Korte berichten f5 Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Verzameld door Jaap de Hulster. Kustbebouwing In heel Nederland zijn de gemoederen langs de kust nogal verhit. En daar is ook alle reden toe. Door het ruim baan geven aan locale overheden zelf binnen zekere grenzen de dienst uit te maken, staan project-ontwikkelaars in de rij die goud zien blinken, gemeenteraden gouden bergen beloven en zo de gemeente 'op de kaart zetten.' Het komt erop neer dat iedere gemeente op de kaart staat waar ze toch al stonden, maar de kust ondertussen vol gebouwd wordt. Wat blijft er zo nog over van rust en ruimte voor strandliefhebber en eigen bevolking? In Zeeland is in het meest recente bestem mingsplan een aantal hotspots opgeno men, waaraan weinig regels verbonden zijn. Zowel Cadzand-Bad als Breskens zijn tot hotspot gebombardeerd. De hotspots zijn echter slecht begrensd, dus komen er rechts naast de Blanke Top in Cadzand temidden van het duin nog 3 appartemen tencomplexen bij: ze passen nog net in de hotspot. Ook Breskens is aangemerkt als hot spot: binnenkort wordt de haven 440 appartementen 'rijker.' Provinciale Staten van Zeeland hadden al snel in de gaten dat Zeeuwse gemeenten zonder enige onderlinge samenhang aan de gang gingen om alles vol te bouwen. Om de toevloed aan nieuwe plannen te regule ren, de Zeeuwse kernwaarden te bescher men en een evenwichtige ontwikkeling te bewerkstelligen startte de provincie met het opstellen van de 'Kustvisie' waarvan de groene component wordt ingevuld door de Zeeuwse Milieufederatie. Verzoeken binnen de provincie om alle ontwikkelingen maar even in de ijskast te stoppen werden niet gehonoreerd. We krijgen dus weer te maken met 'pijplijnprojecten', projecten die al in procedure zijn. Nieuwe projecten wor den langs de meetlat van de nieuwe (nog in ontwikkeling zijnde) regelgeving gelegd, met als 'ingangs - datum' 1 juli 2016. Aangezien in andere Nederlandse kustpro vincies gelijkaardige problemen rezen en minister Schultz - van Haegen het bebou wen van onze kusten helemaal vrij wilde laten, kwam er zoveel oppositie dat ze haar voornemen schielijk heeft laten varen. Er wordt nu gewerkt aan een landelijk convenant, het kustpact, waarin overheden, natuurorganisaties als Natuurmonumen ten, Duinbehoud, De Landschappen en de Recron samenwerken om tot eenduidige regelgeving te komen. Kustvisie en Kustpact Dit landelijke kustpact betreft alleen de kusten, terwijl de in Zeeland op te stellen Kustvisie ook het directe achterland mee neemt. Niet minder belangrijk omdat de recreatie in het Zeeuwse niet alleen pal aan de kust plaatsgrijpt, maar ook in het wijde achterland met Veerse Meer, Oosterschel- de, Grevelingen etc. Voor de aantasting van rust en ruimte maakt het verder weinig uit: zowel direct aan de kust als in aanpalende binnenwa teren werd door de kortstondige leemte in regelgeving uitzicht geboden op mooie winsten waarin gemeentes graag meede len en bestuurders zien hier hun kans hun plaatsje in de annalen veilig te stellen. De PZC laat zelfs kritiekloos een reputatie als Matthijs Zeelenberg aan het woord met "Ik ben een kustbewaker, hoe vaak moet ik het zeggen" (PZC 15-10-2016). We kennen hem nog uit 1986 waar hij enkele honderden vakantiewoningen in Het Zwin realiseerde. Nu wil hij vlak voor zijn deur een 'archipel met 13 natuureilandjes' - Brouwerseiland, voorzien van, u raadt het al, een fiks aantal recreatiewoningen. En hij is niet de enige met oogstrelende plannen, die bij veel gemeenteraden in goede aarde vallen. Nu de geest even uit de fles was, zal het veel moeite kosten weer wat lijn te brengen in de wilde plannen in en om de kust. Hier in Sluis vertrouwen we op de wijze woorden van wethouder Ploegaert die in juni in de PZC liet optekenen "We weten al heel lang dat onze kust ons kapitaal is en dat we dat niet moeten verkwanselen." Saint Pierre sur Mer Het enige stukje dijk tussen Breskens en Cadzand dat nog niet onder het asfalt verdwenen is, ligt bij Nieuwvliet - Bad, waar men al jaren aandringt Saint Pierre sur Mer uit te breiden met een heuse boulevard. In dorpsblad 't Oendervalletje (juni 2016) schetst oud-wethouder Johan Provoost de stand van zaken, waaruit blijkt dat al jaren hard gelobbyd wordt bij B W hieraan medewerking te verlenen. We lezen zelfs dat dhr. Ploegaert op 17-12-2015 toegezegd heeft "rekening te zullen houden met onze wens voor een wandelboulevard. In de nieuwe herziene Strandnota, is dit onder werp opgenomen, als beleidsvoornemen." We moeten dus op onze qui-vive blijven. Het is dan wel geen hotspot, maar je weet nooit hoe een koe een haas vangt. Koeien die hazen vangen En om te voorkomen dat koeien hazen van gen in gemeente Sluis zoekt de planologie werkgroep versterking met enthousiaste en kritische leden. Vacature planologiewerkgroep Leo van den Broeke, voorzitter van de planologiewerkgroep, heeft te kennen gegeven de koude wintermaanden liever in de warme Spaanse omgeving te willen doorbrengen. De werkgroep is dus hard op zoek naar nieuw talent dat in gezamen lijkheid brainstormt, plannen beoordeelt, visies bespreekt, na afloop een pint drinkt en zo een bijdrage levert aan een voor na tuur en landschap verantwoorde ontwik keling van onze streek. Specifieke kennis is meegenomen, maar inzet voor de groene zaak is verreweg het belangrijkste. De werk groep komt bijeen op de 3e maandag van de maand in ons clubgebouw, maar ook op andere tijdstippen wordt wel vergaderd. In dien u interesse of vragen heeft, verzoeken we u contact op te nemen met Leo van den Broeke (0117 - 30 60 24) of onze voorzitter Jo Timmers (0115-40 23 68). Nieuw wandelpad Belgisch Zwin Eind oktober is in het Belgische Zwin Natuurpark het nieuwe wandelpad officieel geopend. Het hele Zwin gaat op de schop en de huidige internationale dijk verdwijnt, maar het minder ruige wandeldeel aan de Belgische zijde, is al een eind in gereedheid. Een aantal gidsen van o.a. 't Duumpje kreeg een halfjaar geleden al eens gelegenheid een blik te werpen in de nieuwe accommo daties en een bezoek is aan te bevelen. Zie ookwww.zwin.be

't Duumpje | 2016 | | pagina 15