Nachtvlindernacht in Groede In het weekend van 4 juni vond de Nationale Nachtvlindernacht plaats en voor 't Duumpje namen ditmaal Marleen en Huib van Iwaarden in Groede de honneurs waar. De foto's zijn gemaakt door Pieter Simpelaar. De koolmotjes, die hier worden gezien, zijn afkomstig uit Zuid-Europa en je kunt ze tegenkomen van half april tot eind oktober. Normaliter kunnen ze hier niet overwinte ren. De rupsen leven op kruisbloemigen en Oost Indische kers e.d. en kunnen in war mere gebieden grote schade aanrichten. Wat hier de gevolgen zijn voor de land- en tuinbouw is nog de vraag. In het verleden zijn er pogingen gedaan om de schade in de land- en tuinbouw te beperken door de rupsen te besmetten met Bacillus thuringiensis toxine. Bacillus thuringiensis is een bacterie, die gif tig is voor rupsen. Het gif dat deze bacterie afscheidt, tast de darmwand aan met als gevolg dat het insect ophoudt met eten en enkele dagen later doodgaat. Deze bacterie wordt gebruikt als natuurlijk bestrijdings middel zodat er geen pesticiden gebruikt hoeven worden. Dit heeft echter een beperkt effect gehad, want het koolmotje heeft een resistentie ontwikkeld tegen deze bacterie. In totaal 13 personen wisten zaterdagavond de Groese Walenstraat te vinden en werden daar door Marleen en Huib op passende wijze ontvangen. Huib begon de avond zo rond 20.00 uur met een korte inleiding over vlinders in het algemeen en nachtvlinders in het bijzon der. Er zijn ongeveer 2000 nachtvlinders, waarvan 1300 micro-nachtvlinders en 700 macro-nachtvlinders. Deze zijn weer verdeeld in soorten als uilen, spanners en pijlstaarten. Aan de hand van foto's en exemplaren die een nacht eerder gevan gen waren, konden de verschillen goed in beeld gebracht worden. Tussen 2 haakjes: er komen in Nederland maar ongeveer 50 dagvlinders voor. Na de koffie en nadat enkele gerezen vra gen beantwoord waren, was de schemering ingetreden en werd het tijd de tuin in te gaan, waar eerder op de avond 2 witte lakens met speciale ultravioletlampen opgesteld waren en een vlinderval opgezet was. Vanaf 22.00 uur gingen de eerste nacht vlinders op het witte laken zitten, waarna ze gevangen konden worden en afzonderlijk in een speciaal doorzichtig potje gestopt om ze gezamenlijk met de deelnemers te determineren. Nadat de soort vastgesteld was, werd de vlinder weer vrijgelaten. Het op naam brengen is altijd weer een hele puzzel en voor wie dit nog nooit meege maakt heeft een geheel nieuwe ervaring. De vlinderaars zijn ermee doorgegaan tot 1.00 uur waarna ieder kon terugkijken op een welbestede en leerzame avond. Het is steeds weer verrassend dat ook in het volslagen duister zoveel te beleven is. Marleen en Huib zetten de vlinderval regel matig in de periode vanaf maart tot oktober en dat al gedurende een drietal jaren. Huib heeft het voornemen in het wat rustiger winterseizoen de waarnemingen van de afgelopen 3 jaar nader te analyseren en dan leest u hier ongetwijfeld meer over in dit tijdschrift. In 2015 determineerde Huib 136 verschil lende soorten Macro's in zijn tuin en nu, half juli, staat de teller voor 2016 al op 115 soorten. Vuursteenvlinder.

't Duumpje | 2016 | | pagina 9