2016 - een apart dagvlinderjaar In een vorige uitgaaf vertelde Huib van Iwaarden over nachtvlinders. Anna Almekinders bestudeert dagvlinders en dagactieve nachtvlinders waar over in dit artikel meer. De foto's op beide pagina's zijn door haar gemaakt. 2016 kende een moeilijke start voor dag vlinders. Na een warme winter volgde een nat voorjaar. Dat had gevolgen voor de dagvlinders. Een typische voorjaarsvlinder is het Oranjetipje. Op de oproep die ik in 't Duumpje had gezet, is één reactie gekomen en wel vanuit Heille. Op Waarneming.nl staat dat er ook een gezien is te IJzendijke. Nu komt deze vlinder in West Zeeuws- Vlaanderen weinig voor in vergelijking met de rest van Nederland, maar dit is wel erg zuinig. Routes en tuinen. Een soort die het afgelopen jaar wel goed heeft gedaan was de Atalanta. Deze vlinder is, zoals vaak het geval is, vooral in tuinen gezien. Het is een trekvlinder, die de winter in zuidelijker streken doorbrengt. Toch zijn er tegenwoordig ook individuen die hier proberen te overwinteren. Een andere trekvlinder is de Oranje luzernevlinder. Van deze soort zijn slechts 3 exemplaren gemeld en wel bij de Grote Boomdijk te St. Kruis. De Distelvlinder is op meerdere plaat sen in redelijke aantallen waargenomen. Verder is ook het Klein koolwitje veel geteld. Op de Liniedijk zijn veel Klein geaderd witjes gezien. Tenslotte was er in de Olieslagerspolder te Retranchement meerdere keren een Kleine vuurvlinder te zien. Deze soort is in onze streek bepaald niet algemeen voorkomend. De waardplan- ten voor deze vlinder zijn schapenzuring en veldzuring. Kwam het jaar wat traag op gang, de dag vlinders zijn wel lang blijven doorvliegen. Tot ver in oktober waren er nog regelmatig Dagpauwoog, Klein koolwitje, en Atalanta te zien. Verder waren er enkele waarnemin gen van Icarusblauwtje, Bruin blauwtje, Kleine vos en Gehakkelde aurelia. Dan nog wat aandacht voor de Vijfvlek-sint- jansvlinder. Deze soort komt vooral voor in Zeeuws-Vlaanderen voor wat Nederland betreft. De rupsen leven op rolklaver en verpoppen zich op gras- of andere stengels. Nu is op veel plaatsen de rolklaver flink ach teruitgegaan of zelfs helemaal verdwenen. Voor een behoorlijk deel is dit te wijten aan het beheer van wegbermen. Het Water schap klepelt al vele jaren met als gevolg dat de diversiteit aan planten erg afneemt. De rolklaver is op die plaatsen dan ook gro tendeels verdwenen. De provincie maaide en voerde netjes af, heeft een enkel jaar geklepeld, maar is gelukkig nu weer terug gekeerd naar het oorspronkelijke maaien en afvoeren. Een plek waar redelijk veel Vijfvlek-sint-jansvlinders worden geteld, is 't Vienkenist. Hier vindt het beheer plaats door runderen. Naast 't Vienkenist zijn er aardig wat vlinders gezien langs de Nieuw- vlietseweg. Langs het uitwateringskanaal bij Cadzand-Bad zijn 10 vlinders waar genomen. Bij het putje aan de Boulevard De Wielingen zijn er echter geen gezien. Langs de Korte en Lange Heerenstraat, aan de rand van Oostburg, zijn de aantallen flink afgenomen. Hetzelfde geldt voor de Rondweg Sluis. Het is afwachten wat het in de toekomst wordt. Bij de veerhaven in Breskens staat veel rolklaver. Hopelijk gaat de Vijfvlek-sint- jansvlinder zich hier weer vestigen. In het natuurgebied de Willem Leopoldpolder staan meerdere soorten rolklaver, maar Vijfvlek-Sint-Jansvlinders zijn er nog niet waargenomen. Een mogelijke oorzaak is dat de planten te laag worden afgevreten door de runderen. Daarnaast zijn er weinig sten gels waar de rupsen zich zouden kunnen verpoppen. Om te onderzoeken of dit het probleem is, is er afgelopen jaar een proef project gestart. Een stukje van het gebied is door HZL omgaasd, zodat de runderen er niet bij kunnen. Nu afwachten of de vlinders er wel op afkomen.

't Duumpje | 2017 | | pagina 8