Korte berichten Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Verzameld door Jaap de Hulster. Woningbouwverenigingen en gierzwa luwen Met woningbouwverenigingen hebben we niet altijd de beste ervaringen, te meer omdat ze niet goed op de hoogte zijn met wet- en regelgeving. Dat ondervonden gierzwaluwen enkele jaren geleden in IJzendijke. Nu maakt deze soort het zich ook niet gemakkelijk, want hij vliegt halverwege augustus vanuit het nest onder de goot naar zuidelijker oorden. Als ze begin mei terugkomen na een tocht van 7000 km, gaan ze er vanuit met een flinke snelheid precies hetzelfde gat weer binnen te kunnen vliegen. Dat gaat meestal goed, behalve als een woningbouwvereniging on der de goot iedere richel op degelijke wijze dichtgetimmerd heeft. In IJzendijke hebben enkele jaren geleden nogal wat gierzwaluwen zich te pletter gevlogen. Onze vereniging heeft toen, geholpen door de sterke arm, de bouw stil laten leggen en de openingen zijn weer toe gankelijk gemaakt. Hierna is met wisselend succes gepoogd vervangend onderkomen geregeld te krijgen. Om deze voor ieder erg vervelende situaties te voorkomen, zijn met betrekking tot de herinrichting van de Oostburgse Finlandwijk in Oostburg vooraf afspraken gemaakt. Inmiddels zijn alle woningen in de Finland- straat opgeleverd, maar men moet nog een beslissing nemen welke voorzieningen men gaat treffen voor de gierzwaluwen. En we vernamen geluiden dat het geld op was. Dat er broedgelegenheid moet komen voor de gierzwaluw, hebben we gelukkig zwart op wit en we hopen dat ons op korte termijn verrassende ideeën voorgeschoteld worden. OokBreskens In Breskens zal zo goed als de gehele 'zee- helden'- buurt tegen de vlakte gaan. Gezien de tot nu toe buitengewoon stroperige contacten met de woningbouwvereniging houden we de vinger aan de pols. Een geluk bij een ongeluk is dat de weinig verheffende situatie in IJzendijke destijds ons geleerd heeft welk telefoonnummer we moeten bellen voor onmiddellijke actie. Een leucistische Kolgans Roger Blaakman maakte in november een foto van een wat afwijkend gekleurde Kol gans, die specialist Jaap Poortvliet de tekst ontlokte: "Een mooie leucistische kolgans gezien door Roger. Die zie je niet veel, of als je niet oplet, scheld je hem uit voor Soepgans." Leucisme is een afwijking in de pigmen- tering, en waar bij een albino totaal geen pigment aanwezig is, dus volledig wit met rode ogen, kunnen bij leucisme bepaalde onderdelen wit zijn en ze hebben zelfs niet altijd rode ogen. Kranten- en tijdschriftenbank We maakten eerder melding dat de Zeeuwse bibliotheek gereed was met een veelomvattend project, namelijk het digi taal inzichtelijk maken van alle kranten en tijdschriften, waaronder 't Duumpje. Helaas ging de site na enkele dagen op zwart door een verschil van inzicht over auteursrech ten. Gelukkig zijn partijen tot elkaar geko men en sinds afgelopen december heeft ieder weer toegang. Omdat onduidelijk was hoe lang de blok kade zou duren, is onze vereniging in eigen huis ook flink met de scanner bezig geweest, mede gezien ons 60-jarig bestaan. Naar ons bleek, is de tijdschriftenbank niet geheel volledig, maar dat gold ook ons eigen archief. Zo konden wij enkele hiaten

't Duumpje | 2017 | | pagina 18