Watercrassula, een schattig monster ft De term 'invasieve exoten' horen we wel eens, maar waar het nu echt over gaat, legt Awie de Zwart uit. Hij maakte ook de foto's. De afgelopen tijd verschijnen er in de media weer regelmatig berichten over problemen met invasieve exoten. Dit zijn dieren of planten die al dan niet opzettelijk in ons land zijn geïntroduceerd en nu, vanwege hun woekerende karakter, voor problemen zorgen. Bekende invasieve exoten zijn onder meer Reuzenbereklauw en Japanse duizendknoop en in een eerder artikel is de Grote waternavel als probleemsoort al eens de revue gepasseerd. Deze keer richten we de schijnwerpers op Watercrassula die sinds zijn korte aanwezigheid (vanaf 1995) in ons land al voor aardig wat problemen heeft gezorgd. Tweede kans Watercrassula is een klein moerasplantje dat oorspronkelijk uit Australië komt. Enige jaren geleden is de soort in Nederland geïntroduceerd als vijverplant. Al snel bleek deze het bijzonder goed te doen in ons vijverklimaat. In korte tijd groeiden vijvers dicht met Watercrassula en moest worden ingegrepen om de goudvissen te redden van een wisse verstikkingsdood. Vele vuil niszakken met overbodige Watercrassula werden vervolgens uit de vijver geoogst. Een deel van de vijvereigenaren voerde het afval keurig via de groene container af. Maar niet iedereen kon het aanzien om een gezonde plant zo bij het grof vuil te zetten. Deze mensen kozen ervoor om de plant een tweede kans te geven. Zij brachten de overtollige plukken naar de dichtstbijzijnde sloot of drinkput en dat is helaas niet zon der gevolgen gebleven. Nadat in 1995 de eerste vondst van Watercrassula in het wild is geconstateerd, bleef het aantal vondsten nog lange tijd beperkt, maar sinds 2010 is het aantal vindplaatsen explosief gestegen tot inmiddels meer dan 180 kilometerhok- ken! Plaggen Een aantal jaren geleden dook Watercras sula op in het waterwingebied bij Sint Jansteen. De plant bleek een groot deel van de zandige oever en een flink deel van de waterkolom van een grote waterplas te hebben gekoloniseerd en zijn honger leek nog niet gestild. De beheerder van het gebied voelde aan zijn water dat dit geen goede zaak was en besloot in te grijpen. In die zelfde tijd kwamen er ook uit andere delen van Nederland alarmerende berich ten over woekerende Watercrassula. Oevers van heidevennen die in een mum van tijd overgroeid werden met de plant die korte metten maakte met zeldzame en kwetsbare pioniersvegetaties op de schrale oevers. Veel ervaring met het aanpakken van deze probleemplant was er op dat moment nog niet, dus resteerde slechts natte vinger werk. Men koos ervoor de mat met Water crassula af te plaggen tot op het kale zand en het afval op hopen te zetten en af te dekken met zwart landbouwplastic. Het re sultaat was op het eerste oog bevredigend. De oevers waren kaal en ook de waterko lom leek vrij van de gevreesde plant. Veel tijd om van dit succes te genieten was er echter niet. Al snel groeiden uit de schaars achtergebleven minuscule fragmenten weer nieuwe planten. Niet gehinderd door de concurrentie van andere vegetatie kon Watercrassula zich in een razend tempo herstellen en de oevers opnieuw bedekken met een allesverstikkende deken. Zoete wraak Uit dit voorbeeld van Sint Jansteen moge duidelijk zijn hoe lastig het is om de plant te bestrijden. Inmiddels heeft Watercrassula West Zeeuws-Vlaanderen bereikt. Onder meer de lage oevers van de vogeleilanden in de Sophiapolder zijn veroverd en ook in diverse voortplantingswateren voor de Boomkikker in en rond Aardenburg lijkt de soort de inburgeringscursus met succes te hebben voltooid. Ook hier staat de beheerder voor de vraag: wat nu? Een pasklare oplossing is er nog niet en het is de vraag of die er ooit komt. Watercrassula lijkt een voldongen feit; zoete wraak voor het ooit vanuit Europa ingevoerde konijn dat in Australië een ware plaag is geworden.

't Duumpje | 2017 | | pagina 11