Gierzwaluwen en Woongoed Bij woningbouwverenigingen gaat er wel eens wat mis als het gaat om aan dacht voor o.a. Gierzwaluwen. Maar als ze een pluim verdienen, horen ze die ook te krijgen. In dit geval van Jimmy Pijcke. De afgelopen driejaar is de vogelwerk- groep nauw betrokken geweest bij enkele bouwprojecten van Woongoed Zeeuws- Vlaanderen. Niet omdat we de nieuwste bouwvoorschriften zo interessant vinden, maar meer om de bescherming van enkele gierzwaluwkolonies te garanderen. Waarom gierzwaluwen? De gierzwaluw (Apus apus) is een speciale vogelsoort. Deze soort komt nooit op de grond en brengt het grootste deel van zijn leven door in de lucht. Slapen, eten, drinken en paren, het gebeurt allemaal hoog boven onze hoofden. Op warme zomeravonden kan je ze vaak niet missen. Al gierend vlie gen ze in groepen boven de dorpen waar ze jagen op muggen en andere vliegende insecten. Wat velen niet weten, is dat gierzwaluwen hun nest maken in kieren van gebouwen, onder de dakgoot en dakpannen of in een gat in de muur. Ze maken daarbij elk jaar gebruik van exact hetzelfde nest als waar ze het jaar daarvoor gebroed hebben. Wanneer gierzwaluwen eind april terug keren uit hun overwinteringsgebied in centraal Afrika, is het nest dan ook hun eerste ontmoetingsplaats. Maar wanneer ze het nest niet kunnen terugvinden, kunnen ze dagen ronddolen op zoek naar een alter natieve locatie of zijn ze zelfs niet in staat tot broeden over te gaan. Dat maakt ze zeer kwetsbaar, want zo halen gierzwaluwen het niet om in korte tijd hun jongen groot te brengen. De laatste jaren gaat steeds meer broedgelegenheid verloren door renovatie, sloopwerken en strakke nieuwbouw. Dit dreigde ook te gebeuren bij enkele wonin gen van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen. Hoe het begon Het begon allemaal in april 2014 toen een lid van 't Duumpje in de Kleine Jonkvrouw-, Laurijn- en Schuttersstraat in IJzendijke een aannemer strips onder de dakgoten van de woningen zag monteren. Dit bleek in opdracht van Woongoed te gebeuren naar aanleiding van een klacht over vogel uitwerpselen, terwijl juist Gierzwaluwen geen uitwerpselen achterlaten. Bovendien mogen nesten volgens de Flora- Fau nawet (nu Wet Natuurbescherming) niet zomaar worden afgeschermd. Doordat gierzwaluwen zo honkvast zijn, zijn de nesten dan ookjaarrond beschermd. En deze wet bleek er niet voor niets te zijn. In de daaropvolgende weken vlogen terug gekeerde gierzwaluwen steeds naar de te nauw geworden kieren om hun nestholte te bereiken. Eén gierzwaluw vloog zich in zo'n kier vast, met de dood tot gevolg. De vogelwerkgroep won informatie in bij de Vereniging Gierzwaluwbescherming Nederland (GBN) en nam vervolgens samen met deze organisatie contact op met Woon goed. Genoemde vereniging wees Woon goed op haar wettelijke verplichtingen en wilde een handhavingsverzoek indienen, maar zover hoefde het gelukkig niet te ko men en de aangebrachte strippen werden verwijderd. Na het broedseizoen zaten we samen met Gierzwaluwbescherming en Woongoed opnieuw rond de tafel en werd besloten om de invliegopeningen definitief vrij te houden. Met resultaat, want in het volgen de broedseizoen werden weer nestelende gierzwaluwen waargenomen. Over naar Oostburg Onze aandacht moest snel gericht worden op een andere locatie. Eind 2014 werden in de Finlandstraat in Oostburg namelijk 24 woningen gesloopt. Ze zouden vervangen worden door prefab-woningen. Ook in deze oude woningen was een grote gierzwa- luwkolonie aanwezig. Eind februari 2015 waren we aanwezig op een vergadering over dit project. Woongoed had duidelijk geleerd van de situatie in IJzendijke, want op advies van de Gierzwaluwbescherming en samen met het naastgelegen kindercen trum van de Stichting Buitengewoon werd een tijdelijke voorziening voor gierzwa luwen gecreëerd. Een kale boom in een aangrenzend weiland werd aangekleed met gierzwaluwnestkasten, voorzien van lok roep, zodat de kolonie in de Finlandstraat kon uitwijken naar deze kunstnesten. Het was een goedbedoelde actie, maar helaas hebben de gierzwaluwen er in 2015 en 2016 niet gebroed. In september 2016 werden de nieuwe prefab woningen geplaatst. De bedoe ling was om gierzwaluwneststenen in de

't Duumpje | 2017 | | pagina 15