Usutu-virus onder de merels Andere virussen We staan er niet altijd bij stil, maar ook doordeweekse huis- en tuinvogels kunnen ineens getroffen worden door heftige plagen. Jimmy Pijcke snijdt een actueel thema aan. Merel (John du Burck). Afgelopen maanden kregen diverse natuur beschermingsorganisaties in Nederland en Vlaanderen duizenden telefoontjes en mail- tjes over zieke, verzwakte en dode merels. De vogels waren vermoedelijk besmet met het Usutu-virus. Vooral in de oostelijk gele gen provincies werd een abnormale sterfte van merels geregistreerd. Nu het kouder begint te worden, is de verwachting dat ook de activiteit van muggen die het virus overdragen zal afnemen en de verspreiding van en sterfte door het Usutu-virus zal verminderen. Blijven er nog merels over Hoewel we samen met andere organisaties en de overheid de situatie nauw opvolgen, is het moeilijk te zeggen hoe groot de im pact op de merels in Nederland en Vlaan deren is. Verzwakte merels trekken zich vaak terug, waardoor ze niet meer worden gevonden. Ook is het niet te voorspellen of een uitbraak van het virus volgend jaar op nieuw sterfte zal veroorzaken. Gelukkig kan deze soort met haar miljoenen broed paren wel tegen een stootje. Verwacht wordt dat deze lijsterachtigen uiteindelijk een vorm van resistentie zullen opbouwen tegen het virus. In Oostenrijk zijn nu al de eerste teke nen van immuniteit waargenomen. Wat is het Usutu-virus? Het Usutu-virus, afkomstig uit Afrika, is een flavivirus dat nauw verwant is met het West-Nijl-virus (WNV). Het virus wordt over gedragen door steekmuggen. Zwaluwen die drager van het virus waren, hebben het vermoedelijk naar onze contreien overge bracht bij terugkomst uit hun overwinte- ringsgebied. Wanneer de zwaluwen door 'onze' muggen werden geprikt, kon het vi rus doorgegeven worden op andere vogels. Enkele jaren geleden dook het virus ook al op in Oostenrijk en Duitsland, waar maar liefst een derde van de Duitse merels stierf. Een besmette vogel herkennen Merels besmet met het Usutu-virus kan je herkennen aan: - Een mager uiterlijk - Een verzwakte indruk, ze zijn gemakkelijk te benaderen - een slordig verenkleed. Je kunt een zieke merel helaas niet helpen, omdat er geen vaccin beschikbaar is. Je kunt wel het onderzoek naar de verspreiding van het virus ondersteunen door een dode merel te melden bij Sovon Vogelonderzoek Neder land of Vogelbescherming Vlaanderen. Jij en je huisdier zijn veilig Tot nu toe werd het Usutu-virus alleen ge constateerd bij lijsterachtigen (voornamelijk merels), mussen en uilen in gevangenschap. Andere dieren blijken niet vatbaar te zijn voor het virus. Het is bovendien zeer uitzon derlijk dat mensen besmet raken. Ondanks de grote uitbraken onder vogels, zijn in Europa tot nu toe slechts vijf patiënten met neurologische klachten beschreven, waarbij besmetting met het Usutu-virus is vastge steld. Het merendeel had een verzwakte afweer. Je hoeft je dus geen zorgen te maken om je eigen gezondheid en die van jouw huisdier. En nu we het toch over virussen hebben, in het nummer zomer 2015 schreven we over een tweetal ziektes die huishielden onder amfibieën. Het betrof hier het 'ranavirus' (zie kaartje hieronder) en de schimmel Batrachochytri- um salamandrivorans (Bsal) die huishield onder salamanders. De vele poelen in de streek die door ons en onze jeugdleden tot voor kort dankbaar ge bruikt werden om bij excursies verrassend nieuwe beestjes in beeld te krijgen, mogen met het oog op infectiegevaar niet langer gebruikt worden. Dat is natuurlijk jammer, vooral ook tijdens onze Erfgoeddag (blz. 12). Om deze reden stond er in ons kraam een klein aquarium, waar wat te zien was. Maar zelf met een schepnetje op onderzoek uitgaan, is natuurlijk heel wat spannender. De schimmel 'Bsal' verspreidt zich nog steeds. Enkele onderzochte poelen onder Gent bleven gevrijwaard, maar onder Ant werpen is deze schimmel (rapport juli 2016) wel aangetroffen. Er is nog veel onduidelijk over beide bedreigingen, maar het blijft oppassen om verdere verspreiding te voor komen. (Ravon)

't Duumpje | 2016 | | pagina 9