M klein stukje folie ter markering, moesten we de vallen terugvinden: 35 stuks in totaal. Gelukkig was niet alle moeite vergeefs geweest, want we troffen tijdens deze eerste ronde een bosmuis en een rosse woelmuis aan. Nadat we ze goed bekeken en bewonderd hadden, werden de muizen weer vrijgelaten. Na nog even bij het vuur gezeten te heb ben, ging iedereen slapen om de volgende ochtend gewekt te worden door een con cert van vroege vogels. Het ontbijt was deze keer speciaal, omdat vanwege vaderdag alle vaders uitgenodigd waren. Alle kinderen zorgden goed voor hun eigen papa. Na het eten gingen we samen met de vaders voor de laatste keer de muizenronde lopen. We troffen gelukkig nog 1 bosmuis aan, zodat ook de vaders de prachtige kraaloogjes van dit muisje konden bewonderen. Als laatste onderdeel van dit nachtdieren kamp konden we de gevangen nachtvlin ders bekijken. Mannen van de vlinderwerk groep van de Steltkluut hadden hiervoor de avond tevoren een vlinderval met een felle lamp geplaatst. De vlinders werden stuk voor stuk bekeken en besproken. Tenslotte gaven de twee vlinderaars nog een mooie, aan de kinderen aangepaste, powerpoint- presentatie over het leven van de nacht vlinder. Met het afbreken van de tenten en nog een grappig dieren-raadspel werd het kamp afgesloten. 10 juli: Sleepnetvissen met 23 deelnemers Door het prachtige weer was deze activiteit bij voorbaat van succes verzekerd. Gewapend met een echt garnalensleepnet en nog een aantal kleine garnalennetjes gingen we nabij de radartoren in de Her- dijkte Zwarte Polder het strand op. Na elke trek was het weer spannend wat er in het grote net zou zitten en dat was boven verwachting: garnalen, visjes, krabben, alikruiken en een heremietkreeft in een slakkenhuis. Alles wat we nog niet kenden, kon opgezocht worden op de zoekkaar- ten of met behulp van de Wadwaaiers. De kinderen deden veel ontdekkingen, zoals hoe twee krabben paren. Ook de haaien- tandenzeefjes werden enthousiast gebruikt en wonder boven wonder had elk kind na afloop een haaientand te pakken. 24 september: Erfgoeddag in Retranche- ment. (veel bezoekers) We hadden een kraam tot onze beschik king, waarin we informatiemateriaal hadden neergelegd en twee bakken met diertjes. De ene bak was gevuld met water en allerlei waterdiertjes, die in het heldere water goed te bezichtigen waren. De andere bak was gevuld met wat grond van de compost- hoop en daarin diertjes die je in iedere composthoop kan aantreffen: pissebedden, duizendpoten, miljoenpoten en nog allerlei wormen en wormpjes. Het was oorspronkelijk onze bedoeling om met de kinderen in de omgeving op zoek te gaan naar kriebelbeestjes, maar er kwamen in hoofdzaak kleine kinderen die in de buurt van hun ouders wilden blijven. Met groepjes kinderen op pad gaan, kwam er dus niet van, maar gelukkig trokken onze bakken met diertjes veel bekijks en ook van de zoekkaarten werd goed gebruik gemaakt. 30 oktober: Herfst in de Braakman met 9 deelnemers We begonnen die ochtend met het verza melen van allerlei herfstmaterialen, welke we 's middags zouden kunnen gebruiken voor het maken van een herfststukje: gekleurde bladeren, rozenbottels, zaaddo zen, gedroogde grassen, riet enz. Het was prachtig weer en we genoten van de herfst in de Braakman. De soep en het zelfgebakken stokbrood smaakten heerlijk. Hierna begonnen we aan onze stukjes, met als ondergrond een schijf berkenhout, waar Gerrit voor gezorgd had. Het resultaat was prachtig: 15 totaal ver schillende stukjes, want de leiding deed ook mee. 5 november: Natuurwerkdag -13 deelne mers. Deze keer waren we te gast bij familie De Zwart, van De Morelleput. De voornaamste werkzaamheden voor die ochtend waren het maken van een win terverblijfvoor egels, padden enz. en het weghalen van opschot van abelen. Het winterverblijf was door Awie al voorbe- 7

't Duumpje | 2017 | | pagina 7