2000 - 8% BBP 2012 - 13% BBP 2014 - 30% BBP het digitale tijdperk - of hoe moet je het noemen? Inmiddels lijkt de evolutie van de menselijke soort tot stilstand gekomen. Door de medische zorg is er geen sprake meer van 'survival of the fittest by means of natural selection' - overleeft niet alleen de allersterkste meer om zich voort te planten. Verslechteringen Het DNA van de menselijke soort is enkele miljoenen jaren lang gevormd door het voedingspatroon van de jager-verzamelaar. En 'de laatste tijd' heeft zijn organisme moeten kampen met drie revoluties: met de landbouwrevolutie (een slow-motion gebeurtenis van enkele millennial), met de industriële revolutie (sinds 1750) en met de fastfood revolutie (sinds midden 20e eeuw). Op zulke veranderingen is het DNA van homo sapiens duidelijk niet afgestemd! Een mutatie zoals de lactosetolerantie (zonder darmproblemen koemelk kunnen drinken) ontstond 9000 jaar geleden, maar zijn wijde verspreiding onder de herdersvolken in Europa nam 5000 jaar in beslag. De industriële- en fastfoodrevoluties leveren meer voedsel op dan ooit, maar van mindere kwaliteit. Raffinage, conservering en andere bewerkingen verminderen de voedingswaarden. Fastfood prikkelt bo vendien tot een type eetgedrag dat voorbij een verstandig verzadigingspunt ligt, zodat ons op steeds jongere leeftijd chronische aandoeningen overkomen. Het valt op dat immigranten uit Azië en Afrika even goed last krijgen zodra ze in de westerse landen hun oorspronkelijke voedingswijze inruilen voor het leef- en eetpatroon van de nieuwe woonplaats. Geen beter bewijs dat welvaartsziekten aan de omgeving liggen, aan de 'conditions of existence.' Het gaat duidelijk niet om een typisch genetisch pro bleem van westerlingen, het treft iedereen die zo eet. Veranderingen Pas zo'n 12.000 tot 9.000 jaar geleden begonnen de eerste jager-verzamelaars planten en dieren aan zich te binden. Ze gingen planten en dieren domesticeren Veranderingen liepen ook niet synchroon. Ook vandaag bestaat die parallelle wereld: in Afrika en in het Amazonegebied vind je jager-verzamelaars die leven als in het Paleolithicum, en lezers van dit blad in Daar bij de waterkant De evolutielijn van onze verre voorouder begint in het savannegebied, de 'graslan den' van Oost-Afrika. Welk voedsel trof hij aan, wat kon hij gebruiken, hoe heeft zijn organisme zich bij de spijsvertering sinds de oertijd aangepast? Zijn paleodieet was 'geen biefstuk,' zegt Kuipers, maar vooral groente, fruit, schaaldieren, vis. De savanne was verder erg gevaarlijk. Onze voorouder was vooral te vinden aan de rand van het water, in kuststreken of met de mogelijk heid op 't water zijn toevlucht te nemen. Daar was ook altijd eten te vinden. De voorouder was eerder een goede verza melaar met een grote plantenkennis dan een jager. Aan de waterkant of aan de kust lagen oesters en mossels voor het oprapen, en was er vaak volop vis! Jagen is toch een heel ander verhaal; de jacht is maar voor 25% succesvol (bij de leeuw trouwens ook maar voor 30%!); jagen kost tijd en energie, is riskant en vereist verder een uitgekiende aanpak. Een jager moet dus ook beschikken over een goed stel hersens! Nutriënten Kuipers laat een afbeelding zien waarop het 'land-water ecosysteem' een rijke bron van essentiële nutriënten biedt zoals Jodium, IJzer, Zink, Vitamine A en D, omega- 3-vet- zuren, de belangrijkste bouwstenen voor de hersenontwikkeling. Jodiumgebrek veroor zaakt dwerggroei of geestelijke onderont wikkeling. 195.000 jaar geleden begon de uitzwerming vanuit Oost-Afrika, richting Europa, Azië en via de landbrug naar Ame rika. Daarbij volgen ze opvallend kust- en waterroutes - de verkozen leefomgeving waar de 'fittest' overleefde en evolueerde. en werden geleidelijk landbouwers en veehouders. In het Midden-Oosten, in de riviervlaktes van Eufraat en Tigris, ontwik kelden zich de eerste gemeenschappen waar aanvankelijk vormen van beheer (zoals b.v. platbranden) uitgroeiden tot de eerste daadwerkelijke verbouw van monoculturen: grassoorten met zetmeelrijke zaden. Veel en veel kleinschaliger dan die graanprairies van nu natuurlijk. Hoe en waarom het nomadisch bestaan werd ingeruild voor vaste bewoning ver schilt. Soms hebben klimaat, begroeiing, begrazing, plaatselijke terrein maar ook cul turele factoren een eigen rol gespeeld. De jager-verzamelaars gingen taken verdelen, zich specialiseren en meer kinderen krijgen. Hun voedsel werd ook minder gevarieerd dan toen ze nog rondtrokken om hun kostje in het wild bij elkaar te scharrelen. Dit had zijn weerslag op de gezondheid en levens verwachting. Uitgaven aan zorg als percentage van het bbp De zorguitgaven groeien net zo hard als in afgelopen 30 jaar De zorguitgaven groeien minder hard dan in het verleden De zorguitgaven groeien net zo hard als in afgelopen 10 jaar 35 2030 2035 2040 NRC 250812 8G 8f ore Mnstw* van VWS 6

't Duumpje | 2016 | | pagina 6