r-m mï 1 J Niet alleen Awie Knotprogramma 2016-2017 rt Aan het einde van de sloot klapt de boer zijn klepelmaaier in en kijkt achterom. Tevreden mompelt hij in zichzelf: "Zo, dat ziet er weer proper uit!". Een woordje uitleg Sinds de introductie van de klepelmaaier heeft dit type maaier (een snel ronddraai ende horizontale as met klauwkettingen) snel aan populariteit gewonnen. Het grote voordeel voor de gebruiker is zijn robuuste karakter waardoor deze minder gevoelig is voor een steen of een paaltje in de vegetatie. Dat maakt hem geschikt voor vele locaties. Ook het feit dat het maaisel grotendeels wordt verpulverd, maakt klepelen popu lair bij de gebruiker. Dat laatste is voor de natuurwaarden juist erg nadelig. Het leidt tot sterke verrijking van de bodem en mede door de ophoping van het maaisel, verdwij nen leuke soorten door verstikking uit de vegetatie. En het is niet alleen Awie een doorn in het oog. Ook het bestuur is reeds lange tijd in de slag met o.a. waterschap om het klepelen te beperken. Het waterschap heeft het biodiversiteitscon- venant ondertekend, maar de resultaten zijn nog gering. Er wordt heel veel geklepeld, ook op amper verharde wegen waar zelden verkeer passeert. Omdat er weinig respons was voor onze verbeterpunten, hebben we met hulp van de ZMF en de Steltkluut geprobeerd het overleg een nieuwe impuls te geven middels een proefproject dat bestond uit een halve meter minder breed maaien op een aantal geselecteerde trajecten. Een ander pijnpunt was uitbreiding van het areaal ecologisch beheerde wegbermen, maar dit bleef onbespreekbaar. Uiteindelijk kregen we dagelijks bestuurder mevr. Van 't Westeinde zover dat ze akkoord ging met het proefproject. Vervolgens moesten we nog een jaar wachten om een 'nulmeting' mogelijk te maken. Inmiddels was het bestuur 'ververst' en liet mevr. De Feijter ons weten dat de prioriteiten bijgesteld waren. Niks proefproject smallere klepelbreedte! Provincie De provincie gaf tot vorig jaar het goede voorbeeld, door te maaien en het maaisel af te voeren. Zoals het hoort, volgens de in de biodiversiteitsprotocollen gemaakte af spraken. Door het afvoeren van het maaisel, verschraalt de berm, neemt de begroeiing van grassen af, en krijgen 'mooie blomme tjes' de ruimte hun kopje op te steken. Dat ziet er niet alleen leuk uit in de auto, maar ook voor het voortbestaan van bijv. vlinders is het belangrijk. We waren dan ook verrast dat de provincie in een kortzichtige bezuinigingsoperatie over ging tot het klepelen van hun mooie ber men. In de nieuwe Natuurvisie die voorligt, komt tot uitdrukking dat men overweegt het ecologisch beheer opnieuw in te voeren. Het zal afhangen van Provinciale Staten of het voorstel goedgekeurd wordt. 19 november: In De Morelleput, St. Bavodijk 56a, Nieuwvliet. 3 december: Familie Dekker, Groeneweg 1B, Schoon- dijke; indien er nog tijd is enkele gekraakte noteboomtakken afzagen. 17 december: Familie Nortier, Brugsevaart 12, Oostburg. 7 januari: Famlie De Raat Heilleweg 3, Sluis 21 januari: Heieen Kesteloo, Mosterdweg 2 Oostburg. knotten, katwilg terreurwilg snoeien, 3 palen trekken 4 februari: Tineke van 't Westeinde, Golepoldersedijk 1 Breskens; knotten, hagen niet snoeien. 18 februari: als boven. 4 maart: Mevr. Ghijsels, Killedijk 2, Retranchement; rijshout ter plekke verwerken. 18 maart: Schaapskooi, Mosterdweg 2a Oostburg; knotten, korven verwijderen, waterlot fruitbomen. 1 april: reservedatum. r'/'f-- '7- i' laar is dit niet véél mooi

't Duumpje | 2016 | | pagina 11