Vlinders in Groese dreven Ons lid van het eerste uur Huib van Iwaarden kijkt sinds enkele jaren niet al leen naar vogels, maar is zich ook op vlinders gaan toeleggen. En wat ligt er meer voor de hand dan in je eigen tuin te beginnen. Een verslag. De foto's zijn gemaakt door Pieter Simpelaar. Nog even en het nachtvlinderseizoen 2017 staat weer voor de deur. Bij ongeveer 6 a 8 graden Celcius staat de lichtval weer klaar in de tuin van Walenstraat 10 te Groede. De lichtval Deze lichtval is een houten kist met bin nenin een ultraviolette lamp op het schijn sel waarvan nachtvlinders afkomen. Een V-vormige gleuf zorgt dat de vlinders de kist in kunnen, maar er niet uit. De val met een omvang van 60 60 50 cm is gevuld met eierbakjes waarvan de holtes door de nachtvlinders als veilige schuilplaats gezien worden. De lichtval staat op een vrije plaats in de tuin en de lamp brandt van zonsonder- tot zonsopgang. Zelfs bij regen functioneert alles prima.. 's Morgens wordt de lamp uitgeschakeld, gaat het deksel van de kist en verhuizen alle aanwezige vlinders van het eierbakje naar een transparant bakje, waarin ze gedeter mineerd kunnen worden. Na determinatie herkrijgen ze hun vrijheid. We schrijven zorgvuldigheid hoog in ons vaandel en 99 van de nachtvlinders overleeft dit proces. In het transparante bakje kunnen we de vlinder van alle kanten goed bekijken, soms geholpen met een lampje en vergrootglas en lampje, want de verschillen zijn soms erg klein. Het begin Dit vangen en determineren van nachtvlin ders doe ik sinds 2014, toen ik deelnam aan de nachtvlinderexcursie onder leiding van Pieter Simpelaar en Henk Bondewel. Het is voor mij een fascinerende bezigheid die ik met vallen en opstaan en veel doorzet tingsvermogen ieder jaar beter onder de knie krijg. Het is zelfs op gelijke hoogte gekomen met het tellen en determineren van vogels! Op naam brengen In 2014 was de Nachtvlindergids in het Ne derlands jammer genoeg totaal uitverkocht dus maar een Engelse gids gekocht. De gevangen nachtvlinders met een Engelse gids op naam brengen was niet eenvoudig. Gelukkig kwam in 2015 de redding door het uitkomen van de heel nieuwe gids Nacht vlinders voor Nederland en België. Up to date, voorzien van tekeningen en kaartjes enz. Te vergelijken met de Petersongids die iedere vogelaar altijd bij zich heeft. Overi gens bleek het sappelen met de Engelse gids een goede leerschool te zijn geweest: 90 had ik goed gedetermineerd. Ook de website Vlindernet/nachtvlinders kan je goed raadplegen en last but not least stonden Pieter Henk uit Oostburg altijd paraat. Een foto maken met de l-pad, doorsturen naar Pieter met de vermelding "weer een onbekende" en de volgende dag had ik dan weer een nachtvlinder op naam gebracht. Fijn dat je op zulke vlinderaars kan terugvallen! Dag- en nachtvlinders Het verschil tussen dag- en nachtvlinders lijkt heel simpel: dagvlinders vliegen over dag en nachtvlinders 's nachts. Maar dat is niet helemaal waar, want er zijn ook nacht vlinders die overdag vliegen, in vaktermen de 'dagactieve nachtvlinders.' Je kunt het verschil zien aan de manier waarop ze hun vleugels vouwen en aan het knopje op hun voelsprieten. Bij dagvlin ders eindigen de voelsprieten altijd in een knopje en staan de vleugels meestal omhoog als de vlinder in rust is, vlak tegen elkaar geklapt. Bij nachtvlinders eindigen de voelsprieten nooit in een knopje en liggen de vleugels meestal plat over het lijf gevouwen als de vlinder in rust is. En we lezen op de site van de Vlinderstichting nog enkele interessante zaken voor u. Enkele feiten - Er zijn veel meer nachtvlinders dan dagvlinders. In Europa vliegen meer dan 10.000 soorten nachtvlinders rond. - 100 soorten hiervan vliegen overdag rond: de dagactieve nachtvlinders. - In Nederland kennen we meer dan 2200 soorten nachtvlinders. - 1400 soorten hiervan horen tot de 'kleine' vlinders (door ons micro's genoemd). - De ±800 grote vlinders noemen we, u raadt het al, macro's. Ter vergelijking met de genoemde aantal len nachtvlinders: in Nederland vliegen er 53 soorten dagvlinders en in Europa ruim 500. Met de lichtval richt ik me op de macro's: dat is al moeilijk genoeg met 800 soorten. Ik vang natuurlijk ook micro's, maar daar ga ik in dit verslag aan voorbij: determineren van 1400 soorten extra en de geringe grootte van deze motten is nog een stap te ver. Maar wie weet, over enkele jaren.... Ruime variatie aan waardplanten Waardplanten zijn planten die een onmis bare schakel vormen voor de ontwikkeling van ei tot vlinder. Om te foerageren, eieren af te zetten of te verpoppen van rups tot vlinder. Het ligt voor de hand dat inheemse planten, struiken en bomen hier de voor keur genieten. Zo staan er in mijn tuin soorten als wilg, liguster, appel- en perenbomen, mei doorn, sleedoorn, els, hop, vlinderstruik, AppeltakCampaea margaritaria (PieterSimpelaar).

't Duumpje | 2017 | | pagina 15