OERVOEDSELPIRAMIDE <9 7 bier/witte win gefermenteerde zuivel zwarte chocolade iën granen/pseudogranen/ vetten zetmeelrijke knollen peulvruchten vlees/ge vogel te/vis schaal-en schelpdieren/eieren rode wijn/koffie/ vers vruchtensap noten/zaden water/thee Remko Kuipers illustraties Renè van Beers groente Krasse knarren, krakende karren En toch wordt de moderne mens steeds ouder. Remko Kuipers projecteert tabellen op het scherm. Vrouwen worden anno 2016 gemiddeld 83 jaar oud, mannen gemiddeld 79. Dat zijn leuke dingen voor de mensen! Maar het is minder leuk gesteld met het aantal 'ongezonde'jaren. Bij vrouwen loopt de leeftijd zonder chronische ziektes terug van 54 naar 42 jaar; bij mannen loopt de leeftijd zonder chronische ziektes terug van 55 naar 48 jaar. Dr. Kuipers toont een forse lijst chronische kwalen. Het gaat om overgewicht (obesitas), hoge bloeddruk (hypertensie), suikerziekte (diabetes mellitus, type 2), aderverkalking (artherosclerose), pijn op de borst (angina pectoris), hartinfarct, herseninfarct (CVA), beroerte (TIA), coeliakie, kanker (o.a. borst-, prostaat- en darmkanker), botontkalking (osteoporose), Alzheimer, auto-immuun- ziekten (ALS, DM1), onvruchtbaarheid, depressie/psychose. Ook tonen zijn tabellen twee andere curves. De curve "leven in als goed ervaren gezond heid" en de curve "zonder lichamelijke be perkingen." Bij mannen respectievelijk rond de 65 en 71 jaar. Bij vrouwen net iets lager ongeveer 63 en 70 jaar. Maar de kloof van verschil tussen gezond en "chronisch" wijst er wel op dat velen van ons vroeg en vaak naar de dokter (moeten) lopen om aller eerst voor eigen gevoel "goed" en "zonder beperkingen" zo'n 63-71 te worden. Om tot slot nogal moeizaam de tijd uit te dienen tot het 83e of 79e levensjaar. Gemiddeld! Conclusie: als we steeds vroeger met chro nische aandoeningen kampen, gaat dat de staatskas veel geld kosten - en komt het uiteindelijk voor eigen rekening! (Nog even afgezien van het chagrijn van zo'n pijn! Het vraagt om een verandering van leefstijl en eetpatroon. Het is beter en voordeliger je te richten op het voorkómen dan op het ge nezen. Preventie is het onderzoeken waard. Wat leert het oerdieet, het voedingspatroon van de oermens? Eet volgens de Voedselpiramides Hij adviseert "Eet alleen wat je bet-bet- betovergrootmoeder als eten zou hebben herkend." En in de voedselpiramides is te zien welke gezonde keuzesje kan maken. Een verschuiving van koolhydraten, eiwit ten en vetten naar vezels, vitaminen en mineralen. Kies voor groente, fruit, vis en gevogelte. Welke precies, is te zien op de afbeelding. En Kuipers verwijst naar twee boeken van zijn hand: Remko Kuipers - Oergezond. Word en blijf gezond met oerleefstijl. Remko Kuipers - Het oerdieet. De manier om oergezond oud te worden. Het tweede boek gaat inhoudelijk uitge breid in op de wetenschappelijke kanten van het oerdieet, maar voegt bovendien ruim 70 pagina's recepten toe! Het is stu dieboek en kookboek in één. De recepten zijn van Jelte, Remko en Rob Kuipers. Zo beschrijven ze Smaakmakers (van bouil lons tot vinaigrettes), Kleine gerechten (van groentes, eiergerechten, salades, soepen e.d.). Grote gerechten (vlees, gevogelte, vis en vegetarisch) tot Nagerechten, Snacks en Dranken. Een boek om zelf te kopen, of cadeau te doen. En zeker aan iemand bij wie je graag gaat eten! Evolutie - wordt vervolgd? Nog geen twee dagen na Dr. Kuipers' voor dracht, op Prinsjesdag, meldden de media dat de vruchtbaarheid van jongens al in de baarmoeder gevaar loopt door de chemische stof BPA in plastic verpakkingsmateriaal. Vijf-en-veertig jaar geleden plakten wij trou wens al affiches op de kamerdeur in onze studentenflat met de cynische aanklacht: "Als wij voor onze economie het vruchtwater moeten vervuilen, dan doen we dat ook!" En: welke gewasbestrijdingsmiddelen en medicijnresten komen via het rioolwater en de zuiveringsinstallaties niet terecht in het oppervlaktewater? En wat belandt er daarna misschien niet allemaal in het drink water - in ons aller 'gemeentepils?' Of deze: op 7 oktober citeert de PZC een hoogleraar chemie aan de Universiteit van Amsterdam: "We weten niet goed wat een stof als paracetamol voor een vis betekent." Wat zo'n vis, eenmaal op je bord, voor de ménselijke evolutie betekent, weet je dan natuurlijk evenmin! Een braakliggend terrein dus voor ambiti euze promovendi in die jonge evolutionaire geneeskunde. Terug naar Darwin. In de evolutie draait het enkel om de voortplanting. Alles is gericht op het doorgeven van de genen en op het voortbestaan van de soort. De harde na tuurwet! In de dierenwereld dient gezonde ouderdom, het onderwerp van Dr. Kuipers' 'Oerdieet,' geen doel. Daar is de ouder over bodig als zijn taak er op zit. Oude bokken lopen in de weg! Volgens Dr. Kuipers zijn bij de mens de grootouders evolutionair wel van belang. Homo sapiens lijkt daarmee een uitzondering op de regel. Nog een geluk! Verschil mag er zijn!! (Over drinkwater zie ook Duumpje 2014-1: Symposium Water; Over biodiversiteit zie ook Duumpje 2014-2: Symposium Biodiver siteit)

't Duumpje | 2016 | | pagina 7