"Ik wil het terugvinden, zoals ik het verlaat." 12 60 jaar lokaal georganiseerde natuurbescherming in West Zeeuws - Vlaanderen - deel II. Voorzitter Jo Timmers verhaalt uit de historie van 't Duumpje Hieronder een tweede selectie van zaken, die bij het doornemen van 't Duumpjes- archief om wat voor reden ook, meer dan gemiddeld mijn persoonlijke aandacht trokken en die hopelijk ook voor de lezer interessant genoeg zijn om er kennis van te nemen. Deze keer terug naar de periode waarin er een een einde komt aan de Vogel- beschermingswacht en een stevige basis wordt gelegd voor onze huidige vereniging en haar structuur. Een feniks die uit zijn as herrijst De Vogelbeschermingswacht heeft het erg moeilijk eind jaren '60. Henk Enkelaar, de grote drijvende kracht, heeft meerdere ke ren aangegeven dat zijn drukke werkzaam heden hem minder gelegenheid geven om actief te blijven. Het laatste mededelingen blad van zijn hand (november '67) trekt ook om een andere reden mijn aandacht. Onder de titel "De Slag Is Gevallen" lees ik: "een groot-industrie (iees DOW) mag de schorren en slikken van de Braakman gebruiken als uitbreiding van haar industrieterrein. Een nederlaag voor de natuurbescherming, wat blijft er over van het Westerscheldebekken, dat van groot en onvervangbaar belang is voor flora en fauna." Men vindt geen vervangers met voldoende streek- en vogeldeskundigheid die Enke laar kunnen vervangen of ontlasten. Als Enkelaar eind 1968 aangeeft niet langer be schikbaar te zijn en ook de penningmeester terugtreedt, volgt er een nieuwe bestuurs crisis. (De bestuursimpasse van 1964 kon nog net worden overwonnen). De mededelingenblaadjes blijven weg tot 1971De voorzitter schrijft er dan zelf een waarin hij o.a. de volgende (maatschappe lijke) ontwikkelingen aansnijdt: Het organiseren van voorlichtingsavon den wordt wel erg duur en risicovol door concurrentie van de TV. De excursies worden wel druk bezocht, maar door te veel deelnemers en te wei nig deskundige begeleiding leidt dat al snel tot ongewenste verstoring. Voor het onderhouden van contacten met landelijke en zusterorganisaties staan weinig vrijwilligers in de rij: auto en TV leiden in veel gezinnen tot een andere vrijetijdsbesteding. Toenemende en gewijzigde milieuproble matiek leidt tot een verschuiving in aan dacht: stookolieslachtoffers, vergiftigde binnenwateren, stervende plantengroei etc. Een impasse, in 1964 nog net afgewend, herhaalt zich in 1971 en in de uitnodiging voor de Algemene Ledenvergadering lezen we een oproep of nieuwe bestuursleden zich willen aanmelden. Er zijn nog 150 leden en er is nog 900 gulden in kas (ALV 4 febr. 1971). Een paar jaar later nog 70 leden en dan wordt het stil Op 28 april 1975 verrijst de feniks uit zijn eigen as. Gevoed door het initiatief van een enthousiaste Biologische Werkgroep West Zeeuws-Vlaanderen met als hoofdpersoon Jan de Zwart. De alleen nog op papier be staande Vogelbeschermingswacht en deze biologische werkgroep vonden elkaar in een bredere opzet en men ging verder als Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje West Zeeuws-Vlaanderen, zoals de PZC in haar verslag van de oprichtingsvergadering schrijft. Het nieuwe bestuur bestaat uit mr. H.A.R. de Mul als voorzitter en Thijs Kramer, Jan de Zwart, Petrus van 't Westeinde en Cees Riemslag als leden. Men organiseert excursies en dia-avonden zoals eerder bij de Vogelbeschermings wacht, maar minder specifiek op vogels gericht. In het verenigingsblad verschijnen uitvoerige rapporten maar ook allerlei an dere species komen aan de orde. Het eerste jaar gaat men al op excursie naar Cap Gris Nez. Het is eigenlijk één biologische werk groep met een veelzijdig programma. In 1971 werd in Zeeland het provinciaal Zeeuws Coördinatieorgaan (ZCO)* opge richt om activiteiten voor natuur, land schap- en milieubescherming te coördine ren. 26 Organisaties zijn hierbij aangesloten, waaronder 't Duumpje, vertegenwoordigd door Jan de Zwart. Als Jan statutair moet terugtreden, neemt Thijs Kramer zijn rol in het ZCO-bestuur over. Deelname aan dit bestuur noodzaakte 't Duumpje zich te verbreden en naast de Biologische werk groep werd een planologie-werkgroep in het leven geroepen. De eerste vergadering hiervan vond 27 maart 1986 plaats met 6 leden. *Per 1-1-1985 is uiteen fusie tussen de ZCO en haar lidorganisatie VMZ (Vereniging Milieuhygiëne Zeeland) de huidige Zeeuwse Milieufederatie (ZMf) ontstaan, 't Duumpje, destijds in het ZCO vertegen woordigd door Thijs Kramer en Leo D'Hoore was voorstander van deze krachtenbundeling. De huiskamers worden te klein Vanaf de ALV van 11 maart 1983 komt er een nieuwe verenigingsstructuur. Tot dat moment vonden werkgroepvergaderingen afwisselend bij leden thuis plaats, maar er komen teveel actieven om in een huiskamer te kunnen bergen. Om die reden wordt de biologische werkgroep opgesplitst in werk groepen voor vogels, planten, vlinders insecten, zoogdieren, een strandwerkgroep, knotwerkgroep, Hoge Platen-werkgroep i.o. en een educatie-werkgroep. Samen met de reeds bestaande werkgroep planologie zijn er nu 9 werkgroepen, die alle in het bestuur zijn vertegenwoordigd. Bij het 10-jarig bestaan Thijs Kramer hield op de ALV 1985, ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum van 't Duumpje een lange en inspirerende toespraak met een aantal punten die mij belangrijk genoeg lijken om hier te delen. Te beginnen met de conclusie dat in de afgelopen 10 jaar natuurwaarden zijn afgenomen. Geelgorzen zijn verdwenen en roodborsttapuit en patrijs dreigen dezelfde weg op te gaan. De negatieve spiraal die leidt naar gelijkvormigheid en verschraling van biodiversiteit is niet gekeerd. Voor wat betreft West Zeeuws-Vlaanderen moeten we dan denken aan soorten als vlaamse peterselie, boomkikker, dwergstern, blauw- borst, grauwe gors, vogeltrek, drinkputten en knotwilgen. Met de lage weitjes ver dwijnen de grutto's en met de overhoekjes patrijs en roodborsttapuit. Als oorzaak noemt Thijs de ontwikkelingen in de landbouw. Natuur- en landschapspro- blematiek moet geïntegreerd worden in het landbouwbeleid. Want wat willen we eigenlijk: het gaat de natuurbescherming om het behoud van landschap en biodiver siteit, omdat een gevarieerde leefwereld noodzakelijk is voor het welzijn van de mens; ook na onze generatie heeft men recht op gezond water en gezonde lucht. Het is beslist niet onze bedoeling de land bouw dwars te zitten en om elke orchidee met prikkeldraad te beschermen.

't Duumpje | 2017 | | pagina 12