Euro Birdwatch 2016 Afgelopen oktober stonden leden van onze vogelwerkgroep weer paraat op onze eigen telpost om deel te nemen aan Euro Birdwatch gegevens kan je ook geen beleid voeren! Ditzelfde geldt ook voor planten, vogels, zoogdieren, amfibieën, (nacht)vlinders, vis sen, mossen enz. Afsluitende informatie - In totaal zijn er in de tuin aan de Walen- straat in de onderzoeksperiode (2015 en 2016) in totaal 205 soorten aangetroffen en op naam gebracht. - In 2015 betrof het 2034 exemplaren ver deeld over 139 soorten. - Wat 2016 betreft, gaat het over 3323 exemplaren behorend tot 159 soorten. - In een komend Duumpje wijden we aan dacht aan nachttrekvlinders en pijlstaar ten en gaan we een stapje verder in deze wereld die ook bij iedereen in de tuin gezien kan worden. - Bent u nieuwsgierig geworden en wilt u wat meer weten over vlinders: houdt in uw agenda het weekend van 25,26 en 27 augustus vrij voor de Nationale Nachtvlin dernacht. U leest nog waar en wanneer we in dit weekend activiteiten organi seren, maar zeker aan de Walenstraat te Groede. - Voor vragen of opmerkingen over deze materie graag een mailtje naar iwaardengr@zeelandnet.nl of een tele foontje naar 0117-371270. - Als u niet kunt wachten tot augustus, is ook op internet veel te vinden: www.nachtvlindernacht.nl www.vlindernet.nl www.vlinderstichting.nl www.vlinlibzeeland.nl (dit is de internetsite van onze vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland. De werkgroep geeft een nieuwsbrief uit getiteld De Zeeuwse Prikkebeen). In Nederland staat Vogelbescherming Ne derland sinds 1993 garant voor een goede organisatie van dat steeds terugkomende eerste weekend van oktober. De omstandigheden voor vogeltrek waren heel goed, met goed weer - zowel voor de vogels als de trektellers - en behoorlijke aantallen trekvogels. Dit leverde geen recordaantallen vogels en soorten op, maar toch wel verrassende resultaten en het was daarmee een zeer onderhoudende dag. Over mediabelangstelling, en dan vooral van de regionale pers, hadden we ook deze keer weer niet te klagen. Een belangrijk doel van deze Euro Birdwatch is namelijk om het fenomeen vogeltrek onder de aandacht te brengen en dat is goed gelukt. Daarnaast is het natuurlijk vooral een leuk evenement dat de Nederlandse vogelwerk groepen, Vogelbescherming Nederland, de Europese Bird Life-partners en vogelaars (tot ver over de grenzen) samenbrengt door op dezelfde dag met hetzelfde bezig te zijn. Noodzaak tot samenwerken Veel vogels zijn trekvogels. Zij verblijven maar een deel van het jaar in ons land. Het beschermen van deze vogels in Nederland is minder effectief als zij buiten ons land worden bedreigd. Bovendien wordt er steeds meer internationale en Europese wet- en regelgeving opgesteld. Ook heeft ieder land de verplichting het behoud van de wereldwijde biodiversiteit serieus te nemen. BirdLife International biedt hiervoor een goed platform. BirdLife's wereldwijde netwerk van Partners - en via hen van vrijwilligers en lokale groepen - spelen een grote rol bij een veelheid aan bescher mingsactiviteiten. Met uitsterven bedreigd Van de ca. 10.000 vogelsoorten op aarde worden er één-op-de-acht met uitsterven bedreigd. Daarnaast gaan er nog eens 5.000 soorten beduidend in aantal achteruit. Alar merende cijfers die vragen om een strategi sche aanpak. Deze bedreigde vogelsoorten vormen mede de leidraad voor de priori teiten in het werk van BirdLife International en haar Partners: voor de met uitsterven bedreigde vogelsoorten, die snel hulp behoeven, vormen speciale actieplannen de basis. Voor de overige soorten, waarvoor nog tijd is voor een meer geïntegreerde aanpak, wordt geprobeerd de belangrijkste leefgebieden beter te beschermen. Tevens wordt geprobeerd soorten die het nu nog goed doen, niet in de gevarenzone terecht te laten komen. Niet alleen voor vogelaars De dag is speciaal ingericht om iedereen te laten genieten, dus ook zonder veel kennis van onze gevederde vrienden valt veel te genieten. En heeft u vragen: er lopen die ochtend genoeg doorgewinterde vogel- werkgroepleden rond die u met plezier van dienst zijn. Wat voorbij komt vliegen weet je nooit tevoren. Zo werden in Breskens zelfs verse eierkoeken genoteerd. Het is kortom altijd een dag vol verrassingen. Een uitgewerkt overzicht van wat de telpost passeerde vindt u op www.trektellen.nl. Als u hier even intikt Breskens en hierna 1 oktober leest u dat maar liefst 4249 graspiepers geteld zijn, 133 Lepelaars en 10 Kleine zilverreigers. En 346 Spreeuwen, maar die zitten ook in onze tuin, dus dat is minder bijzonder.

't Duumpje | 2017 | | pagina 17