Tongvaren draagt nu ook op de grond zijn steentje bij Als we het over planten hebben, denken we altijd aan een bloemetje, maar dit maal wijdt Awie de Zwart aandacht aan het Tongvaren. De foto's zijn van Awie. Tongvaren is, zoals de naam al prijsgeeft, een varen waarvan de vorm van het blad doet denken aan een lange tong. Het blad is niet, zoals bij andere varens, ingesneden en vertakt, maar bestaat uit één stuk. Aan de onderzijde van de groen glimmende bladeren bevinden zich de sporenhoopjes (zeer fijn zaad) in de vorm van donkere horizontale strepen. Tongvaren behoort tot de familie van de streepvarens, waartoe ook de algemene Muurvaren, de zeldzame Steenbreekvaren en Zwartsteel behoren. Van origine zijn deze varens bewoners van rotswanden, maar sinds de mens met stenen bouwt, hebben zij hun leefgebied succesvol uitgebreid. In de met kalk gemetselde mu ren vonden zij een geschikt alternatief voor de natuurlijke rotsen. Vorstgevoelig In onze streek is de Tongvaren met enige regelmaat aan te treffen in het stenen milieu. Zo is ze te vinden op oude kademuren, ruïnes of in recenter metselwerk waar sprake is van lekkend vocht door bijvoorbeeld een kapotte dakgoot. De laatste decennia is er sprake van een duidelijke toename van het aantal vindplaatsen. De vorstgevoelige Tongvaren lijkt te profiteren van het war mere klimaat en het uitblijven van strenge winters. Incidentele strenge vorst kan de soort desalniettemin flink parten spelen en lokaal hele populaties van de kaart vegen, maar de ervaring leert, dat er in de meeste gevallen weer snel herstel optreedt. Transplantatie Afgezien van het klimaat hangt de Tong varen nog een tweede gevaar boven het hoofd; renovatie van oud metselwerk. Juist in dit oude metselwerk, met licht verweerde specie, voelt de Tongvaren zich prima thuis. Een opknapbeurt van deze voegen kan dan ook de doodsteek voor de soort betekenen. Gelukkig wordt er tegenwoordig rekening gehouden met de aanwezigheid van zeld zame varens in oude muren en wordt, als men op de hoogte is van hun aanwezigheid, alles in het werk gesteld om deze varens te behouden. Meestal gebeurt dat door de voegen waarin de varen groeit ongemoeid te laten. In andere gevallen, wanneer er sprake is van volledige vernieuwing, wordt het stukje oud metselwerk inclusief de varen getransplanteerd naar de nieuwe muur. Waterleiding Van oudsher zijn ook gemetselde waterput ten een uitermate geschikt milieu voor de Tongvaren. Dit echter wel op voorwaarde dat deze niet zijn afgedekt met een dek sel. De aanwezigheid van kalk, vocht en halfschaduw vormen in dit milieu de ideale combinatie voor de vestiging van deze varen, vaak met vele exemplaren tegelijk. Helaas zijn veel waterputten door de komst van de waterleiding inmiddels verdwenen en daarmee ook veel groeiplaatsen van Tongvaren. Grondoffensief Naast het stenen milieu is Tongvaren ook aan te treffen op de grond. Dergelijke vindplaatsen zijn in Nederland beduidend schaarser dan de vindplaatsen in het stenen milieu. Ze zijn te vinden in beschaduwde greppels op keileem, hellingbossen en onder duinstruweel. Tot zeer recent waren mij in onze streek geen grondvondsten bekend van Tongvaren. Daar kwam afgelopen februari verandering in. Tijdens een wande ling in de duinen bij Cadzand trof ik een zeer fors en mogelijk al oud exemplaar aan op een plaats waar eerder een oude abeel had gestaan. De vertakte boom was door de leeftijd in verval geraakt en open gescheurd waardoor de tot dan toe verborgen groei plaats aan het licht kwam. Enkele weken later was het opnieuw raak bij het Grote Gat in Oostburg. Tijdens het controleren van een prikkeldraadraster vond ik een flinke pol Tongvaren in het talud van de naastgelegen sloot. Gezien de omvang van de pol lijkt ook deze varen al enige jaren oud. Het lijkt voor alsnog niet waarschijnlijk dat dit beperkte grondoffensief het begin is van een serieuze strategiewijziging in het strijdplan van de Tongvaren op zoek naar terreinwinst, maar leuk is het wel.

't Duumpje | 2017 | | pagina 14