Korte berichten 17 Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Verzameld door Jaap de Hulster. Weitje Hannekenswerveweg Afgelopen december kwam de uitspraak van de Raad van State over de 2e Herziening Bestemmingsplan Buitengebied. Een perceel aan de Draaibrugse Havenpolder was, hoewel bestemd als Natuur, gewoon gescheurd en gemeente Sluis weigerde te handhaven om dat men van zins was de vigerende natuurbe- stemming terug te draaien naar de bestem ming van een decennium eerder "Agrarisch met natuurwaarden." In dat geval mag je wel scheuren en daarvan wordt iedereen blij, behalve natuurliefhebbers. De Raad van State verwierp echter de redene ring van Sluis. Tot het besluit van de Raad van State in december heeft gemeente Sluis ons 3 jaar aan het lijntje gehouden en wij verwacht ten eigenlijk een snelle afhandeling na zo'n duidelijke uitspraak. In het ambtelijk overleg hebben we gevraagd naar de stand van zaken. De door ons betaalde leges zijn retour, maar informatie over herstel van natuurwaar den heeft ons nog niet bereikt. We hebben het nu maar eens schriftelijk nagevraagd. "Dan is die natuur nog ergens goed voor" Uit het stukje hierboven zou je kunnen aflei den dat men ten gemeentehuize te weinig tijd heeft om zich op een behoorlijke wijze met de onderdanen te verstaan. En als we de krant mogen geloven, moet men nu zelfs lijsten opstellen met natuurgebiedjes ten behoeve van raadsleden die onmiddellijk op hun wensen bediend wensen te worden. Zij wel. Gelukkig zijn er nog streekbewoners die er een heel wat praktischer houding op nahou den. Waar vroeger in de winter dikwijls geschaatst kon worden op een bij ieder dorp wel aan wezig ondergelopen weiland, heeft agrari sche vooruitgang, geholpen door moderne waterschappen, ervoor gezorgd dat onderge lopen weilanden tot het verleden behoorden. Nadien begon de sector minder rendabele percelen te verkopen aan natuurbeherende instellingen als Zeeuws Landschap en herkregen gescheurde zompige weitjes hun oorspronkelijke weidelijke functie, ruimte bie dend aan eerder verdwenen natuur. Wél blijkt het dan ineens 'nieuwe natuur' te moeten heten. Wandelaars en fietsers kunnen weer genieten van het uitzicht op een slingerende kreek met wat koetjes in de wei. En in de win ter, als het vriest, kan er heerlijk geschaatst worden. Zo hebben velen een paar winterse decemberdagen genoeglijk geschaatst op de 'nieuwe natuur' van De Blikken, rond Aarden burg en noem maar op. In een van de Sluise dorpsbladen stond een relaas van een 65-plusser die op De Blikken genoten had van een paar prachtige ijsdagen, slechts een enkele keer gevallen was en tot slot van zijn verhaal verzuchtte: "Dan is na tuur tenminste nog ergens goed voor." In een tijd dat gemeentes zwembaden, sportaccommodaties, scholen en buurthui zen afstoten, toch ook iets om even over na te denken. Alleen jammer datje niet zoals bij de eigen musea entree kunt heffen. Trouwens: ook voor onze eigen vereniging blijkt nog heel wat zendingswerk te verrichten. Cliëntelisme in IJzendijke Vanuit IJzendijke bereikten ons berichten dat half februari van een rij met 12 essen aan de rand van het dorp de helft door of in opdracht van de gemeente gerooid was. Nergens een aankondiging gezien, bomen waren kerngezond, stonden niemand in de weg en ineens gekapt. Geruime tijd geleden hebben we per brief gemeente Sluis verzocht waarom nu juist dié bomen verwijderd moesten worden en welk beleid hieraan ten grondslag lag. Tot nu toe hebben we nog niets vernomen. Paardenbak Aardenburg Een bewoner van Aardenburg die met zijn eigendom aan de beschermde wallen grenst en zelfs als particulier nog wat grond verwierf liggend in de beschermde wallen, legde ineens een paardenbak aan. Onze vereniging kaartte de zaak aan en de overtreder kreeg het verzoek de zaak zoveel als mogelijk in oude toestand terug te brengen. Het kwam erop neer dat in de zandbak gras werd gezaaid, dat niet direct aansloeg, maar uiteindelijk weer wat groen was. Totdat er ineens weer een omheining terug was, paardgereden werd en iedere snipper groen weer spoorloos verdwenen. Inmiddels zijn nog wat acties gevolgd, maar het blijft daar op de wallen huilen met de pet op. We hebben gemeente Sluis gevraagd welk maatregelen men in petto heeft om nu eindelijk te komen tot een afdoend herstel van de vernielde wallen. De Monitor Ook zondagavond al eens gekeken naar De Monitor, een programma van onverdachte omroepen als NCRV/KRO We zien hier nogal eens gemeenten voorbijkomen die soms vele jaren 'gedogen' oftewel nalaten op te treden in gevallen waar duidelijk in strijd met eigen wet- en regelgeving gehandeld wordt. Een aanrader. Er komen nogal eens bestuurders aan het woord die zonder blikken of blozen zeggen 'zich niet te herkennen' in de door het programma geschetste gevallen. Terwijl ze overal voor kunnen komen. Illegale kap Sint Pietersdijk U las er hier al eerder over: iemand verzoekt te kappen, krijgt een brief van gemeente Sluis dat op basis van een half ingevulde aanvraag (zonder herplantplan, zonder toets of beschermde soorten in de bomen huizen) niets gekapt mag worden, maar willens en wetens worden 209 bomen omgezaagd. Onze vereniging meldde de illegale kap en

't Duumpje | 2017 | | pagina 17