Het agrarisch buitengebied onder de loep ff Ook midden in akkerbouwgebieden zijn soms leuke plantjes te vinden, meldt Awie de Zwart. Stinkende kamille (Awie de Zwart). Het afgelopen jaar is er hard gewerkt aan de Flora Zeelandica, een verspreidingsatlas vóórwilde planten in Zeeland. Het jaar stond vooral in het teken van het wegwer ken van niet of slecht onderzochte gebie den, de zogenaamde lege (0 soorten) en magere kilometerhokken (tot 50 soorten). Vrijwillige floristen hebben meer dan 130 ki lometerhokken in West-Zeeuws-Vlaanderen onderzocht. Suikerbieten en tarwevelden Verreweg de meeste van deze slecht on derzochte hokken liggen in het agrarisch gebied. Op voorhand misschien niet het meest opwindende biotoop om op zoek te gaan naar zeldzame planten. Immers, de moderne landbouw heeft met zijn groot schaligheid, overbemesting en het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen de rijke akkerflora geen goed gedaan. Veel typische akkerplanten zijn in de afgelo pen 150 jaar uit de akkers verdwenen en op de rode lijst beland. Maar ondanks dit negatieve beeld zijn er ook het afgelopen jaar weer een paar leuke vondsten gedaan tussen de suikerbieten en tarwevelden. In dit artikel zullen drie typische akkerplanten worden uitgelicht waarvan in 2016 nieuwe groeilocaties zijn opgespoord. Voor alle drie de soorten is West-Zeeuws-Vlaanderen hét bolwerk van de verspreiding binnen Zeeland. Gladde ereprijs Een van die drie soorten is Gladde ereprijs. Het is een klein, blauw bloeiend eenjarig akkeronkruid die in zijn verschijningsvorm veel weg heeft van de zeer algemene Grote ereprijs. Een van de onderscheidende kenmerken van Gladde ereprijs ten opzichte van zijn grotere familielid is de dubbele beharing op de vruchtjes. Deze bestaat uit korte gewone haren die tussen de langere klierharen staan. Meestal bestaan de vindplaatsen van Gladde ereprijs uit één tot hooguit een paar exemplaren, maar het afgelopen seizoen is een aantal grotere groeiplaatsen (max. 30 ex.) gevonden op nog niet bewerkte voorjaarsakkers. Deze landbouwpercelen waren in de herfst van het voorgaande jaar geploegd en daarna ongemoeid gelaten. Op de verweerde ploegsneden had zich sindsdien een begroeiing van éénjarige storingsplanten ontwikkeld met algemene soorten als Klein kruiskruid, Grote ereprijs en Klimopereprijs. Gericht zoeken op deze locaties bracht in een drietal akkers kleine populaties Gladde ereprijs aan het licht. Stinkende kamille Sinds een aantal jaar geleden de zeer zeld zame Stinkende kamille in West-Zeeuws- Vlaanderen werd herontdekt, is het aantal vindplaatsen gestaag gegroeid. Ook dit jaar is weer een aantal nieuwe kilometerhokken toegevoegd aan de verspreidingskaart van de soort. Een van de fraaiste groeiplaat sen werd aangetroffen in een perceel met suikerbieten in de Tienhonderdpolder bij Cadzand. Verscholen in een zee van Echte kamille en Reukeloze kamille werden naar schatting meer dan 750 bloeiende planten Stinkende kamille aangetroffen. Hoewel alle drie de kamilles tot een andere familie be horen, lijken ze op het eerste vluchtige oog als drie druppels water op elkaar. Een van de kenmerken waarmee Stinkende kamille zich onderscheidt van de andere twee soor ten is de geur. Bij kneuzing van het blad verspreidt de plant een onaangename lucht waaraan ze haar naam te danken heeft. Grote trosdravik Ook graanvelden hebben het afgelopen jaar enkele bijzondere waarnemingen opgeleverd. Zo verschenen in twee blok ken tarwe nabij Oostburg in de loop van de zomer de bloeiaren van een eenjarige grassoort: de Grote trosdravik. Voor de bloei is het een ondoenlijke zaak om deze dravik op te sporen. Als lid van de grassenfamilie onderscheidt de plant zich in vegetatieve toestand nauwelijks van de tarweplanten die tot dezelfde familie behoren. Pas als de bloei aanbreekt torent de Grote trosdravik geleidelijk boven zijn gastheer uit en weet het de aandacht van de florist te trekken. De rijping van het zaad verloopt parallel met die van de tarwe. In vroeger tijden, toen het zaaizaad nog niet werd geschoond, wist de plant zich op deze manier te verspreiden door als "vervuiling" in het zaaizaad mee te liften naar een volgend perceel. Tegen woordig is de plant aangewezen op eigen vervoer.

't Duumpje | 2017 | | pagina 11