weinig controleurs waren, zijn gegevens over dit jaar onvolledig. Vergelijking tus sen de jaren onderling is dus lastig. Bezette nestkasten zonder te broeden - Als we kijken naar het oostelijke deel van Zeeuws-Vlaanderen zien we hier een af name van het aantal solitair verblijvende kerkuilen en toename van het aantal pa ren kerkuil zonder dat in deze nestkasten is gebroed. - Het aantal solitaire en/of niet broedende paren kerkuil(en) heeft geen invloed op de aantallen broedgevallen. - Het is niet ongewoon dat tijdens het broeden het mannetje-kerkuil zijn rust probeert te vinden in een nestkast in de nabijheid van de nestkast waarin gebroed wordt. - Met deze cijfers krijgen we wel een beeld van de bezettingsgraad van de nestkas ten. Gemeten over het aantal gecontro leerde nestkasten is bijna 57% van de nestkasten in gebruik. Eerste Broedsels - Het aantal geslaagde broedsels was in 2016 hoger dan in 2015, maar ook het aantal mislukte broedsels is toegenomen. Bij menige eerste controle waren eieren en/of jonge kerkuilen aanwezig, terwijl we bij de tweede controle niet-uitgebroede eieren aantroffen noch iets terugvonden van jonge kerkuilen. Zoals we eerder aangaven, vermoeden we tengevolge van het voedseltekort. - Het aantal uitgevlogen juveniele kerkui len kwam op 117. Van deze 117 juveniele kerkuilen zijn er 69 voorzien van een ring en zijn gegevens zoals gewicht, vleugel lengte en geslacht doorgegeven aan het Vogelringstation. - Een belangrijk gegeven voor het succes van de kerkuil is het aantal juvenielen dat per nestkast is uitgekomen. Zoals al eerder vermeld zijn in 2015 West Zeeuws- Vlaanderen de nestkasten selectief gecontroleerd waardoor we geen goede vergelijking kunnen maken. - Wat Oost Zeeuws-Vlaanderen betreft, is deze vergelijking wel te trekken en waar in 2015 per nestkast gemiddeld sprake was van 2,16 juveniel per nestkast, daalde dit aantal in 2016 tot 1,82 jong per nest kast. Tweede broedsels Na een slecht voorjaar kwam een mooi najaar en we verwachtten dan ook dat tweede broedsels nog flink wat juvenielen extra zouden kunnen opleveren. Helaas: de weinige tweede broedsels zijn allemaal mislukten hebben geen enkele juveniele kerkuil voortgebracht. Diversen Al meerdere jaren houden we ook bij of nestkasten gebruikt worden door andere soorten zoals de Holenduif en Kauw. Over 2016 is het aantal nestkasten bezet door Holenduif afgenomen en het aantal door Kauwen toegenomen. Tezamen daal den de door andere soorten bezette nesten naar ruim 7%. Educatie Naast het zich direct bezighouden met de kerkuil wordt ook aandacht geschonken aan educatie. Zo zijn we te gast geweest bij Staatsbosbeheer om een presentatie te geven over de Kerkuil. Daarnaast is er een voorlichtingsavond geweest in De Baecker- mat te Westdorpe waar we verteld hebben over zowel Kerk- als Steenuil. Tot slot heeft een lid van de werkgroep een voorlichtingsfilm over de Kerkuil gemaakt. Na een voorstelling voor onze eigen werk groep zijn nog wat wijzigingen aangebracht en de film is nu gereed voor een breder publiek. Andere werkzaamheden En er zijn nog heel wat meer klussen die ook verricht moeten worden. Zo komt het voor dat nestkasten wel erg hoog hangen en met een hoogwerker die ons door Aren- tis Terneuzen welwillend ter beschikking werd gesteld, waren we in de gelegenheid een aantal kasten wat lager te hangen. Dat maakt het ons mogelijk ze heel wat veiliger en beter te controleren. Plaatsen van nieuwe nestkasten Nestkasten zijn van hout en hebben helaas niet het eeuwige leven. Verder dienen zich wel eens nieuwe gelegenheden aan waar een nieuwe nestkast geplaatst zou kunnen worden. In 2016 prezen we ons gelukkig dat hiervoor materiaal beschikbaar gesteld werd door Karwei Hulst, Gamma Terneuzen en Gamma Oostburg, waarvoor onze dank. In 2016 zijn we geëindigd met 225 geregis treerde nestkasten die gecontroleerd die nen te worden. Gedurende het jaar 2016 zijn nieuwe kasten geplaatst, maar ook enkele nestkasten verwijderd. Het aantal nestkas ten is redelijk stabiel over de laatste jaren. Last but not least Al met al is het weer een drukjaar geweest en er is altijd behoefte aan helpende handen. Mochten we uw interesse gewekt hebben om ook een handje toe te steken bij de kerkuilenwerkgroep, dan kunt u contact opnemen met ondergetekende. Zeker in West Zeeuws-Vlaanderen kunnen we uw hulp gebruiken. Info: Coördinator: Hans Molenaar Tel. 0115-612008 (mob) 06-13290370 Mail: h.molenaar@planet.nl. Naast heel veel andere informatie over Kerkuilen vindt u het volledige jaarverslag en nog veel meer op de internetsite van de werkgroep: www.kerkuil.com ^regio nieuws^ zeeland. De kast hangt soms wel erg hoog IHans Molenaar).

't Duumpje | 2017 | | pagina 7