Lieveheersbeestjes (2) Vlinder-excursies in het Zwin 9 Het Citroenlieveheersbeestje is een klein lieveheersbeestje van rond de 3 mm. Hij is goed te herkennen aan de citroengele kleur Dat ook over heel kleine beestjes veel te vertellen is, bewijst Anna Almekinders en de vele <22> stippen. Deze soort is in heel hier in haar tweede artikel over lieveheersbeestjes. Nederland algemeen. Hij voedt zich met meeldauw. In eerdere Duumpjes heb ik geschreven over het Zevenstippelig lieveheersbeestje (Coccinella 7-punctata) en het Veelkleurig Aziatisch lieveheersbeestje (Harmonia axy- ridis). Daarnaast zijn ook nog enkele andere soorten genoemd. Deze keer gaat het over een voor ons gebied heel bijzondere soort en wel het Heidelieveheersbeestje (Chi- locorus 2-pustulatus). Met een lengte van 2-4 mm. behoort deze soort tot de kleinste lieveheersbeestjes. De meeste soorten lieveheersbeestjes voeden zich met luizen, maar hier volgen 2 soorten die iets anders op het menu hebben staan. Het zijn het Zestienstippelig lieveheersbeestje (Tytthaspis 16-punctata) en hetTweeëntwintigstippelig lieveheers beestje (Psyllobora 22-punctata) ook wel Citroenlieveheersbeestje genoemd. Beide soorten komen vrij algemeen voor in West Zeeuws-Vlaanderen Het Heidelieveheersbeestje komt vooral voor in Oost-Nederland in de zandgebieden en verder ook in de duinen van Zuid- en Noord-Holland. In Vlaanderen is hij vooral gezien in Oost-Vlaanderen, Antwerpen en Brabant. Vanuit West-Vlaanderen zijn er aanzienlijk minder meldingen (bron: www. waarnemingen.be) In Retranchement is een exemplaar gezien dat mogelijk verdwaald is of heeft geprobeerd het leefgebied uit te breiden. Het voedsel bestaat uit schild luizen. Het Zestienstippelig lieveheersbeestje is eveneens klein van formaat nl. 2,5-3 mm. Ook deze soort komt zeer algemeen voor in Nederland, zij het dat er in Flevoland, Friesland en Noord-Groningen relatief weinig worden gezien. Evenals het Citroen lieveheersbeestje heeft het Zestienstippelig lieveheersbeestje meeldauw op het menu, maar het voedt zich daarnaast ook nog met pollen en nectar. Citroenlieveheersbeestje. Ook dit zomerseizoen worden o.m. door Strandpaviljoen De Zeemeeuw, begeleid door vrijwilligers van 't Duumpje excursies georganiseerd waarin vlinders mede cen traal staan en wel op de dinsdagen 27 juni, 11 juli, 25 juli, 8 augustus en 22 augustus. Op 25 juli en 8 augustus volgt aansluitend een natuurwandeling door Het Zwin. Aanvang: Tussen 09.00 en 10.00 uur. We starten met het legen van een nachtvlinder- val en het determineren van de vangst. Verzamelen: bij zomerhuisje 'de Schorre- blom', in het duin halverwege camping 'de Zwinhoeve' en 'de Zeemeeuw'; te herken nen aan een hek aan de weg en op het duin en een TV-antenne boven op het duin. Zwartsprietdikkopje.

't Duumpje | 2017 | | pagina 9