Aziatisch Lieve(?)heersbeestje, een grote vergissing In dit nummer neemt Anna Almekinders ons mee in de wereld van de Lieveheersbeestjes en wijdt ze aandacht aan de invasie van het Koolmotje. Ze maakte ook bijbehorende foto's. Het Aziatisch Lieveheersbeestje (Harmonia axyridis) is begin jaren '90 uit Azië in Europa ingevoerd voor de bestrijding van bladluis. In Nederland is hij sinds 1996 actief en werd vooral ingezet in de kassen. Men ging ervan uit dat wanneer kevertjes zouden ontsnap pen, ze onze winters niet zouden overleven. Dat bleek echter een wat naïeve gedachte. Het kevertje zoekt voor de overwintering een plek binnenshuis of in andere warme gebouwen. Hierin is hij overigens niet uniek, ook som mige autochtone soorten doen dat, zoals b.v. het 2-stippelig lieveheersbeestje (Adalia bipunctata) en soms ook het Vloeivleklieve- heersbeestje (Oenopia conglobata). Herkenning: het Aziatisch Lieveheersbeest je is een van de grotere lieveheersbeestjes. Het uiterlijk van dit kevertje is heel variabel, hij kan zowel oranje met zwarte vlekken hebben als zwart met rode vlekken (foto 1). Ook de aantallen vlekken zijn variabel. Hij heet niet voor niets Veelkleurig Aziatisch Lieveheersbeestje. Een belangrijk kenmerk is de deuk in de achterkant van het dek schild, die bij de meeste individuen te zien is. Overigens is hij hierin niet uniek, ook een autochtone soort nl. het Tienstippelig lieve heersbeestje (Adalia decempunctata) heeft zo'n deuk. Daarbij zijn ook bij dit lieveheers beestje het stippenpatroon en de kleuren erg variabel. Deze soort is wel kleiner. Het Aziatisch lieveheersbeestje kent in onze gebieden nauwelijks natuurlijke vijanden. Vooral de larven zijn erg dominant en ver drijven of vreten larven van de autochtone soorten lieveheersbeestjes op zoals op foto 4 te zien is. Ze eten zelfs larven van hun eigen soort op. Ook vlindereitjes en rupsen worden niet versmaad. Dit kan grote gevolgen hebben voor de regionale biodiversiteit. Deze larven zijn erg gewilde bladluisbestrijders. Ook vele autochtone soorten lieveheersbeestjes voeden zich met bladluizen, b.v. het 2-stip pelig lieveheersbeestje, het 10-stippelig lieveheersbeestje en het Roomvleklieve- heersbeestje (Calvia 14-guttata). Een bijkomend probleem is dat wanneer de bladluizen op zijn, dit kevertje zich te goed doet aan vruchten, m.n. druiven zijn erg geliefd. Een vervelende bijkomstigheid is dat de smaak van de druiven, maar ook van de wijn ernstig wordt aangetast. Toen men besefte dat de invoering van dit Aziatische lieveheersbeestje een grote vergissing was, is het gebruik in Europa verboden. Het was echter te laat. Deze soort kan prima overleven in de vrije natuur. Ook dit is weer een voorbeeld dat invoer van een allochtone soort veel ellende kan ople veren. Deze soort lijkt voorkeur te hebben voor loofhout, zowel bomen als struiken. Dit kan een voordeel zijn voor soorten van hier die kruiden prefereren en zo minder last hebben van voedselconcurrentie. Toch wordt het Aziatisch lieveheersbeestje ook regelmatig op kruiden aangetroffen. Het Aziatisch lieveheersbeestje draagt vaak een schimmel bij zich. Hij heeft daar zelf weinig last van omdat hij er immuun voor is, maar Europese soorten kennen deze im muniteit niet en gaan eraan dood. Koolmotje (Plutella xylostella) Begin juni verschenen plotseling, overal en in grote aantallen vlindertjes en micro vlindertjes. Het betrof het Koolmotje. Dit vlindertje wordt ieder jaar wel gezien, zelfs met behoorlijk veel exemplaren, maar zo veel als dit jaar is toch heel bijzonder. Alleen al op ons erf waren er naar schatting meer dan 3000. Foto 6: Koolmotje Het koolmotje is een trekvlindertje dat over bijna de hele wereld gezien kan worden. Zelfs op Spitsbergen wordt het waarge nomen. Dit soort vlindertjes vliegt niet op eigen kracht, maar lift mee met de wind. Opvallend aan dit vlindertje is dat de voel sprieten naar voren zijn gericht, iets wat bij weinig vlinders voorkomt.

't Duumpje | 2016 | | pagina 8