6 Euregiotuinen: Hier hebben we 22 keer een nachtvlinderval geplaatst: we vingen in totaal 3357 vlinders behorende tot 188 soorten, waaronder er 7 min of meer zeldzame waren: - Anaplectoidesprasina (Bruinegroenuil); deze vlinder wordt hoofdzakelijk gevan gen op de zandgronden zoals de Veluwe en het zuidoosten van Friesland. - Cerastis leucographa (Witringuïl); deze vlinder is zeldzaam en wordt in ons land alleen in de Biesbosch waargenomen. - Phirrhia umbra (Oranje O-vlinder). Een vrij zeldzame vlinder die wij geregeld zien, maar in zeer kleine aantallen. - Rhyaciasimulans (Bruine grasuil). Ook deze vlinder is vrij zeldzaam en wordt voor het merendeel in Zeeland gevangen. Deze vlinder zien we in Oost Zeeuws Vlaanderen veel minder. - Xestia sextrigata (Zesstreepuil). De soort wordt in het hele land sporadisch aange troffen. - Trisateles emortualis (Geellijnsnuituil) Zeldzaam en in hoofdzaak in het oosten van het land te zien. - Clostera anachoreta (Kleine wapendrager). Vrij zeldzaam en in Zeeland hoofdzakelijk in West Zeeuws Vlaanderen. - Pechipogoplumigeralis (Gepluimde snui- tuil) Deze vlinder werd in 2006 voor het eerst in Nederland gezien, voor ons is hij eigenlijk niet zeldzaam meer, omdat we er jaarlijks wel enkele in de val hebben. Toch reikt de verspreiding van deze vlinder niet veel verder dan Zeeland. - In de Euregiotuinen betrekken we al vele jaren onze electriciteit van de hiernaast wonende familie De Wever. We zijn hen daar zeer erkentelijk voor. Quarlus van Uffordweg: Op deze locatie heeft de val 28 keer gestaan, zijn totaal 4422 vlinders in onze val beland, behorend tot 164 verschillende soorten, waaronder een drietal zeldzaam. - Ennemos Quercinaria (Geelblad). Vrij zeld zaam; komt het meest voor op de Veluwe en in de duinen. - Cilixglaucata (Witte eenstaart): komt voornamelijk voor in de kuststrook en is vrij zeldzaam. - Rhodemetra sacraria (Roodstreepspanner): een vrij zeldzame trekvlinder waarvan hooguit enkele waarnemingen per jaar. Langestraat: In de Langestraat is de val 11 maal ge plaatst, waarin totaal 293 vlinders gevangen werden, verdeeld in 82 soorten. De bijzondere vangsten op deze locatie be troffen de Chilodes maritima (Smalvleugel- rietboorder), de Hadena compta (Witband sileneuil) en tot slot de Mormo maura (Zwart weeskind). Zomerdorp 't Zwin: Voor ons de mooiste en leukste locatie is in het Zwin bij het zomerhuisje van Piet Jansen; hier vangen we vlinders welke we op andere locaties nergens vangen. Tevens is hieraan een excursie verbonden wat een extra plezierige bijkomstigheid is. We hebben de val hier 7 maal geplaatst wat 147 verschillende soorten liet zien en een totaal van 1939 vlinders. Zo zaten er op 2 augustus 13 grote beren in de val en op 30 augustus 7 witte een staarten. Verder vingen we hier Mythimna litoralis (Helmgrasuil), Perizoma bifaciata (Donkere ogentroostspanner) en Nola cucullatella (Klein visstaartje). We danken Piet Jansen voor het beschikbaar stellen van elektriciteit en voor een plaatsje op zijn erf. Pontebos: Tot slot brachten we een bezoek aan het Pontebos met ons aggregaat en laken. Weinig vlinders gingen op het laken zitten wat we eigenlijk wel verwacht hadden. Toch zorgde het aantreffen van de zeldzame Bruine sikkeluil (Laspeyria flexula) voor een geslaagde avond. Pieter Simpelaar Jeugd: Visdiefjes Het afgelopen jaar hebben we 7 succesvolle activiteiten voor de jeugd georganiseerd. 13 februari: voederhuisjes maken met 14 deelnemers. Zelf iets in elkaar timmeren blijft voor kinderen een leuke bezigheid. Belangrijk is dan wel een goede voorbereiding, zoals het hout voorzagen en als bouwpakketjes klaarleggen. Daar hadden de mannen van onze club (Reggy, Johnny en Gerrit) prima voor gezorgd. 14 Timmerende kinderen in het Duumpjes- lokaal leveren samen een oorverdovend lawaai, maar wat hadden ze er plezier in! Degenen die klaar waren, konden zich uit leven op het pinda's rijgen en om beurten mochten ze naar de keuken om Irene's befaamde vetbollen te maken. Zo keerde iedereen huiswaarts met een rijk gevuld voederhuisje, gereed om met bijbehorende paal zo in de tuin te zetten. 17 april in de Cletemspolder: "Natuur op 't vroege uur" met 21 deelnemers. Deze activiteit vond echt op 't vroege uur plaats, want we begonnen al om 8 uur. Het bijzondere was deze keer dat ook de ouders welkom waren om mee te doen. Aan de hand van een routekaart met foto's werd een tocht door de Cletemspolder en over het strand gelopen. Onder de foto's stonden vragen met mogelijke antwoor den, die de kinderen moesten aanvinken. Ook konden er 'vinkjes' verdiend worden met het horen of zien van vogels. We waren niet voor niets zo vroeg opgestaan, want de nachtegaal liet geruime tijd van zich horen. Maar ook de zwartkop, de tjiftjaf, de vink, de roodborst en nog veel andere vogels waren actief, ledereen was enthousiast, want ook andere vondsten werden met een 'vinkje' beloond, zoals planten, schelpen, eierkapsel van een wulk, of het skelet van een hazenkop. Na afloop werden de verdiende vinkjes opgeteld en de winnaar aangewezen. Leuk was dat Marjolein gewonnen had, want voor haar was het vanwege een verhuizing naar een ander deel van Nederland de laat ste keer dat ze mee kon doen. ledereen had ervan genoten enwe hadden nog een groot deel van de zondag voor ons. 18 en 19 juni: nachtdierenkamp in Braak man-Noord: 15 deelnemers. Deze keer werd het kamp weer georgani seerd door "De Stekkertjes", jeugdclub van De Steltkluut. We doen dit al jarenlang om beurten. Om 19.00 uur werden de kinderen ver wacht. Nadat ze hun tenten met de hulp van hun ouders hadden opgezet, begon het echte programma met het maken van muizenlokvoer. De muizenvallen waren daags tevoren al door de leiding uitgezet en gevuld met voer, maar ze stonden nog niet "op scherp." Dit met de bedoeling om de kans op vangst te vergroten. Nu gingen we met de kinderen de vallen inspecte ren, kijken of er nog voer in zat, eventueel bijvullen om vervolgens de val "op scherp" (muisvriendelijk) terug te zetten. Hierna mochten de kinderen boven het vuur lekkere broodjes met worst klaarma ken en luisteren naar een verhaal over een uilskuiken. Halverwege het verhaal begon het te regenen, maar wat een geluk dat we naar binnen konden in de Braakman boerderij om de rest van het verhaal en het verdere programma af te maken. Er waren een opgezette uil, een opgezette vleermuis, informatiemateriaal en ook boekjes over beide nachtdieren. Ondertussen was het gelukkig gestopt met regenen en vol span ning, in het donker, gingen we de vallen inspecteren. Het was goed opletten, want alleen met behulp van een zaklamp en een

't Duumpje | 2017 | | pagina 6