Erfgoeddag 2016 12 leder jaar organiseert men overal in Nederland de 'erfgoeddag.' Werd vorig jaar deze dag gehouden nabij Vrouwenpolder, dit jaar stond Retranchement de 24e september in het middelpunt der belangstelling. Ook van de redactie. teken van de Erfgoeddag te staan. De molen maalde, er was een kraam met informatie over malende molens, over graan, met een rijk aanbod aan boerderijproducten en een ouderwets gestookte oven zorgde er met gestage aanvoer van warme ovenkoeken voor dat niemand van de honger moest omkomen. De Erfgoeddag is een kort moment waarin men tracht deze samenhang tussen land schap, natuur en cultuur weer wat in beeld te brengen en te laten ervaren door het publiek. Talloze vrijwilligers zetten zich samen in voor het beheer van molens, natuur en oude kerkepaden. Anderen maken zich hard voor het behoud van een archeologische site. Zo werken we samen aan een omgeving waarin het goed toeven is. De wat stoerder jeugd keek bij het historisch kampement van de Borgerij Berghen opden Zoom uit 1622 de ogen uit, temeer omdat Erfgoed Voor de betekenis van de term erfgoed kun je een woordenboek opslaan, maar met allerlei wollige definities schieten we weinig op. Onze maatschappij verandert en dijt zo snel uit, dat samenhang verloren gaat. Door de samenwerking van genoemde stichtingen gingen natuur, geschiedenis en erfgoed soepel in elkaar over en was er voor ieders gading wat te vinden. Rondom de dorpskerk liet Monumenten- wacht Zeeland zien wat men allemaal in huis heeft om ons erfgoed zo goed mogelijk te beschermen. In de kerk zelf toonde een groot aantal dames en heren de vele kle derdrachten waarmee Zeeland gezegend is. Ook buiten de kerk kon je hen tegenkomen: zoals op de muziektent op de Markt, waar ze een show gaven voor o.a. het drukbeklante terras van de locale horeca-exploitant. De meeste kraampjes stonden op de dorps- weide, voor de gelegenheid omgedoopt tot 't Boogerdje. 't Boogerdje Bij alles hier stond ontdekken, zien en vooral doen centraal. Voor onze Visdiefjes was het aanbod beperkt, want met alle virussen die vandaag de dag amfibieën bedreigen (zie blz. 9) is het niet langer verantwoord om in de poelen naar waterleven te gaan zoeken. Wel stond in ons kraam een aquarium opge steld en met zoekkaarten viel er toch heel wat te ontdekken. Maar toch iets minder spectaculair dan met je eigen schepnet in een paardenput op zoek gaan. Bij onze buren, de scouting, konden kinderen stok brood bakken. Dat valt ook altijd wel in de smaak. Retranchement De Erfgoeddag in Retranchement werd ge organiseerd door de stichtingen Het Zeeuws Landschap, Cultureel Erfgoed Zeeland en Landschapsbeheer Zeeland, maar veel meer organisaties zetten in Truzement hun beste beentje voor, waaronder 't Duumpje. Men organiseert het evenement altijd op een van de tolvrije zaterdagen van de Westerscheldetunnel. Het dorp was voor de gelegenheid autovrij gemaakt en men kon o.a. parkeren bij de verstilde contre-escar- pen, een boogscheut verwijderd van Het Boogerdje, Markt of Molen, centrale punten waar van alles te doen en te zien was. 's Morgens kon men in d'Ouwe Schoole, hoe toepasselijk, deelnemen aan een tweetal workshops o.a. over hoe een vrijwilliger zijn enthousiasme het succesvolst kan overdra gen aan zijn publiek. En in het huidig tijdsge wricht hoor je dan ook te weten hoe je een internetpagina zo aantrekkelijk maakt dat de erfgoedboodschap goed overkomt. Ook dat werd je hier bijgebracht. Vanaf enen kwam heel Truzement in het

't Duumpje | 2016 | | pagina 12