Nu, ruim 30 jaar later, is de discussie weinig veranderd. Voor de geïnteresseerden: lees "Wilde Apen" van Frank Berendse. Natuur en poëzie Op een literair verantwoorde manier uitdrukking geven aan de schoonheid van natuur en landschap is vooral weggelegd voor schrijvers en dichters. In uitgaven van 't Duumpje uit vroeger tijden wordt af en toe ook een aansprekend gedicht opgeno men (Duumpje 1983-11). IN MEI 'Op eksters' was hun antwoord. De rest zei het geweer. Het nest liet een paar takken neer en ik stond paf. Soms duurt het even, al zijn het je eigen ogen. Lag er meer in mijn vermogen dan een vloek? Ze vlijden zich in de Mercedes, vier mannen in groen en een knaap die toen nog kinderkleren droeg en zetten hun tocht voort. Schot na schot heb ik gehoord, die avond. En nou, bij die bewuste boom, een doodgewone populier, rare gedachten. Want als ze toen op eieren zat, ligt ze er nog. Anne Schorre Een poëtische titel boven een artikel in een Duumpje van 1991 nodigt me uit het helemaal te lezen. De titel is afkomstig uit de nog mooiere slotzin van het stukje: "Ik kijk naar het land dat ik verlaat. Ik wil het terugvinden, zoals ik het achterlaat." Het blijkt overgenomen te zijn uit de Volkskrant, die in haar wekelijkse bijlage een serie was gestart over het Nederlandse Landschap. De bijdrage over Zeeuws- Vlaanderen was van de hand van Ira Bart, pseudoniem van dichter/schrijfster/do cente Ria Baart (geb. 1947 Sas van Gent -1 1996 Rotterdam). Ze gaat uitgebreid in op milieu-perikelen in de industriële kanaalzone van destijds. En over de vaste oeververbinding die toen ook al speelde: betekent dat geen onherstelbare inbreuk op ons karakteristieke landje? Ook West Zeeuws-Vlaanderen wordt aangedaan. Zelfs de 'levende stenen' (ook wel 'palingbrood' genoemd) in het Oostburgse Grote Gat worden gezocht, maar niet meer gevonden. Deze 'levende stenen' stonden enkele jaren geleden opnieuw in de belangstelling, want er moest gebaggerd worden in dit Natura 2000 - gebied. In oudere jaargangen van 't Duumpje komen de 'levende stenen' regelmatig terug. In 1977 werd een excursie georganiseerd en in 1988 verscheen een wetenschappelijk artikel over dit fenomeen. Duumpje en Distels De distel en de distelverordening worden ook regelmatig onder de aandacht ge bracht. In 1980 verscheen zelfs een nummer met een uitneembare themabijlage over Distels. Men onderbouwt waarom een ver ordening onnodig is, waar dat de agrarische sector betreft. In 1981 vindt zelfs een ludiek protest plaats tegen de chemische bestrij ding van distels door het waterschap. Het wapenschild van het Vrije van Sluis is dan ook een uitgelezen doelwit hiervoor. Leden van 't Duumpje, gehuld in witte pakken en voorzien van rugspuit, "bestrijden" de distels in het wapen aan de gevel van het kantoor in Oostburg. En het is nog steeds actueel. Ook nu nog haalt de verordening, die inmiddels in onze provincie een aantal juridisch-technische wijzigingen heeft ondergaan, regelmatig de media. Sommige provincies hebben de verordening afgeschaft, andere zijn van plan dat te doen, maar de agrarische sector blijft een sterk pleitbezorger van handha ving. Waar de provincie terugtreedt, gaat men lokaal soms over op een gemeentelijke verordening. Een landelijke organisatie als Natuurmonumenten, die in elke provincie met afwijkende regels te maken heeft, pleit voor afschaffing of voor een uniforme landelijke regeling. Nu actueel - toen actueel Krantekoppen anno 2016 als: "Weidevogels hebben het zwaar", of "In Nederland is 95% van de patrijzenstand verdwenen tengevolge van schaalvergroting en intensivering in de landbouw" liggen nog vers in het geheu gen, net als "telcafé" en het "Patrijske", dat je er kon drinken. Op de laatste ALV werd opnieuw de vraag gesteld: "Kan 't Duum pje iets meer doen om het tij te keren?" Als je de jaargangen van 't Duumpje van afgelopen 30 jaar geleden doorneemt, kom je dezelfde alarmerende berichten tegen, wellicht in iets afwijkende context. 't Duumpje rapporteerde in het verleden va ker over de patrijzenstand. Na de wintertel- ling in januari 1985 verscheen een zeer uit gebreid rapport met literatuurverwijzingen eneen conclusie die er niet om loog: "De toekomst ziet er somber uit voor de patrijs in Nederland. Voor Zeeuws-Vlaanderen zou dat nog enigszins kunnen meevallen, vanwege de hier verbouwde gewassen." Maar op dat moment was, vergeleken met 1970 ook hier al 50-75% van de populatie verloren gegaan. Dichtheden van de patrijs [aantal vogels per 100 ha] in West Zeeuws Vlaanderen in 1962,1971 en 1984. Jaar dichtheid bron 1962 22,2 Enkelaar 1971 1971 33,3 Enkelaar 1971 1984 7,4 dit artikel In 1986 komt er een nieuw rapport en dat maakt het plaatje iets gunstiger: een dicht heid van 12,2 per 100 ha (omgerekend dus 3000 patrijzen in W.Z.VI.). Ongetwijfeld zijn er tussen 1986 en nu meer tellingen gedaan? Het maakt mij zeer benieuwd naar de huidige dichtheid? En wat betreft die 95% afname hoor ik graag met welk jaar hier is vergeleken. En hoe zit dat met de weidevogels? Over die laatste vraag kan ik iets terugvin den in Duumpje nr. 3 uit 1989. De omslag vermeldt: "Het gaat slecht met de weidevo gels in Zeeuws-Vlaanderen." Het is te lezen in een onderzoek door NBV's Steltkluut en Duumpje onder de titel "Grondeleenden en Steltlopers." Ik citeer hieruit: "Zelfs de als minder kritisch bekend staande soorten als kievit en grutto zijn de laatste jaren in aantal afgenomen. Het aantal broedende grutto's is sinds het midden van de jaren '70 met een kwart gedaald". Voor kieviten vermeldt men - met wat kanttekeningen - een afname van 40%. "Oorzaak: biotoopvernietiging: drassig weiland wordt na grondwaterstandverlaging omgezet in akkerland." (Aan de vos kan het toen nog niet gelegen hebben ;-).

't Duumpje | 2017 | | pagina 13