vervolgens ontvangt overtreedster een brief van gemeente Sluis, met de zinsnede dat onze vereniging om handhaving gevraagd heeft. Met andere woorden: mevrouw heeft pech gehad dat wij de gemeente in kennis hebben gesteld van de kap en de Zwarte Piet wordt bij onze vereniging neergelegd. Vervol gens krijgt mevrouw wat stevige brieven en ze plant op eigen houtje 90 nieuwe boom pjes terug. Ongeacht het feit dat aanzienlijk minder bomen teruggeplant zijn dan gerooid en het er netjes uitziet, vragen we ons toch af bij wie het initiatief hoort te liggen: bij een overtreder die zich nergens iets van aantrekt, of bij een overheid die zich in dit geval over duidelijk 'laat doen' zoals onze zuiderburen zo treffend kunnen formuleren. Een brief in deze geest is uitgegegaan. We wachten nog op reactie. Varkensstallen Aardenburg Pal naast de rotonde van rondweg Aar denburg, dienend als aantrekkelijke toe gangspoort waarlangs onze gewaardeerde zuiderburen ons landje apart binnenrijden, liggen enkele zeer zichtbare varkensstallen (foto hieronder). We zagen een aanvraag om hier 2000 kuub mest extra te kunnen bergen in kunststof zakken. Voor informatie over de aanvraag maakten we een afspraak en aangezien het dossier uitbesteed bleek aan de Regionale Uitvoe- rings Dienst (RUD) vervoegden we ons in Terneuzen waar deze dienst gehuisvest is. En waar wij de moeite namen naar Terneuzen te rijden, had de RUD het blijkbaar niet nodig gevonden de opstallen te Aardenburg met een bezoek te vereren. Men gaat, zo bleek, uit van gegevens die door de ondernemer worden aangeleverd en van getallen uit ooit afgegeven en in de kast liggende vergun ningen. Controle of deze gegevens juist of actueel zijn, bleef hier achterwege, terwijl we verder nog wat rekenfouten in de afgege ven vergunning noteerden. Onze indruk was dat veel reeds vergunde capaciteit niet benut werd, waarmee iedere uitbreiding met mestzakken ons overbodig leek. In onze brief hebben we ook gevraagd de bestaande vergunningen eens tegen het licht te houden. Het leek ons dat bij de bouw van de nieuwe loodsen, nog niet zo gek lang geleden en op deze kenmerkende plaats, zeker wel passend en overeengekomen zou zijn enig groen aan te planten om de niet bepaald mooie gebouwen wat aan het oog te onttrekken. We houden u op de hoogte. Maaien van bermen We liggen wel eens in de clinch met het waterschap die bermen bezit waar uitsluitend uit oogpunt van verkeersveiligheid gemaaid en geklepeld wordt. En ieder jaar zijn er weer plaatsen (bv. Hoofdplaatseweg - Biervliet) waar men een paar honderd beschermde orchissen meemaait, maar een kniesoor die daarover valt. Waarschijnlijk zijn ze in Middelburg heel erg blij met de aanpak zoals we die onder Heille zagen: ploegen tot in het asfalt. De foto boven is van vorig jaar; de foto's die we dit jaar maak ten, bleken te flets om hier af te drukken. Normen, waarden en methaangas In een tijd waarin onderzoeken die politici onwelgevallig zijn afgewezen worden om toch maar het kortetermijnbelang te kunnen dienen, dook in de Nederlandse pers het bericht op 'Veel meer broeikasgas dan de over heid beweert.' "Er is een groot verschil tussen de officiële Nederlandse cijfers over de uitstoot van het zeer krachtige broeikasgas methaan en wat er daadwerkelijk wordt gemeten", schrijft jour nalist Han van de Wiel in de onlinekrant De Correspondent. Uiteraard kwamen er direct geluiden uit de politiek dat het allemaal zo'n vaart niet loopt en dat we rustig konden gaan slapen. Gelukkig zijn er tegenwoordig 'factcheckers' en in het NRC van 21 april kwam de aap uit de mouw. Nederland rapporteert dat de uitstoot van methaan met 43 procent is gedaald ten opzichte van 1990. Echt meten wees op een daling van slechts 20 procent. En dat komt omdat men uitgaat van modellen en niet van echte metingen. En laat methaangas nu ook vrijkomen in loodsen als hiernaast op de foto. Ook maar eens gewoon ouderwets meten? Op de internetsite van Vogelbescherming lezen we: "Veel boeren hebben een groot hart voor de natuur. Zij zorgen voor rijke weides en akkers vol bloemen, vlinders en vogels. Negen voorlopers waren dit jaar genomineerd voor de Gouden Grutto, dé jaarlijkse prijs voorde beste natuur- boer van Nederland." Nog meer mest? (Archief Duumpje). Drie boeren ontvingen recent uit handen van oud-minister Cees Veerman de Gouden Grutto. De Gouden Grutto is een prijs van Vo gelbescherming Nederland voor boeren die laten zien dat plattelandsnatuur prima kan samengaan met een economisch gezonde bedrijfsvoering. We zouden graag zien dat ook in onze con treien eens wat prijzen zouden vallen, maar zoals het er nu uitziet lopen de enige koetjes in de weien van natuurbeschermende organi saties als Zeeuws Landschap en Staatsbosbe heer. Kan dat nu echt niet anders?

't Duumpje | 2017 | | pagina 18