Heieen ervoor dat we er 's middags weer te gen kunnen en als we 's avonds huiswaarts keren hebben we in totaal 8 Wilgen geknot, 1 Vlier afgezet, 1 Treurwilg en 1 Perenboom opgesnoeid. Daar bovenop hebben we nog 48 staken gemaakt die in Aardenburg tot knotwilg zullen opgroeien. Zaterdag 23 januari maken we bij Patrick van de Voorde de boel af. Dankzij de grote opkomst knotten we maar liefst 18 Wilgen en zijn we bovendien nog voor de normale tijd klaar ook. "Een welgeslaagde dag" dacht ik zo. Zaterdag 6 februari zijn we bij de Schaaps kooi aan de Mosterdweg in Oostburg. Een vrij zonnige dag met wel veel wind. We zijn met 10 man en verzetten weer heel wat werk op een vrij korte tijd. Als we om 15.00 uur stoppen, hebben we 10 Wilgen geknot, 10 fruitboompjes, 3 Iepen en 1 Linde ge snoeid. Bovendien nog van 15 knotbomen waterlot verwijderd. 20 Februari zijn we bij mevrouw Van der Griend aan de Hoofdplaatseweg te Biervliet. Een wat lagere opkomst dan gewoonlijk en van de 8 man stoppen er nog 5 bij de middag. Niet erg, want zoveel was er nu ook niet te doen. Het opschot rond de put is verwijderd, de houtsingel wat bijge werkt, de meidoornhaag gesnoeid, wat overhangende takken van boven het wegje verwijderd en 4 Wilgen geknot. Rond twee uur waren we dan ook al klaar. Zaterdag 5 maart zijn we bij familie Nortier aan de Brugsevaart te Oostburg. Hier was het een en ander aan de inrichting veran derd, waardoor de wilgen tussen de sloot en een lager gedeelte van de "lange wei" staan, die natuurlijk door de vele regen van de laatste tijd onder water stond. Dat had tot gevolg dat we al het afkomend hout over het water heen naar het hogere deel moesten gooien. Dat was best wel leuk, maar ook behoorlijk vermoeiend. Ondanks dat hebben we toch 7 Wilgen en 1 Populier geknot. Op zaterdag 19 maart zijn we werkzaam in de Groedse Duintjes. Dit is een gebied waar we veel werk hebben om het "open" te houden. Een enorme opslag van bramen en rozen waar we onze handen aan vol had den. Bijna niemand vond het leuk om de hele dag met een takkenschaar in de weer te zijn, maar we hebben het nu eenmaal op ons genomen en moeten het dus waarma ken. De inhaaldag op 2 april was stukken leuker. We waren onder een stralende zon werk zaam bij familie Bridié. Eerder, op 21 novem ber moesten we hier de boel afblazen vanwege het slechte weer. Nu met 6 man en 2 vrouwen de klus afgemaakt. Als we om drie uur klaar zijn, hebben we 8 Wilgen geknot. Vrijdagavond 30 september hadden we de bespreking van het knotprogramma voor 2016-2017. Een zeer moeizaam overleg dat anders zo vriendelijk verloopt. Na 2 Vi uur was het programma rond en om misver standen in de toekomst te voorkomen, zal Sjaak Herman de coördinatie weer ter hand nemen. Voor mij is dit dus het laatste jaarverslag van de Knotwerkgroep. Ik wens Sjaak veel succes met de voortzetting en bedank alle knotters en knotsters voor het vele werk dat ze hebben verzet. Gerard van Daele Plantenwerkgroep Het afgelopen jaar stond volledig in het teken van de Flora Zeelandica.Ten be hoeve van deze verspreidingsatlas voor de Zeeuwse flora hebben we ons gestort op de zgn. magere hokken. Dit zijn de kilome- terhokken waar sinds 1990 weinig tot geen waarnemingen zijn gedaan. Daarnaast is ook een aantal leden van de werkgroep zelfstandig op pad gegaan om magere hok ken te inventariseren. Tesamen zijn er niet minder dan 135 hokken in kaart gebracht! Tijdens de reguliere excursies namen in volgorde 9,10,6, 5, 7,16,10 en 10 personen deel aan de excursies. De eerste excursie op 12 mei was in de polders ten oosten van Retranchement. We streepten 101 soorten in bermen, sloten en akkers. Geen bijzonderheden. Op 26 mei werd de provinciale weg en de Hoenderweg ten oosten van Nieuwvliet bezocht. Het leverde een mooie lijst van 141 soorten op met zeldzaamheden als Klaver vreter, Bijenorchis en Grote keverorchis. Tijdens de excursie van 9 juni langs de Schorerweg en de Sint Pietersdijk bij IJzendijke oogstten we 118 soorten. Meest bijzonder was de vondst van tientallen Stinkende kamille en één Klavervreter. Op de licht regenachtige avond van 16 juni streepten we in de omgeving van de Isabellaweg oostelijk van de Pyramide. We vonden er 151 soorten met onder andere veel Wilde Marjolein, Ijzerhard en de zeld zame Viltroos. Voor de excursie van 23 juni bezochten we met leden van de Steltkluut het waterwin gebied de Wildelanden bij Sint Jansteen. Aan water geen gebrek, met name uit de lucht. Ondanks deze handicap zien we vanonder de paraplu's fraaie planten als de Stijve en Kleverige ogentroost, Grasmuur en het minuscule Knopbies. Op de plagplek krioelt het van de jonge Rugstreeppadjes. Op 7 juli werd een ander deel van de Isabellaweg bekeken met 155 soorten als resultaat. Bijzonderheden waren een groot aantal Brede wespenorchissen en een aan tal planten Selderij langs het kanaal. Op zaterdag 16 juli stond een gezamenlijke excursie in de Verdronken Zwarte Polder op het programma met de collega's van de Steltkluut. We doorzochten het schor en de duinen om niet minder dan 160 soorten aan te strepen op de streeplijst. Onder meer Bloeiende Blauwe zeedistel, Zeevenkel en Scherpe fijnstraal kruisten ons pad. Op de avond van 21 juli stond een klein stukje Waterdunen op het programma. Hier werden langs de nieuw gegraven geulen, nog voor de sluizen open zijn, al diverse zilte soorten als Kortarige zeekraal, Schor- renkruid, Zulte en Zilte rus aangetroffen. Op de hogere delen trokken enkele exempla ren Bleke morgenster de aandacht. Alles te samen werden 115 soorten gestreept. Tijdens de laatste excursie in Eede-noord op 18 augustus strepen we 139 soorten. In het industriegebied een aantal typische soorten van bebouwd gebied zoals Be- klierde nachtschade, Bleekgele droogbloem en Gehoornde klaverzuring. Awie de Zwart Vlinderwerkgroep Frieda Pillen, Soan Lan Ie, Henk Bondewel, Pieter Simpelaar en Huib van Iwaarden richtten afgelopen jaren hun aandacht op nachtvlinders. Pieter stelde het jaarverslag op. Huib van Iwaarden schreef in deze uit gaaf een artikel over zijn project te Groede. - Ook 2016 was weer een heel mooi nachtvlinderjaar, met ook nu weer enkele zeldzame en zeer zeldzame soorten. - Frieda kwam halverwege het seizoen ons team versterken, zodat we nu meestal met z'n vieren zijn want ook Soan Lan is regelmatig van de partij. - We hadden in 2016 de val op 4 verschil lende plaatsen staan: in de Euregiotui- nen, aan de Quarles van Uffordweg en Langestraat, alle in Oostburg en bij het zomerhuisje van Piet Jansen in het Zwin.

't Duumpje | 2017 | | pagina 5