Een bijzondere vangst Dat je met het vangen van vlinders ook vreemde kostgangers kunt aantreffen verhaalt Huib van Iwaarden. En Lotte en Jinke kwamen met een platbuiklibelle aan. Zondagavond 2 april hebben we de nachtvlinderval weer gezet aan de Groese Walenstraat. Om 21.30 nog even kijken naar de val en wat zat daar nou in? Was het een blaadje van een boom of was er heel iets anders in gewaaid? Na het deksel verwijderd te hebben, kon ik met een pincet deze joekel uit de val halen: een Hydrophilus piceus oftewel een Grote spinnende watertor. Die had ik nog nooit gezien en de tor was iets meer dan 4 cm. lang. Zoals veel nachtvlinders komt de tor ook af op licht en vooral op oplichtende wateroppervlaktes waar ie naar toe wil om weer te zwemmen. Grote spinnende watertor. Na wat googelen kwam ik wat meer te weten van deze tor. Het is de grootste watertor die in Nederland en België voorkomt en hij kan tot bijna 5 cm lang worden. De grote spinnende watertor komt voor in geheel Europa in stilstaand permanent plantenrijk water. Er is sprake van een 'spinnende' tor omdat het vrouwtje aan de oppervlakte van het water een eiernestje spint waarin de eieren worden gelegd. Het nestje wordt onder een drijvend blad verankerd en heeft een schoorsteentje voor de luchtverversing. Het menu van de dieren verschilt per levensstadium. De plompe larve wordt 6-7 cm lang. Ze is carnivoor en leeft voorname lijk van slakken die zij op de geur opspoort. Meestal worden er niet al te grote slakken bejaagd. De slakken met broze huisjes worden half gekraakt met de sterke kaken en met verteringsappen bewerkt voor consumptie. Naar het schijnt verorbert de f0 larve zelfs kleine salamanders en kikkers. De volwassen kever daarentegen is een planteneter. De grote spinnende watertor is ook bekend onder de namen spinnende waterkever, zwarte waterkever, pikzwarte waterkever en pekzwarte watertor. De wetenschappelijke naam betekent vrij vertaald pekzwarte (picues) waterliefheb ber (Hydro-philus). Voorkomen in Nederland en België. In Nederland komen populaties van de grote spinnende watertor verspreid voor over het gehele land. In België is de kever zeldzamer. In Nederland staat de kever te boek als algemeen, hoewel de soort in veel gebieden ontbreekt of zeldzaam is. De laatste jaren gaat de kever achteruit! De grote spinnende watertor is zowel in Nederland als in België beschermd. De kever mag dus niet gevangen worden en in gevangenschap worden gehouden. De habitat bestaat uit stilstaande tot lang zaam stromende wateren met een dichte onderwatervegetatie. Ook in grote plassen met minder onderwatervegetatie kan de kever worden aangetroffen. Er is enige tolerantie voor vervuiling. Nationale Nachtvlindernacht 2017 Zaterdagavond 26 augustus staat in Neder land de Nationale Nachtvlindernacht weer op het programma. Op meer plaatsen in de streek worden hieraan activiteiten gekop peld, maar in ieder geval kunt u terecht bij Huib aan de Walenstraat in Groede. Het blijft altijd verrassend wat je in zo'n nachtvlinderval aantreft. En wie weet komt er weer zo'n joekel als zojuist beschreven voorbij. Misschien wel precies dezelfde tor. Hij is dan wel direct vrijgelaten, maar wie weet heeft hij zo van de aandacht genoten, dat hij zich opnieuw aanbiedtKortom: alle reden deze datum al in uw agenda op te nemen. In een vorig Duumpje stond al een artikel over nachtvlinders waarin heel wat uitge legd werd, maar op zo'n avond kunt u met eigen ogen zien hoe alles in zijn werk gaat en kunnen veel vragen die u ongetwijfeld zult hebben direct beantwoord worden. Bronnen: wikipedea en www.soortenbank.nl Platbuiklibelle Lotte en Jinke deden 29 april een bijzon dere ontdekking op een muur van de Grote Kerk op de Markt in Groede. Een groot beest, toch wel eng! Toch won hun nieuws gierigheid, het beest in een bakje gedaan en dan maar vragen aan bekenden wat het zou zijn. Vader Peter wist het niet en Stein van de Drie Koningen ook niet. Lotte dacht, dan gaan we toch naar Huib, want die zal het wel weten! .otte(l), Jinke(r) en vraagbaak Hul

't Duumpje | 2017 | | pagina 10