Week van de Zwinstreek to ontwikkeling naar dit type grasland zijn on der meer dagvlinders, veldspitsmuis, kleine marterachtigen, roodborsttapuit, graspieper, gele kwikstaart, patrijs, steenuil en mogelijk ook veldleeuwerik. Veelal soorten van het boerenland die tegenwoordig onder grote druk staan en in aantal teruglopen. Reliëf versterken Daarnaast zal het versterken van het reliëf ten behoeve van de accentuering van de voormalige wallen en grachten, zorgen voor een grote variatie in de structuur. De uitgediepte grachten zijn geschikt voor meer vochtminnende vegetatie en bijbe horende fauna. De diepte van de grachten is zo uitgekiend dat ze in een natte periode blank staan, maar in droger periodes water blijven houden om te voorkomen dat hierin afgezette eitjes en larven in het voorjaar verloren gaan. Sluis ligt midden tussen de nog steeds geïsoleerde boomkikkerpopulaties van Retranchement/Cadzand Bad en ander zijds Aardenburg. De wallen kunnen zich ontwikkelen tot een belangrijke schakel in de verbinding tussen deze 2 populaties. In de inrichting en het beheer wordt dan ook hiermee rekening gehouden. Verdiepingen in de uitgediepte grachten, aangevuld met veedrinkputten, structuurrijke graslanden afgewisseld met (braam)struwelen kunnen bijdragen aan de totstandkoming van één grote, gezonde metapopulatie in West- Zeeuws-Vlaanderen, waarbinnen geneti sche uitwisseling mogelijk is tussen Zwin en Aardenburg. In en rond Sluis komt ook de zeldzame en bedreigde kamsalamander nog voor. Ook voor deze soort zal de voorgestelde inrich ting en het bijbehorende beheer gunstig uitpakken. Haven Voor het gebied in de voormalige haven (blauw op het kaartje) worden dezelfde natuurwaarden nagestreefd als voor de buitenste omwalling (zie hiervoor). De variatie in structuur wordt hier gerealiseerd door het accentueren van het patroon van voormalige geulen en platen, door de geul iets uit te diepen en de platen iets op te hogen. Verder willen we onze bezoekers eraan herinneren dat hier ooit een wereld haven lag, waarmee beplanten met bomen en struiken minder voor de hand ligt. De aanleg de afgelopen jaren van een fors parkeerterrein hier zien we dan maar even door de vingers. Tot slot Met het gereedkomen van dit project rondom Sluis wordt een betere integratie van tot de wallen van Sluis behorende deelgebiedjes bewerkstelligd en dankzij de coördinerende rol van de provincie komen de voordelen op evenwichtige wijze ten goede aan natuur, landschap, archeologie, recreatie en de Sluisse koopcultuur. Informatie De provincie heeft de voorbereidingen en de uitvoering uitgebreid gedocumenteerd, en van de vele documenten op de webstek https://www.zeeland.nl/natuur-en-land- schap/buitenwallen-van-sluis biedt vooral het document "Wallen van Sluis; landschappelijke accentuering en be leving" bijzonder veel lezenswaardigs, ook over de historie van Sluis en omstreken. En wat let u, ditmaal ten faveure van uw eigen lichamelijke ecologie, eens een flinke wandeling te maken over de Sluisse binnen en buitenwallen? In onze grensoverschrijdende Zwinregio wordt van 23 september t/m 1 oktober voor de eerste keer de Week van de Zwinstreek georganiseerd. Hieraan geven gemeentes als Knokke-Heist, Sluis, Damme, Sint- Laureins, Maldegem en de Provincie West- Vlaanderen hun medewerking. Tijdens deze week wil men allerlei acti viteiten in de kijker zetten van bv. lokale ondernemers, gidsen en musea. De activi teiten belichten facetten van de zwinstreek als natuur, erfgoed en landschap, maar ook hoeve- en streekproducten. Bezoekers en bewoners moeten kunnen genieten van onze prachtige streek, maar doel is tevens het toeristisch seizoen voor de lokale on dernemers te verlengen. Binnen dit kader kan iedereen activiteiten organiseren. Zoals Natuurpunt Knokke-Heist hieronder. Zien we doortrekkers We gaan met Natuurpunt onder de noemer 'Zien we doortrekkers' op zoek naar trekvo gels in de duinen. Welke trekvogels kun je spotten, wat voor eten kunnen ze in deze periode van het jaar nog vinden en hoe lang verblijven ze gemiddeld in de omge ving van ons beider Zwin. Zondag 1 oktober. Aanvang: 14.00 uur. Aanmelden: niet nodig. Kosten: gratis voor leden van Natuurpunt. Niet-leden 5,00 per gezin. Verzamelen: De Sashui (8301): het kleine vuurtorentje aan het einde van de Zeedijk- Heist (foto hierboven). - -UÉL Zuidelijke buitenwal (Luc Nijenhuis).

't Duumpje | 2017 | | pagina 10