aanvullen en moet er van onze kant nog eens een Cd naar Middelburg om hun hiaten te kunnen wegwerken. De lopende jaargang van ons blad zult u vergeefs zoeken op hun site, want er is afgesproken 'een jaar achter te lopen." Iedere vereniging kon bepalen in hoeverre ze medewerking verleenden aan dit mooie project. Zoek even op 'Tijdschriftenbank Zee land' en u komt op een pagina, waar u 't Duumpje bijna bovenaan (hoe kan het ook anders) aantreft in de lijst rechts. Overbemesting In de PZC van 3 februari viel ons de kop op: "Mestregels maken de melkkoe ziek" en als subkop "Strengere milieuregels vormen een aanslag op het welzijn en de gezondheid van koeien, stelt onderzoeksbureau CLM." Het leek ons nuttig dit erg onvolledige verhaal verantwoord aan te vullen. Werkelijke oorzaak De werkelijke oorzaak van deze onplezie rige vooruitzichten ligt al jaren terug toen de nieuwe Mestwet (eind 2013) de Eerste Kamer passeerde en Herman Wijffels en Geert Mak een artikel (NRC 12-11-2013, O 16) schreven 'Hoe de koe uit de wei van Jorwerd zal verdwijnen' met als ondertitel "door afschaffing van melkquota wordt de koe als varken geïndustrialiseerd." Ze schetsen hoe de in 1984 ingevoerde melkquotering succesvol is geweest in het beëindigen van boterbergen en melkplas sen. De quotering was ook noodzakelijk om de milieubelasting van bodem, water en lucht door stikstofverbindingen en fosfaat uit mest binnen de perken te houden. Als teveel fosfaat via mest in het systeem komt, spoelt het uit in het oppervlaktewater en dit heeft nadelige effecten voor waterkwali teit en biodiversiteit. Vanaf 1 april 2015 werd de quotering losgelaten en mag geproduceerd worden, "passend bij regels van milieu en ruimtelijke ordening." Aan deze nieuwe 'Mestwet' kle ven echter zoveel nadelen, dat beide heren de wet destijds afwezen en nu zien we hun voorspellingen bewaarheid worden. Zo leidde het verdwijnen van de melkquo tering (in de sector sprak een voorman zelfs van Bevrijdingsdag/D-day) ertoe dat in de driejaar na 2013 erzo'n 200.000 melkkoei en en kalveren bijkwamen. We zien deze schaalvergroting ook overal in onze streek: enorme loodsen, dikwijls amper door groen aan het oog onttrokken. Een koetje in de wei, onderdeel van het Sluisse toeristisch- recreatieve product, zie je ook zelden meer. Ze voorzagen ook dat sterk uitgebreide melkbedrijven meer dan ooit geconfron teerd zouden worden met de grilligheid in prijsvorming van melk, voer, mest en kapi taal. Dat de melkprijs flink onder druk staat door de extra productie van die 200.000 extra koeien behoeft geen betoog. 'Mestregels maken de melkkoe ziek.' Het lijkt ons meer dat sommige onderne mers meer feeling hebben met robots dan met levende have. In dezelfde PZC van 3 februari ook een mooi artikel van boer René die niet meegedaan heeft aan de gekte, met liefde zorgt voor zijn Annie 4515 van 14 jaar, maar nu dreigt te moeten bloeden voor zijn gewaardeerde "collega's." Andere literatuur: Geertje Tuenter: Met meer melk kwam er meer mest.Teveel mest. (NRC 22-11-2016) Werkzaamheden Zwin Waar gehakt wordt, vallen spaanders, zou een passend spreekwoord zijn, behorend bij de werkzaamheden die in Het Zwin aan de gang zijn en waarvan u een foto aantreft op ons titelblad. In onze uitgaaf van september 2015 schreven we dat Manu Dumoulin in 't Zwin het Wit muizenoortje aangetroffen had, een minuscuul slakje. Van de oorspronkelijke vindplaats is weinig meer over, maar zo te zien heeft men moeite gedaan het nieuw stuk dijk zo af te werken, dat het slakje er zou kunnen terug keren. We houden u op de hoogte. Waterdunen Enkelen van ons bezochten de voorlich tingsavond Waterdunen. In de media lees je af en toe dat er wat gaten in de financie ring zijn gevallen en verwoede pogingen worden gedaan hiervoor een oplossing te vinden. We hebben de provincie laten weten dat onze vereniging destijds akkoord gegaan is met dit ingrijpende project omdat er geïnvesteerd zou worden in natte natuur en dat we verwachten dat aan deze natuurdoelen niet getornd zal worden. Bedrijventerreinen De provincie heeft gemeente Sluis op subtiele wijze terechtgewezen ten aanzien van de leegstaande bedrijventerreinen. Zowat ieder dorp moest en zou een bedrij venterrein krijgen en soms kon je daar wel wat vraagtekens bijzetten. Zo hadden wij destijds wat bedenkingen bij het bedrijven terrein Nieuwvliet. Vooral de plaats ervan, zo in de kijker, vonden we niet geweldig. Het verblijdt ons natuurlijk dat de provincie gemeente Sluis suggereert van de overtolli ge ruimte op een aantal bedrijventerreinen maar natuur te maken, maar mischien is er nog een andere mogelijkheid. We kregen in Nieuwvliet de bouw dan wel flinke uitbrei ding van een grote aardappelopslagschuur bij een hoeve in het buitengebied onder ogen. We vragen ons af waarom zo'n schuur (die weinig met grondgebondenheid te ma ken heeft) niet gewoon op de vrije ruimte op het bedrijventerreintje in Nieuwvliet kan komen. De landschappelijke inpassing heeft inmiddels (na 15 jaar!) een hoogte bereikt van wel 1 meter, het buitengebied ver steent er niet van en het is ongetwijfeld een innovatieve oplossing die bij de provincie hoge ogen scoort. Natuurvisie Zeeland 2016-2022 De provincie heeft in het voortraject een aantal bijeenkomsten door heel Zeeland belegd om 'het maatschappelijk veld te consulteren', zo ook 14 januari 2016 in Terneuzen waaraan enkele leden van onze vereniging deelnamen. De bijeenkomsten leidden tot een 'bouwstenennotitie' waarin de opmerkingen die tijdens de bijeen komsten gemaakt werden gestructureerd gepresenteerd werden. Onze vereniging heeft naderhand nog enkele aanvullende opmerkingen ingediend over het maaibe- heer. Alles overziend zijn we niet ontevre den. Er zijn natuurlijk altijd nog wel wat opmer kingen te maken. Zo is de provincie verant woordelijk voor het Natuurnetwerk (voor heen EHS) terwijl de gemeenten in hun bestemmingsplannen moeten instaan voor de bescherming van bv. de middeleeuwse Veerhoekpolder die zwak beschermd wordt als 'Agrarisch met Waarden.' Gezien recente ervaringen waarin gemeente Sluis (na 3 jaar traineren) in het ongelijk gesteld werd door de Raad van State, kunnen we ons afvragen of niet een wat betere bescherming op zijn plaats is. Tijdens de bijeenkomsten bleek overigens dat een meerderheid van de respondenten van mening was dat om het Natuurnetwerk Zeeland optimaal te laten gedijen deze natuur meer samenhang moet krijgen met de natuur eromheen (2.2 - blz. 12). Een meerderheid van de deelnemers aan de publiekbijeenkomsten vond dat de provincie ook buiten natuurgebieden moet investeren in versterking van de natuur. En over het maaien lezen we dat provincie Zeeland als eigenaar en beheerder van 390 km wegen niet alleen teruggekeerd is naar ecologisch maaibeheer maar onder zoekt of samenwerking op dit gebied met Rijkswaterstaat, waterschap, gemeentes en Zeeland Seaports niet kan leiden dat meer bermen ecologisch beheerd kunnen wor den. Een schitterend voornemen. Meer info op: www.zeeland.nl/natuur-en-landschap/ natuurbeleid

't Duumpje | 2017 | | pagina 19