendheid die bij de voorberei ding aan de expeditie was gegeven, leidde ertoe dat de meest uiteenlopende disci plines vertegenwoordigd waren, allemaal voorzien van het eigen onderzoeksinstru- mentarium. Zo mat men dikte van gletsjers, maar ook vervuiling door bv. giftig kwik, dat vrijkomt bij de goudwinning in noorde lijke streken. Los hiervan neemt stikstof in Spitsbergen toe, terwijl je dat zo ver van de bewoonde wereld niet zou verwachten. Me dewerkers van TNO namen bodemmonsters, want ze waren benieuwd naar wat men in het ecosysteem zou terugvinden van in 1979 uitgevoerde olieboringen. Bijzonder actueel omdat Shell bij Alaska naar olie wil boren. Het NIOZ (Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee) tekende voor alle watermon sters. Ze waren geïnteresseerd hoe virussen en bacteriën in het water reageerden op het smeltwater uit de gletsjers (toename van slib in het water). Een medewerkster van Uni versiteit Wageningen, werkend aan schelp- dieronderzoek in het Zeeuwse, keek naar de gevoeligheid van zoö-plankton voor olie. Onderzoek naar gevolgen van olievervui ling doet men altijd op 'beestjes van hier.' Bij olieboringen nabij de poolcirkel is het echter van belang te weten wat het doet voor 'beestjes van daar.' Verder keek men naar de gevolgen van het lozen van ballastwater. Aangezien door de opwarming in het hoge noorden steeds minder ijs voorkomt, zou scheepvaart via 'de Noordelijke Doorvaart' kunnen toenemen, met als mogelijk gevolg toenemende lozingen. Het is dus nuttig te voren mogelijke risico's in beeld te brengen. Gespeurd werd ook naar Bruinvissen, die in onze contreien voorkomen, want het warmer wordende zeewater sterkt de ver wachting dat deze soort zich ook noorde lijker kan gaan vertonen. Nu nog niet, zoals bleek. Eeuwenoud Eén van de onderzoekers die in 1977 rendierschedels meenam voor onderzoek, heeft ook nu weer rijkelijk geoogst. Mo derne DNA-technieken leveren een schat aan gegevens op. Ook uit schedels van eerder expedities; zelfs uit botten waarover Naturalis beschikt die stammen uit 1670 - 1700 toen Nederland vanuit nederzetting Smerenburg intensief walvisjacht bedreef. De permafrost had meer verrassingen in petto: zo kwam een skelet van een Groen- landse walvis aan de oppervlakte. Dat moet 10.000jaar op dezeebodem gelegen heb ben, in de ijstijd in een gletsjer zijn verzeild en nu, door opwarming en smelten van de gletsjer ineens aan de oppervlakte komen te liggen. Afsluitend kijkt dhr. Loonen met tevreden heid terug op een expeditie waarin een groot aantal wetenschappelijke disciplines naast en met elkaar meer inzicht heb ben gekregen hoe complex ecosystemen samenhangen. Zowel op Spitsbergen als elders op de wereld. Info: www.sees.nl www.poolstation.nl

't Duumpje | 2016 | | pagina 7